انواع مختلف سل بر انتقال آن تأثیر می گذارد


ایسنا/ خراسان رضوی به گفته محققان دانشگاه راتگرز در ایالات متحده، دو سویه باکتری سل تنها تفاوت های ژنتیکی جزئی دارند، اما به روش های بسیار متفاوتی به ریه ها حمله می کنند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، یافته ها می تواند به شکستن چرخه انتقال سریع سل، دومین قاتل عفونی جهان پس از کووید-19 کمک کند. مکانیسم‌های بیماری که در این مطالعه یافت می‌شوند نیز ممکن است پاسخ‌هایی را در مورد اینکه چرا درمان‌ها در برخی بیماران مؤثر و در برخی دیگر بی‌اثر هستند، ارائه دهد.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که تفاوت‌های فشار بر پاسخ ماکروفاژهای آلوئولی در ریه‌ها و نحوه بروز سل در بدن و نحوه انتقال آن تأثیر بسزایی دارد. “به هر کسی که امیدوار است درمان های موثرتری ارائه دهد، اطلاع دهید.”

برای درک بهتر انتقال و نحوه ارتباط آن با نتایج درمان، محققان بر روی تأثیر این دو سویه مایکوباکتریوم توبرکلوزیس (باسیل کوخ) روی ریه ها تمرکز کردند. اگرچه این سویه ها از نظر توالی ژنی کمی متفاوت هستند، اما یکی از آنها به عنوان “سرعت بالا” در نظر گرفته می شود زیرا به راحتی پخش می شود و دیگری “کم انتقال” نامیده می شود زیرا به راحتی پخش نمی شود، اما وقتی افراد مبتلا به سل سرفه می کنند، صحبت می کنند. یا حتی آواز خواندن، باکتری سل از طریق هوا پخش می شود.

با استفاده از سویه‌های شناسایی‌شده در مطالعه مشترک راتگرز با محققان مرکز بیماری‌های عفونی (NDI) در برزیل، که سویه‌های «سرعت زیاد» و «کم انتقال» را در افراد مبتلا به سل مقایسه کردند، مسیرها پاتوژن‌ها را به ریه‌ها رها کردند. مبتلا شده. موش.تجزیه و تحلیل شد.

در موش‌های با انتقال بالا، ریه‌های آن‌ها به سرعت توده‌هایی از سلول‌های ایمنی به نام گرانولوما را تشکیل دادند که باکتری‌های مهاجم را به دام انداختند و پیشرفت یک بیماری خطرناک‌تر را متوقف کردند. در بیشتر موارد، گرانولوم ها در نهایت تجزیه می شوند و محتویات آنها می ریزد. محققان بر این باورند که اگر باکتری های خارج شده به اندازه کافی به مجاری تنفسی برونش نزدیک شوند، می توانند به صورت ذرات عفونی معلق به هوا دفع شوند.

سالگیم، استاد پزشکی گفت: با القای گرانولوم هایی که پتانسیل تبدیل شدن به ضایعات حفره ای را دارند که به فرار باکتری ها به مجاری هوایی کمک می کند، سویه های مایکوباکتریوم توبرکلوزیس برای انتقال بعدی با انتقال بالا آماده می شوند.

وی گفت: در موش‌های آلوده با ترانسفکت کم، باکتری‌های مهاجم به آرامی ماکروفاژهای آلوئولی را در ریه‌ها فعال می‌کنند و در نهایت نقاط التهابی در ریه‌ها ایجاد می‌کنند که از فرار باکتری‌ها به مجاری هوایی جلوگیری می‌کند و به آنها اجازه تجمع و تشدید عفونت را می‌دهد. .

کشف سویه های مختلف گرفته شده توسط سویه ها امیدی را برای رویکردهای جدید برای توقف انتقال و درمان ایجاد می کند.

سالگیم گفت: مدت‌هاست که می‌دانیم برخی از افراد مبتلا به سل مسری‌تر از دیگران هستند. با این حال، تا کنون مکانیسم های مسئول این تنوع در انتقال بین افراد مبتلا به سل به خوبی شناخته نشده بود.

این یافته ها در مجله Nature Communications منتشر شده است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستور ویژه رئیس جمهور برای رفع ریزگردها

ایسنا/ آذربایجان غربی وزیر کشور گفت: رئیس جمهور در دستور ویژه ای خطاب به رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.