از بقاع امام هشتم در ایران چه می دانید؟

ایسنا/ خراسان رضوی امام رضا (ع) در سفر تاریخی خود به خراسان که از محرم (مرداد 200 هجری قمری) تا اوایل شوال (اردیبهشت 201 هجری قمری) به طول انجامید، از مدینه به بصره و از آنجا به خوزستان سفر کرد; سپس با عبور از فارس و یزد به خراسان رسید و از نیشابور و توس و سرخس وارد مرو مرکز فرمانروایی مامون شد.

اکنون با گذشت بیش از 12 قرن از این واقعه، در شهرها و روستاهایی که امام از آن گذشتند، آثار و آثاری یافت می شود که خاطره سفر آن حضرت را زنده نگه می دارد و مایه برکت مردم می باشد.

در این مقاله مهم‌ترین آثار تاریخی، برخی در خراسان و برخی دیگر در خارج از آن، ارائه می‌شود.

قدمگاه فراشاه

در حاشیه جاده تفت به دهشیر در استان یزد بنایی وجود دارد که مردم آن را آثار امام هشتم می دانند و به نظر می رسد در گذشته به مسجد علی ابن موسی الرضا مشهد معروف بوده است. “. .

فراشاه قدمگاه بنایی مستطیل شکل با گنبدی آجری است که کتیبه ای سنگی بسیار ظریف در آن دیده می شود. این کتیبه مربوط به سال 512 هجری قمری و در ابعاد 60 در 116 سانتی متر است و گواهی بر ساخت بنا توسط گرشاسب بن علی، یکی از سران کاکویه دیلمی است، اما اکنون از محل اصلی خود و برای حفاظت بیشتر از میراث فرهنگی حذف شده است. و گردشگری در یزد منتقل شده است.

از بقاع امام هشتم در ایران چه می دانید؟

صومعه امام رضا

در شهر یزد پشت بازار زرگرها مسجدی به نام «مسجد فورت» در گذرگاهی به نام دارالشفا دیده می شود. این مسجد قبل از زمان امام رضا (ع) و در زمان قیام ابومسلم خراسانی ساخته شده است. اگرچه بنای فعلی آن متعلق به دوره صفویه است. گفته می شود که ابومسلم یکی از سرداران خود را برای فتح یزد و اصفهان فراخواند و او نیز پس از تصرف یزد، این مسجد را ساخت.

طبق روایتی در کتاب جامع امام رضا (ع) هنگام عبور از یزد در مسجد فرت نماز می خواند و اکنون حجره ای در مسجد به نام خانقاه امام رضا (ع) وجود دارد.

در آستانه درب ورودی اتاق اول، در کوچکی دو لنگه نصب شده که بالای آن عبارت «تقدیم به آستان مقدس امام علی ابن موسی الرضا میرک شربتدار در سال 937» به چشم می خورد.

از بقاع امام هشتم در ایران چه می دانید؟

قبر مشهد

مشهدک مکانی نزدیک قبرستان خرانق در 60 کیلومتری شمال یزد است. در این مکان قبر گلی کوچکی وجود دارد که اهالی آن را محراب امام رضا (ع) می دانند و آن را مقدس می دانند.

در مقبره مشهدک سنگ خاکستری رنگی به ابعاد 27 در 29 سانتی متر بر دیوار نصب شده که به خط نسخ نوشته شده و تاریخ آن به سال 595 هجری قمری می رسد. نوشته‌های این سنگ تاریخی، حرکت امام را از طریق یزد به خراسان تأیید می‌کند و از آنجایی که متعلق به دوران پیش از صفویه است، از اهمیت و اصالت خاصی برخوردار است.

از بقاع امام هشتم در ایران چه می دانید؟

قدمگاه نیشابور

از نیشابور با حرکت به سمت مشهد در 24 کیلومتری شهر به محلی به نام قدمگاه می رسیم که معروف ترین محراب مربوط به سفر تاریخی و سیاسی امام رضا (ع) است. در اینجا 2 یادگار منسوب به امام را مشاهده می کنید. یکی از این آثار، چشمه آبی است که به روایت خواجه اباصلت هروی، صمیمی ترین خادم امام هشتم، با دستان آن حضرت از زمین جوشانده شده است و دیگری یادگار سیاه پوست است. سنگ . . که روی آن دو پا دیده می شود.

اگرچه عموماً اعتقاد بر این است که امام بر این سنگ ایستاده و قدم هایش بر آن فرو رفته است، اما در واقع دوستدارانش این سنگ نمادین را برای یادبود عبور از نیشابور انجام داده و هزینه کردند.

از بقاع امام هشتم در ایران چه می دانید؟

دهسرخ

ده رخ سرخ روستایی کوهستانی است که به بینالود پشت کرده و در بخش احمدآباد مشهد قرار دارد. چون کوه های اطراف این روستا و خاک آن سرخ رنگ است به ده سرخ معروف است و زیبایی خاصی دارد که خانه هایش سرخ است. بر اساس روایت های مذهبی و تاریخی، امام رضا (ع) پس از خروج از نیشابور و مدتی در روستا به دهسرخ آمدند.

ورود او به ده سرخ گویا مصادف با ساعت نماز ظهر بوده است. امام برای وضو گرفتن از یاران خود آب خواست، اما چون آب در دسترس نبود، زمین را با دستانش کند و پس از آن آب زلال ظاهر شد. چشمه ای که امروزه در روستا به چشمه امام معروف است یادگار این واقعه است و مردم آن را شفابخش می دانند.

از بقاع امام هشتم در ایران چه می دانید؟

پس از وضو، امام در همان منطقه نماز جماعت خواند. این مکان نزد اهالی محفوظ ماند و به تخت امام معروف شد. تخت امام زمینی خالی به مساحت 600 متر مربع است که در مجاورت سرچشمه امام قرار گرفته و اطراف آن را درختان نسبتاً قدیمی احاطه کرده است. جالب اینجاست که اهالی روستا برای اجرای مراسم مذهبی مانند تعزیه و توزیع غذای نذری نیز از تخت امام استفاده می کنند.

شواهد باستان شناسی نشان می دهد که هلال احمر متعلق به قرون اول هجری است و نشان می دهد که خانه های فعلی بر روی لایه های باستانی بسیار قدیمی قرار گرفته اند.

حتی آثاری از سنگفرش های قدیمی در گذرگاه های روستا دیده می شود که گمان می رود مربوط به دوره صفویه باشد. به این ترتیب دهسرخ فضای تاریخی خود را کاملاً حفظ کرده و گمان نمی رود چهره او با زمان سفر امام رضا (ع) به این منطقه تفاوت زیادی داشته باشد.

از بقاع امام هشتم در ایران چه می دانید؟

روش قدیمی نبوغ

در قدیم تمام راه های منتهی به مشهد از جنوب، جنوب شرق و شرق در منطقه طرق جنوب این شهر به هم می پیوستند. این جاده که در گذشته به جاده فاضل قدیم شهرت داشت امروزه باقی مانده و در نزدیکی روستای دهقیبی در جنوب محلی به نام معرا فاضل یا کلاته فاضل قرار دارد.

ناودان گذرگاهی سنگی به عرض 2 تا 6 متر است که از تراشیدن صخره ها به وجود می آید و در قسمت هایی که شیب تپه ها و صخره ها تند است در آن پله های عریض و کم ارتفاع تعبیه شده است. . این جاده که گذرگاه امام هشتم (ع) است تا دوره قاجار مورد استفاده قرار می گرفت اما پس از آن با رواج وسایل نقلیه جدید و احداث جاده های جدید به تدریج متروکه شد.

از بقاع امام هشتم در ایران چه می دانید؟

کوهستان صخره ای

سنگی کوه تفرجگاهی در جنوب شهر مشهد است که امام رضا (ع) پس از عبور از آن قدم بر آن نهادند. بر اساس روایات تاریخی، امام پس از ورود به کوه سنگی، بر کوه سنگی خود تکیه داده و دعا می کند که خداوند این کوه را برای مردم مفید قرار دهد.

این دعا تا به امروز مستجاب شده است، زیرا اکنون کوهسنگی به عنوان بزرگترین تفرجگاه مردم مشهد، فواید بسیاری برای اهالی این شهر و زائران امام رضا (ع) داشته است. در گذشته ظروف کوهی شکل نیز می ساختند و می فروختند.

نابود

در فاصله 19 کیلومتری محراب امام رضا (ع) و در نزدیکی روستای دستگردان، منطقه‌ای به همین نام به وسعت حدود 6000 متر مربع وجود دارد که بقایای تعدادی را شامل می‌شود. ساختمان ها و عمارت های آجری، گلی، لایه ای و آجری. به نظر می رسد این منطقه از آغاز اسلام تا قرن دهم و یازدهم قبل از میلاد یا به عبارتی در دوره صفویه مسکونی بوده، اما بعدها به دلایل نامعلومی مانند بلایای طبیعی یا جنگ متروکه شده است.

یکی از مورخان اسلامی به نام فصیحی فوافی می گوید که امام رضا (ع) در منطقه دستگردان وفات یافت و پیکر آن حضرت در محل فعلی دفن شده است. اگر این روایت را بپذیریم، دستگردان را باید یکی از یادگاران آن حضرت در ایران دانست. . .

از بقاع امام هشتم در ایران چه می دانید؟

به هر حال دستگردان از نظر مطالعات باستان شناسی قابل توجه است و شواهد موجود در آن نشان می دهد که وی در دوران رونق از تأسیسات رفاهی، صنعتی و آبرسانی از طریق لوله ها یا جعبه های سفالی استفاده کرده است.

منبع:

حسینی، حمیدرضا; راهنمای سفر استان خراسان رضوی; دیافراگم را منتشر کنید.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ادارات بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان تعطیل شد

ایسنا/ بوشهر معاون عمرانی استاندار از تعطیلی شهرستان های بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.