الماس هایی که داستان زلزله را روایت می کنند!


محققان آمریکایی سعی دارند با بررسی الماس به سوالات لرزه نگاری پاسخ دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از سیموسوک، الماس های عمیق می توانند به متخصصان کمک کنند تا به یک سوال چند دهه ای پاسخ دهند. سوال اینجاست که آیا مایعات در ایجاد زمین لرزه های عمیق لرزه ای نقش دارند؟

مطالعه جدید محققان مؤسسه علوم کارنگی در ایالات متحده شواهدی از مایعات حمل شده توسط صفحات زمین که غرق شده اند ارائه می دهد. بررسی این الماس ها همراه با مدل سازی جدید ناحیه فرورانش نشان می دهد که نمی توان نقش مایعات را در تولید زمین لرزه های عمیق نادیده گرفت.

لزومی ندارد که آب در همه زمین لرزه های عمیق دخیل باشد، اما مدل سازی توسط استیون شیری، محقق ارشد پروژه و همکارانش نشان می دهد که برخی از زیر مجراها به اندازه کافی سرد می مانند تا آب را نگه دارند و حمل کنند. آنها دریافتند که زمین لرزه های عمیقی که در عمق 500 تا 700 کیلومتری سطح زمین رخ می دهند، احتمالاً فقط در صفحاتی رخ می دهند که می توانند آب را حمل کنند.

شیری گفت: «در آن عمق، آب یا مایعات حاوی کربنات می‌توانند زمین‌لرزه‌ها را تحریک کنند، زمین‌لرزه‌ها می‌توانند منجر به انتشار مایعات شوند یا هر دو ممکن است رخ دهند».

او گفت: “من فکر می کنم در حال حاضر به جامعه لرزه نگاری بستگی دارد که بفهمد چرا سیالات مهم هستند.” ما می دانیم که مایعات آنجا هستند و حرکت می کنند. سنگ شناسی الماس این را نشان می دهد. زیرا الماس ها همیشه در قسمت هایی از گوشته که مایعات حرکت می کنند تشکیل می شوند.

شیری گفت: ساختار داخلی این الماس ها نشان می دهد که آنها از مایعاتی تشکیل شده اند که از میان سنگ میزبان حرکت می کنند. الماس به شما می گوید که ارتباطی با شنل میزبان وجود دارد. باید مایعاتی وجود داشته باشد که حرکت کنند و با رگه ها یا شکاف های سنگ میزبان سازگار شوند.

وی افزود: این الماس ها همچنین دارای ترکیب شیمیایی و اجزای مشخصی هستند که نشان دهنده منشا آنها در صفحه غوطه ور است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستور ویژه رئیس جمهور برای رفع ریزگردها

ایسنا/ آذربایجان غربی وزیر کشور گفت: رئیس جمهور در دستور ویژه ای خطاب به رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.