اولویت اصلی تبیین جهاد، تاریخ نگاری است


گلعلی بابایی نویسنده، پژوهشگر و یادگار دفاع مقدس یکی از اولویت های مهم «جهاد تبیینی» را تاریخ نگاری و ثبت وقایع تاریخی می داند.

به گزارش ایسنا، به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، بین آنها – ما در این جبهه کجا و کجا؟ 1400/11/03
«جهاد تبیینی» موضوعی است که در ماه های اخیر بارها در بیانات حضرت آیت الله خامنه ای مورد تاکید قرار گرفته و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز ابعاد مختلف آن را بیان کرده اند. «جهاد تبیینی» یک تکلیف است. «جهاد تبیینی» یک تکلیف روشن و یک تکلیف فوری است و هرکسی می تواند[باید اقدام کند]. »1400/11/19

سخنرانی عمومی خطاب به همه آحاد جامعه در جنگ رسانه ای دشمن علیه واقعیت های انقلاب اسلامی مردم ایران و می تواند نقش آفرین باشد. اما مسئولین در این زمینه وظایف بیشتری دارند. گفتگوی زیر با گلعلی بابایی نویسنده، پژوهشگر و خاطرات دفاع مقدس است که به بررسی نقش تاریخ شفاهی در جهاد تبیین پرداخته است.

جهاد تبیین در چهل سال پس از انقلاب اسلامی مردم ایران چه نقشی می تواند داشته باشد؟

زمانی که علیرغم همه دشمنی های شدید دشمنان انقلاب، جشن چهل سالگی این انقلاب برگزار شد، رهبر انقلاب اعلامیه «گام دوم انقلاب» را صادر کردند. در عین حال، ناامیدی از دستاوردهای انقلاب در تبلیغات جهانی و نیز مخالفان انقلاب در اوج خود بود. در بهترین زمان این موضوع را مطرح کردند و سپس با تاکید بر موضوع «جهاد تبیینی» به نوعی «گام دوم» را تقویت کردند.

چرا جهاد تبیین در زمینه مسائل و مقوله های مهم شکل نگرفت و چه کاستی ها و کاستی هایی ظاهر شد؟

یکی از مشکلات مهم در این زمینه، بیان نادرست حقایق و دستاوردهای انقلاب از سوی دشمنان بود، به طوری که تلاش می کردند مردم را به حدی وادار کنند که زندگی ایده آل و آرامش را به ما بدهند. ? مبارزه با فساد و بی عدالتی به کجا رسید؟ چرا هنوز مردم در سر کار به فکر منافع خود هستند؟ از یک سو با برجسته ساختن نقاط ضعف و از سوی دیگر با تطهیر رژیم پهلوی به دنبال کتمان دستاوردهای انقلاب و ایجاد حس غفلت از پیشرفت کشور در سال های اخیر هستند.

چرا چنین فرصتی به دشمن داده می شود؟ چرا که نهادها و ارگان های مسئول در جمهوری اسلامی ایران نتوانسته اند وظایف خود را به خوبی انجام دهند و نتوانسته اند دستاوردهای انقلاب را برای مردم تبیین کنند. در این زمینه به قدری سهل انگاری شده است که اصلا نمی توان چند ارگان یا سازمان را مقصر دانست.

تاریخچه و تاریخ شفاهی کمک های جهادی چقدر می تواند موثر باشد؟

یکی از اولویت های مهم «جهاد تابعین» تاریخ نگاری و ثبت وقایع تاریخی است که اگر این اتفاق بیفتد بسیاری از ابهامات مردم به ویژه جوانان برطرف می شود و به نوعی هویت شکل می گیرد. دقیقا برعکس اتفاقی که در سال های اخیر افتاده است و دشمنان ما ذهن جوانان ما را با غذای مسموم مسموم کرده اند.

فرصت رشد و توسعه شبکه های اجتماعی چقدر می تواند در تبیین جهاد موثر باشد؟ دشمن سرمایه گذاری زیادی در این زمینه انجام داده است.
در واقع پاشنه آشیل شبکه های مجازی و اجتماعی است. اگر امروز می بینیم که سازمان جهنمی مجاهدین خلق تمام فعالیت های خود را تعطیل کرده و روی استفاده از شبکه های اجتماعی متمرکز شده است، به این دلیل است که قدرت تخریب خود را می داند. در جامعه امروزی تاثیر مخرب یک پیام یا کلیپ چند دقیقه ای بسیار بیشتر از اکثر بمب ها و موشک هاست.

اگر بخواهیم قدرت تبیین جهاد را داشته باشیم، بدون شک یکی از ابزارهای مؤثر، فضای مجازی است.

اگر شاهد رشد بیشتر و توجه به جهاد در همه عرصه ها باشیم چه اتفاقی باید بیفتد؟

از آنجایی که ما در محیط طبیعی متأسفانه با بی اخلاقی و حتی دروغ های آشکار مواجه هستیم، باید روال به گونه ای باشد که سازمان ها و نهادهای مسئول هر کدام در حیطه مسئولیت خود در تبیین صحیح وقایع و همچنین تبلیغ محتوای «دوم» اقدام کنند. . اعلامیه گام انقلاب». البته شرط اصلی این کار، دروغ نگفتن و تهمت زدن به دشمن و بزرگ نمایی نکردن و نادیده گرفتن نقاط ضعف است. اگر این کار را انجام دهیم، مردم قطعا آن را خواهند پذیرفت.

چه نهادها و سازمان هایی را در این زمینه پیشگام می دانید؟

ببینید امروز مورد هجمه شدید تبلیغات رسانه ای دشمنان انقلاب هستیم. برای گذر از این گذرگاه سخت، همه اشخاص حقیقی و حقوقی و سازمان های مرتبط باید تلاش و کوشش کنند و آثار آن را خنثی کنند.

در این راستا خط حرکت دشمن و مختصات نقشه او شامل دو نکته است: نخست اینکه دشمن در سال های اخیر تمام فعالیت های خود را معطوف تاریخ سازی و تبیین وقایع چهل سال اخیر بر اساس حقایق تحریف شده کرده است. و ارائه آمارهای نادرست و مقایسه نادرست کشور با سایر کشورها. در نتیجه ذهن جوانان ایرانی از حقایق واقعی تاریخی به سمت دروغ های نادرست منحرف شده است.

ثانیاً استفاده بی رویه و بدون محدودیت از فضای مجازی و فضای اجتماعی برای القای تخلف در جامعه ایران و دلسردی مردم از انقلاب و نظام است.

از این حیث، دشمن نه تنها تاریخ انقلاب، بلکه تاریخ جنگ هشت ساله را نیز مورد هجمه قرار داد، به گونه ای که در تبلیغات و تاریخ نگاری خود بسیاری از حقایق تاریخی جنگ را آن گونه که می خواهد ارائه می کند. . البته در هر دو مورد آنچه که چاقوی دشمن را تیز کرد کوتاهی نهادهای مسئول بود.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل تختخواب شو الیکار

  خرید مبل تختخواب شو الیکار تکامل صندلي‌هاي انتظار مدولار و همچنين روشي جديد براي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.