آمریکا: پکن به دنبال به زانو درآوردن استرالیاست


هماهنگ‌کننده امور هند-پاسیفیک در کاخ سفید امروز (چهارشنبه) در یک اندیشکده در سیدنی گفت، پکن یک جنگ اقتصادی جدی علیه استرالیا به راه انداخته و تلاش کرده تا این متحد ‌آمریکا را از هم متلاشی کرده و به زانو درآورد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، “کرت کمپبل” هماهنگ‌کننده امور هند-پاسیفیک کاخ سفید به اندیشکده “لووی” در سیدنی گفت: جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا  نحوه رفتار استرالیا را که هدف تلافی‌های تجاری پکن قرار گرفته در دیدار خود با شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین به عنوان نمونه‌ای از رفتاری مطرح کرد که نتیجه معکوس داشته چون مشاوران شی جینپینگ بازخورد مؤثری ارائه نمی‌دادند.

وی ادامه داد: اولویت چین این است که استرالیا را در هم بشکند و این کشور را به زانو در بیاورد.

این مقام آمریکایی بار دیگر به تعهدات کشورش به ائتلاف‌های امنیتی و اقتصادی جدید در منطقه هند-پاسیفیک از جمله بسته فناوری دفاعی با استرالیا و انگلیس موسوم به “آکوس” و توافق چهارجانبه هند، ژاپن، آمریکا و استرالیا اشاره کرد و افزود: این گروه‌ها بر فناوری، آموزش، تغییرات آب و هوایی و همکاری در زمینه پاندمی کرونا تمرکز دارند تا نشان دهند که ایالات متحده برای آسیا ارزش ایجاد می‌کند.

کرت کمپبل همچنین ادامه داد: ایالات متحده، منطقه هند- اقیانوسیه را ترک نمی‌کند. ما در حال زوال نیستیم. به نظر می‌رسد در میان مشاوران ایدئولوژیک رئیس‌جمهوری چین، این باور وجود دارد که آمریکا به نحوی در این زوال شدید قرار گرفته است.

هماهنگ‌کننده امور منطقه هند-پاسیفیک کاخ سفید افزود: فقدان ارائه اطلاعات درست از سوی چین درباره ایجاد و ساخت ظرفیت‌های بازدارندگی اتمی، موشک‌های فراصوت و سیستم‌های ضد ماهواره نگرانی آمریکاست.

وی همچنین اعلام کرد که در صورت ادامه این روند از سوی چین، خطر بحرانی غیر قابل پیش‌بینی یا عدم درک درست از وضعیت موجود ایجاد می‌شود. آمریکا به دنبال گفتگو درباره این مساله است و به پکن گفته که به دنبال رقابتی است که به صورت صلح‌آمیز انجام گیرد.

انتهای پیام


خبرهای مهم

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرکای طبیعت، بازوهای قوی منابع طبیعی برای حفاظت

ایسنا/ مازندران فرماندهی یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران نوشهر بیان کرد: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.