آخرین وضعیت همکاری ایران و آذربایجان


سفیر جمهوری آذربایجان در تهران در تشریح اجرای تفاهم نامه تبادل گاز ایران، ترکمنستان و آذربایجان گفت: این پروژه از اوایل دی ماه آغاز شده و همکاری ها ادامه دارد.

علی علیزاده در گفت وگو با ایسنا؛ وی در خصوص آخرین مرحله اجرای تفاهم نامه تبادل گاز ایران، ترکمنستان و آذربایجان گفت: همانطور که می دانید این تفاهم نامه در عشق آباد به امضا رسید و اولین تفاهم نامه جدیدی است که من با دولت جدید ایران امضا کرده ام.

وی گفت: این پروژه از ابتدای دی ماه سال جاری آغاز شده و همکاری ها در جهت مثبت ادامه دارد.

پیش نویس تفاهم نامه تبادل گاز از اوایل دی ماه امسال آغاز شد و همکاری ها در جهت مثبت ادامه دارد.

قرارداد سه جانبه مبادله گاز ترکمنستان با جمهوری آذربایجان در خاک جمهوری اسلامی ایران با حضور رئیس جمهور کشورمان و رئیس جمهور آذربایجان در عشق آباد ترکمنستان امضا شد.

بر اساس این قرارداد، سالانه بین یک و نیم تا دو میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان از طریق خاک جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان منتقل می شود.

پیش از این وزیر نیرو کشورمان بر آمادگی برای توسعه و تداوم تبادل برق بین ایران و جمهوری آذربایجان تاکید کرد و گفت: مطالعاتی در زمینه همکاری ایران، آذربایجان و روسیه در زمینه برق انجام شده و ایران آمادگی دارد تا شروع همکاری از نظر هماهنگ سازی شبکه های برق در این کشورها وجود دارد.

در همین راستا، وزیران نیرو جمهوری اسلامی ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان اخیرا در حاشیه اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز دوحه با یکدیگر دیدار کردند که یکی از محورهای گفت وگوی این مقامات، ارتباط شبکه های برق سه کشور.

سفیر آذربایجان در تهران همچنین در مورد مکالمات بر اساس اتصال به شبکه برق ایران، روسیه و آذربایجان او گفت که وزرای انرژی و انرژی هر سه کشور در جریان نشست دوحه خود در مورد این موضوع بحث کردند، اگرچه مذاکرات و تبادل نظر در مورد پروژه برق صورت گرفت.

کریدورهای انرژی ایران، آذربایجان و روسیه در حال پیگیری است و این لایحه در روزهای آینده اجرایی می شود.علیزاده تاکید کرد: برای ایجاد کریدور انرژی بین ایران، آذربایجان و روسیه کارهایی در حال پیگیری و انجام است. در واقع هر سه کشور از لایحه ای در این زمینه حمایت می کنند و معتقدیم این لایحه در روزهای آینده اجرایی خواهد شد. “

این دیپلمات آذربایجانی همچنین درباره برنامه های کشورش برای افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی با ایران گفت: خوشبختانه نسبت به سال گذشته ما شاهد افزایش 30 درصدی تجارت بوده ایمهمچنین مستحضرید که 132 کیلومتر از کشورهای همسایه ایران و آذربایجان از اشغال آزاد شده است و این سرزمین ها چشم اندازها و فرصت های جدیدی برای همکاری با ایران ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه گذرگاه‌های مرزی جدید در این مناطق در نظر گرفته شده است، گفت: از شرکت‌های ایرانی درخواست بازسازی و سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد شده شده و 15 لایحه اصلی در حال مذاکره است. در عین حال این اقدامات باعث افزایش گردش مالی و تقویت روابط اقتصادی و مالی دو کشور خواهد شد.
انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل تختخواب شو الیکار

  خرید مبل تختخواب شو الیکار تکامل صندلي‌هاي انتظار مدولار و همچنين روشي جديد براي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.