اوپراتور صفحه ای آلودگی کمتری برای محیط زیست دارند

آلودگی کمتری برای محیط زیست دارند
اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای یخچال, اواپراتور صفحه ای دانفوس, اواپراتور صفحه ای چیست, اواپراتور صفحه ای دو مداره, اواپراتور صفحه ای کوچک, قیمت اواپراتور صفحه ای یخچال, قیمت اواپراتور صفحه ای, انواع اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای ایرانی, اواپراتور صفحه ای چیلر, خرید اواپراتور صفحه ای, فن اواپراتور

۱- پایه ی مشترک سیم پیچ اصلی و استارت که با حرف C نمایش داده میشود. ۲- پایه ی سیم پیچ استارت که با حرف S نمایش داده میشود.

۳- پایه ی مربوط به سیم پیچ اصلی که با R نمایش داده میشود. محل خط روغن مربوط به محدوده کمپرسور می باشد.

فاصله بین فینها بسته به اینکه دمای عملکرد کویل چقدر باشد از یک تا ۱۴فین درهر اینچ طول لوله تغییر می کند.

در یک مبدل حرارتی صفحه ای با افزایش تعداد صفحات می توان ظرفیت مبدل را افزایش داد. اواپراتور نوعی مبدل حرارتی می باشد که در آن مبرد با سیال تبادل حرارتی دارد و دمای سیال پایین می آید.

قادر به عمل کردن در فشار کم باشد (نقطه جوش پایین!). تعویض کندانسور از اتفاقاتی است که کم رخ می دهد، اما اگر افراد بخواهند کندانسور یخچال خود را تعویض کنند، می توانند از ۴ نوع رایج آن که در جدول پایین آورده شده است، استفاده کنند.

اما در مورد سوختگی کمپرسور که شدیدترین لطمه ای است که به کمپرسور وارد می شود، حتما باید کمپرسور تعویض گردد.

اگر یخچال در یک مکان شلوغ مورد استفاده قرار بگیرد، باید هر ۳ ماه یک بار کندانسور آن را تمیز کرد.

کندانسور در نزدیکی کمپرسور در پشت یخچال قرار دارد. در حد فاصل بین کندانسور تا اواپراتور لولهی مویین قرار دارد.

در جدول زیر حدود قیمت کمپرسور یخچال از برندهای مختلف را مورد بررسی قرار دادیم. اواپراتور حاوی محلول اتکتیک بویژه در مواقعی که ظرفیت ذخیره شده ای مورد نیاز باشد مفید است و بیشتر در کامیون های یخچال دار و به صورت افقی یا قائم در سقف یا دیوارهای آن نصب و به هنگام توقف در پارکینگ به سیستم تبرید مرکزی وصل می شود.

هر گونه افزایش در آشفتگی جریان چه در داخل و چه در خارج اواپراتور، شدت انتقال حرارت از سطوح آن را بطور قابل ملاحظهاي افزایش ميدهد.

برای اجتناب از تلفات ظرفیت کمپرسور ، لازم است که جریان مبرد در داخل اواپراتور با کمترین افت فشار صورت گیرد .

تبادل انتقال حرارت در اواپراتور فین دار توسط فن صورت می گیرد که به این حالت تبادل حرارت اجباری گفته می شود.

البته این مورد بستگی دارد که یخچال در چه مکانی مورد استفاده قرار می گیرد. از علل اصلی ایجاد برفک و خرابی اواپراتور می توان به قرار گرفتن طولانی مدت یخچال در معرض نور خورشید و یا خرابی لاستیک دور درب یخچال و یا باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال اشاره کرد.

خرابی اواپراتور یخچال موجب متوقف شدن فرآیند سرماسازی دستگاه می شود. برای بررسی سوختن کمپرسور باید این پایهها را دو به دو با هم، اهم گرفت و اگر دستگاه اهم متر هر کدام از نتایج این آزمایشها را بی نهایت نشان دهد، یعنی کمپرسور یخچال دچار اتصال کوتاه شده و سوخته است.

اگر مشکل از این دو نبود، باید تست کمپرسور که اغلب از اهم متر برای این کار استفاده می شود، انجام شود. ​C​on᠎tent has been generat᠎ed by G SA Conte᠎nt​ Generator  DEMO​!

از مواردی که باعث کاهش کارایی کمپرسور یا وارد شدن صدمه به آن می شود، این است که رطوبت یا آب به داخل کمپرسور وارد شود که می تواند صدماتی به قطعات دینامیک آن وارد کند.

صرفنظر از اینکه گرما چگونه به سطح خارجی اواپراتور می رسد، همیشه گرما از طریق هدایت از دیواره های کویل اواپراتور عبور کرده و به مبرد داخل آن می رسد.

کمپرسور در یخچال، نقش موتور را ایفا میکند؛ به گونهای که گاز درون دستگاه را فشرده کرده و آن را به سرما تبدیل میکند.

پره دار کردن اواپراتور با هدف افزایش انتقال حرارت بین محیط و گاز مبرد انجام میگیرد. برای پخش مساوی ماده مبرد جریانی از وسیله ای به نام تقسیم کننده استفاده می شود .

از دیگر نام هایی که برای اواپراتور در نظر میگیرند، میتوان به خنککننده اشاره کرد. از علل داغ شدن کمپرسور، میتوان به کار کرد زیاد موتور، خراب بودن رله استارت، تاثیر دمای محیط بر کمپرسور، خرابی فن وکثیفی کندانسور اشاره کرد.

مهمترین علل خرابی کمپرسور را توضیح دادیم، اما سوال اصلی این است که راه حل این مشکل ها چیست؟ برای حل این مشکل افراد باید علت داغ شدن را جویا شوند.

سولوشن داغ وارد مبدل حرارتی شده و تبادل گرما انجام می گردد تا سولوشن ولرم شود. اواپراتور نیز مانند کندانسور به نوعی مبدل حرارتی می باشد با این تفاوت که هر کدام با هدف متفاوتی تبادل حرارت را انجام می دهند.

در واقع وظیفه ی این قطعه مانند کندانسور، خنک کردن گازی است که درون آنها جریان دارد. این قطعه به دلیل ظاهرش، امکان گرفتگی در خود را دارد.

یکی دیگر از دلایل نشتی گرفتگی سیستم فریون، نصب نشدن کامل و درست کار نکردن فیلتر کابین خودرو یا قدیمی بودن آن است.

سرمایی که در اواپراتور به گاز منتقل می شود، در نهایت توسط فن اواپراتور به کابین یخچال منتقل می شود.

به عبارتی گاز مبرد مانند گاز فریون R410 یا گاز R22 و… در بعضی موارد مانند مشکل داغ شدن بیش از حد، که شامل تاثیر عوامل دیگر بر کمپرسور است را می توان با درست کردن مواردی مانند کندانسور، حل کرد و نیازی به تغییر کمپرسور نباشد.

چیلر تراکمی قابلیت استفاده در اکثر شرایط آب و هوایی را داراست و دما و رطوبت متفاوت و غیر متعارف محیطی مشکل ساز نخواهد بود.

چیلر به دستگاهی که بتواند سیالات را با روش سیستم تراکمی و غیر تراکمی شیمیایی سرد و تغییر دما ایجاد نماید گفته می شود.

جداسازی غیر اصولی این قطعه و تست ناصحیح آن با مشکلات اساسی در قطعاتی مثل کندانسور و موتور اواپراتور را به دنبال دارد.

برای تعویض موتور فنِ اواپراتور یخچال یا ساید بای ساید مراحل ذکر شده در این دفترچهی راهنما را انجام دهید.

در ارتباط با تعویض یا تعمیر فیلتر درایر، با توجه به میزان لطمهای که به فیلتر وارد شده میتوان تصمیم گرفت.

در کل قیمت مشخصی برای تعمیر اواپراتور در نظر نمیگیرند و اکثرا مشکلاتی که به وجود می آید وابسته به عوامل دیگر است.

در واقع علت اصلی ظاهر شدن برفک بر روی بدنه داخلی یخچال، خراب شدن اواپراتور است. با توجه به دما های تنظیمی روی ترموستات های تدریجی 3 تا 4 مرحله ای، بر اساس نوع چیلر، تعداد کمپرسورها، تعداد مدارهای چیلر تراکمی هوا خنک و یا حتی سیستم unloader که روی قسمت آب خروجی اواپراتور نصب می گردد، می توان دمای آب خروجی را کنترل نمود.

در کندانسورهای آبی خارجی لوله های مسی برای ایجاد سطح انتقال حرارت بیشتر، فین زده می شود (منظور بدون براده برداری با عملیات سرد مکانیکی ایجاد پره می شود) در کندانسورهای آبی، آب برج خنک کن از قسمت زیرین قالپاق کندانسور وارد آن شده و از قسمت بالای آن خارج می شود.

بنابراین ظرفیت اواپراتور که شدت انتقال حرارت از سطوح خارجی آن ميباشد، به شدت انتقال حرارت هدایتی بستگی دارد. کندانسور قطعهای است که در وسایل های سرمایشی نظیر یخچال و فریزر قرار دارد.

اواپراتور در کنار کمپرسور و کندانسور، جز مهم ترین قطعات یخچال به حساب می آیند که وجود مشکل در آن، تاثیر بالایی بر هزینه تعمیر یخچال دارد.

به همین دلیل کمپرسور تاثیرگذارترین قطعه بر هزینه تعمیر یخچال است. این قطعه از لوله های خمیده ای شکل تشکیل شده است، که به کمپرسور متصل هستند.

اما در این نوع مبدل از دو عدد لوله تو در تو استفاده شده است. این نوع از اواپراتورهای صفحه ای به دلیل شکل پذیری به فرم دلخواه ساخت اقتصادی و سهولت تمیز شدن بطور وسیعی در یخچالها و فریزرهای خانگی مورد استفاده قرار میگیرند.

گاهی اوقات مینی چیلر به همراه یک مخزن ذخیره و انبساط آب و پمپ متناسب با ظرفیت و دبی ساخته میشود و همگی درون یک کاور و پوسته قرار گرفته و به صورت یکپارچه عرضه میشود .

این قطعه حالت استوانهای شکل داشته و به صورت عمودی بر روی ورودی ساکشن کمپرسور قرار میگیرد. سپس به کمک آب گرم و سشوار برفک ها و یخ ها را از روی لوله ها اواپراتور پاک کنید.

از شایعترین دلایل گرفتگی کندانسور می توان به نشست گرد و خاک و پرز موکت و فرش روی سطح کندانسور اشاره کرد.

از مشکلاتی که میتوان در ارتباط با کندانسور به آن اشاره کرد، گرفتگی لولههای کندانسور میباشد. اواپرتور همان لولههای پیچ در پیچی است که در پشت یخچال با آن مواجه میشویم.

گاز ورودی به اواپراتور حالت مایع بوده و پس از عبور از لولههای پیچ در پیچ اواپراتور به شکل گاز در می آیند.

لولههای مارپیچی که عمل انتقال حرارت برای تولید سرما در یخچال بر عهده داشته اواپراتور یخچال نامیده میشوند. 1. چیلر جذبی : چیلر جذبی یا ابزربشن بر اساس سیکل تبخیر و تقطیر با مبرد آب و جاذب لیتیوم بروماید عمل میکند و انرژی مصرفی خود را از سوخت های فسیلی دریافت میکند.

در اواپراتور لوله ای قسمت اعظم هوا بدون تماس با سطح کویل سرد از آن عبور میکند ولی با افزودن پره هایی به لوله، سطوح تبادل حرارت به داخل فضای باز بین لوله ها نفوذ کرده و بصورت جمع کننده حرارتی عمل میکند و حرارت قسمتی از هوا را که معمولا با سطوح اولیه تماس نمیابد گرفته و به لوله هدایت میکند.

کمپرسور قطعه ای بزرگ و سیاه رنگ در پشت و قسمت پایینی یخچال است. عملکرد این قطعه به گونه است که کمپرسور گاز را با فشار زیاد به داخل کندانسور می فرستد تا گاز، چگالش پیدا کند و به مایع تبدیل شود.

این قطعه شامل بخش هایی نظیر پیستون، میل لنگ، سوپاپ ها و موتور آسنکرون میباشد. تجهیزات به کار رفته در یک اواپراتور سرد خانه شامل بدنه فلزی ، پوشش ضد خوردگی ، مجموعه موتور و فن ، کویل ها ، فین ها ، تجهیزات برفک زدایی و دیفراست ، سیستم کنترلی و یک سری تجهیزات جانبی دیگر .

اکثر افرادی که یخچال دارند، حداقل یک بار با مشکل برفک روبرو شده اند. هر چه ظرفیت مینی چیلر افزایش یابد نیاز است به جای استفاده کردن از یک کمپرسور و یک مدار تبرید از دو عدد کمپرسور و دو مدار تبرید باید استفاده کرد.

کمپرسور اسکرو مبرد را بین این دو چرخ دنده متراکم می کند. وظیفه ی فیلتر درایر این است که از این اتفاقات جلوگیری کند.

وظیفه اصلی فیلتر درایر یا فیلتر خشک کن، حفاظت از کمپرسور در مقابل ورود ذرات آلوده و آب داخل آن است.

وظیفه ی اصلی این لوله ها انتقال حرارت است. برای حل این مشکل پیشنهاد می شود که هر ۱ تا ۲ سال، بایستی لوله های آن را توسط جاروبرقی تمیز کرد.

منظور از تبدیل کننده انرژی، تبدیل کننده حالتی از انرژی به حالتی دیگری از آن است. زیرا برای قوام خوب این محصولات نیاز به تبخیر آرام در مدت زمان طولانی می باشد.

این مبدل برای انتقال حرارت بین سیالات مختلف مثل بخار به آب ، روغن به آب و آب به آب مناسب است.

مبدل حرارتی پوسته و لوله ، متداول ترین شکل اواپراتورها است. لوله رانش: گاز خروجی از کمپرسور از طریق لوله رانش به کندانسور می رود.

از انواع کمپرسور که در یخچال ها به کار می رود میتوان به پیستونی، دورانی، مارپیچی و کمپرسور اینورتر اشاره کرد.

از دیگر قطعات مهم یخچال میتوان به کندانسور اشاره کرد. در این حالت یخچال اصلا سرما نخواهد داشت. این لولهها از جنس آلومینیوم یا فلزاتی هستند، که رسانندگی دمای بالایی دارند.

بیش تر مواد غذایی دارای پتانسیل زیاد فساد پذیری بوده اند و پس از ساخت به سرعت قابلیت فساد پذیری دارند و بعد از مدتی دیگر قابل استفاده نیستند.

اگر دمای خروجی کم تر باشد، به معنی گرفتگی لوله است. در هر صورت برای کسب اطلاعات بیشتر میاوانید به مقاله”علت یخ زدن لوله پشت یخچال” مراجعه نمایید.

اواپراتور صفحه ای مقرون بصرفه بوده و بیشتر در سیستم های سرد کننده خانگی و چیلرها استفاده میشود. سپس مایع تولید شده، از شیر انبساط عبور کرده و وارد اواپراتور (خنک کننده) که دارای فشار کمتری است می شود.

از ارسال گزارشهای پی در پی جداً خودداری کنید. یکی دیگر از عواملی که در مورد کمپرسور می تواند نگران کننده باشد، داغ شدن بیش از حد کمپرسور است.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل تختخواب شو الیکار

  خرید مبل تختخواب شو الیکار تکامل صندلي‌هاي انتظار مدولار و همچنين روشي جديد براي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.