این صلح کمتر از آن شورش نبود!


علی متقیان

«عصر امام علی (ع) در کوفه پس از اعلام رأی ناعادلانه و انحرافی ابوموسی اشعری و مخالفت خوارج با حکومت به سختی گذشت. اختلافات مسلمانان در مورد خودسری از یک سو و جدایی برخی از حامیان تندرو امام در اعتراض به پذیرش خودسری هایی که بر امام تحمیل کردند و آغاز رسمیت. از سوی دیگر رویارویی خوارج با امام قوت گرفته بود.
از سوی دیگر، در یکی دیگر از کشورهای اسلامی، معاویه به عنوان خلیفه خودخوانده شام، علیه حکومت امام علی (ع) توطئه کرد و گروه هایی از راهزنان و مزدوران را با ارتکاب سرقت و سوزاندن محصولات به بی ثباتی کوفه تشویق کرد. . و ضربه های اقتصادی و ناامن جلوه دادن جامعه در مقر امام علی علیه السلام; به طوری که مردان کوفه دیگر آمادگی اعزام به جبهه را نداشتند و به ندای امام گوش نکردند.
ناامنی شهر، حمله به روستاهای اطراف و غارت اموال مردم و سرقت و اخاذی زیور آلات زنان توسط مأموران معاویه، کار را برای امام سخت کرد تا جایی که فرمود: در زدن برای او بد نیست. .
فضای کوفه پس از نهروان تا شهادت پیامبر به دلیل دخالت های مخفیانه معاویه به شدت آشفته شد و امام علی (ع) با این افراد در کوفه نتوانست نیت خود را برای تکمیل کار صفین به دلیل کمبودها محقق کند. از مردم کوفه دیدم…
پس از اتمام کار، خوارجی نهروان گویا هشت نفر از طرفداران این اندیشه باقی ماندند و این اندیشه را ادامه دادند تا بزرگانی را که همزمان برای جامعه اسلامی مشکل ایجاد کردند، از بین ببرند. هر سه متعهد شدند که در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان که شب قدر است، در نماز صبح سه نفر را همزمان ترور کنند: امام علی (ع) در کوفه، معاویه در شام و عمرو قاع در مصر. این سه نفر در صبح روز 19 رمضان سال 40 هجری قمری برای انجام عملیات ترور با هم به سمت کشور مورد نظر حرکت کردند. ابن ملجم برای انجام مأموریتی که از پیش تعیین شده بود به کوفه آمد و منتظر موعد مقرر شد. در روزهای سرگردانی در کوفه با دختری به نام بهنام قطام آشنا شد. دختر شرط عقد را برای حضرت علی (ع) ختم کرد; درخواستی که پیش از این با عهدنامه ابن ملجم را به کوفه آورده بود. رابطه نامشروع ابن ملجم با قطام و اصرار او بر کشتن حضرت علی (ع) باعث شد تا شمشیری را که ابن ملجم قصد داشت به نیت شوم خود با آن دست یابد، با سمی که به دلیل رابطه نامشروعش با قطام بر شمشیر اضافه شده بود، آلوده کند. .
صبح روز نوزدهم ماه مبارک رمضان سال 40 پس از میلاد، هر سه برای انجام مأموریت خود آمدند. عمروعاص به دلیل بیماری به مسجد نیامد و یک نفر دیگر فوت کرد. معاویه بر اثر اصابت شمشیر به ران پایش جان سالم به در برد و ابن ملجم شمشیر زهرآلود خود را در حالی که امام قصد سجده بر سر حضرت علی (ع) داشت، انداخت.
پس از آنکه شمشیر زهرآلود بر سر مبارکش فرود آمد، امام فرمود: «مَنْ یَعْلَهُ اللَّهِ کَعْبَه»، گویا در همان حال به یاد رسول خدا (ص) افتاد که فرمود نجات می یابید. جهان
او را از مسجد به خانه اش منتقل کردند. وقتی دکتر را برای معاینه آوردند، دکتر پس از انجام معاینات رو به فرزندان استاد کرد و گفت: شمشیر سمی کار خود را کرده است و بیمار از رختخواب بیرون نمی آید.

آن حضرت در روز بیست و یکم ماه مبارک رمضان سال 40 هجری قمری بر اثر زهری که بر شمشیر نامشروع ابن ملجم افزوده شد به شهادت رسید و مخفیانه در کنار قبور آدم و نوح دفن شدند. و این کار را به گونه ای انجام دادند که مردم کوفه از مجلس ترحیم خارج شدند
آگاه نباش
پس از شهادت امام علی (ع) کوفیان نزد امام حسن مجتبی (ع) رفتند و همه با او بیعت کردند و امام حسن (ع) رسما خلافت کوفه را پذیرفت و به عنوان خلیفه پنجم کار خود را آغاز کرد.

امام حسن (ع) با پیروی از اعمال امام علی (ع) و پیروی از زمان پدر تصمیم گرفت کار صفین را ادامه دهد. از مردم کوفه دعوت کرد تا کارهای باقی مانده از دوران پدرش را ادامه دهند. مردم کوفه که با وفاداری خود امام را به عنوان خلیفه پنجم پذیرفتند، دعوت امام را پذیرفتند و در مکانی در مدائن گرد آمدند. شبانه همه یاران امام حسن (ع) جمع شدند، هماهنگی‌های لازم انجام شد، دستورات لازم از سوی امام داده شد و همگی تا صبح فردا پس از انجام وظیفه صبحگاهی دسته‌جمعی به سمت صفین بیعت کردند. ، محل استقرار. معاویه متعه.

نیروها بیعت کردند و اعلام آمادگی کردند و برای استراحت به مناطق مورد نظر حرکت کردند و ترتیبی دادند که صبح همه در محل مورد نظر حضور یافته و پس از انجام وظیفه صبحگاهی به محل مورد نظر اعزام شوند.
امام حسن (ع) صبح برای اقامه نماز به محل اجتماع آمدند و عده کمی در نماز حضور یافتند و خودشان آنها را خریدند و از اعزام آنها با امام جلوگیری کردند.

این تسلیم شدن به درخواست معاویه و قبول وعده های او، اولین گام برای شکستن عهد کوفی با امام حسن (ع) بود، امامی که فاصله کوتاهی از اطاعت از او طی کرده بود. کسانی که چندی پیش رسماً با امام بیعت کردند، امروز ایشان را مجذوب وعده های پوچ معاویه که دیروز حیله او را در جنگ صفین دیده بود، تنها گذاشتند!
وقت جمع شدن و خواندن نماز صبح قبل از حرکت بود. همه همه کسانی که اعلام آمادگی کردند باید به موقع آماده حرکت بودند تا صبح بروند. امام حسن (ع) از لشکر انبوهی که دیشب عهد بسته بودند، روبه روی عده کمی به موقع رسید! خبری نشد، با تعداد محدودی که حاضر بودند شروع به خواندن نماز کرد. در بین نماز عده ای به امام حمله کردند و به جای کمک و همراهی با شمشیر به امام حمله کردند. ، فوجیت.
امام تنها و مجروح ماند تا اینکه پیشوای مدائن که از خاندان ثقفی بود او را به خانه برد و مداوا کرد.
یاران برادران کوفی نه تنها یک شبه معاویه را با طعمه امامشان تنها گذاشتند و به هنگام مجروح شدن او به کمک او شتافتند، بلکه قصد داشتند امام را در مقابل چشمان مادر معاویه که اقدامی تحریک آمیز کرده بود تحویل دهند. مجموع تا آزادش کنم..
مردم کوفه که با آن حضرت عهد شکنی کردند، با او چنین رفتار کردند و او را خانه دار کردند.
این روزها تنهایی امام معاویه از تنهایی و خلوت امام استفاده کرد و پیشنهاد صلح با امام حسن (ع) را مطرح کرد; این پیشنهاد که معاویه حتی درصدی را به تایید امام حسن بن علی (ع) اعتقاد نداشت، معاویه را با تمام بی اعتمادی پذیرفت.
صلح امام حسن (ع) در آن زمان با وجود چنین یارانی، وفادار به قیام امام حسین (ع) با این یاران وفادار نبود.
قیام امام حسین (ع) برای بازگشت دین و اصلاح اسلام جدش بود، این صلح نیز همین تأثیر را داشت و موجب تحکیم دین مبین اسلام شد. «با این تفاوت که امام حسن (ع) با آرامش به موقع اسلام را از منحرفان نجات داد و امام حسین (ع) با قیام به موقع».
انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ادارات بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان تعطیل شد

ایسنا/ بوشهر معاون عمرانی استاندار از تعطیلی شهرستان های بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.