برای مبارزه با سرقت باید علل آن شناسایی شود


یک وکیل دادگستری با اشاره به اینکه تا زمانی که علل وقوع جرم باقی است مجازات است، گفت: در حال حاضر خلاء قانونی در نظام کیفری کشور برای مبارزه با جرم سرقت از هر نوع وجود ندارد، اما آنچه مهمتر از مجازات است. به تنهایی نمی توان برای مبارزه با جرم استفاده کرد و شناخت علل اجتماعی و اقتصادی جرم، دزدی و از بین بردن آنهاست.

محمدصادق آل محمد در گفت وگو با ایسنا، در ارتباط با افزایش آمار سرقت در ایران وی گفت: از جمله جرایم عمده علیه اموال و اموال که موجب برهم زدن نظم جامعه و ایجاد ناامنی می شود، جرم سرقت است که در انواع و اقسام مختلف صورت می گرفت.

وی گفت: مبارزه با سرقت به پایان رسیده است مجازات قانونی امکان ندارد اما باید ریشه یابی و عوامل این جنایت را شناسایی کرد و با آن مبارزه کرد و بی شک در تولید و ارتکاب انواع جرایم مالی به ویژه سرقت تاثیر دارد. کاهش درآمد و افزایش فقر مسلماً از عوامل وقوع و وقوع سرقت است و نوسانات اقتصادی در جرایم و جرایم مالی تأثیر مستقیم دارد و بالعکس، یعنی در صورت بالا رفتن سطح زندگی، جرایم مالی کاهش می یابد.

این وکیل دادگستری گفت: تحلیل عوامل جرم و جنایت باید تا حد امکان انجام شود تا از وقوع جرم جلوگیری شود. در حال حاضر خلأ قانونی در نظام کیفری کشور برای مبارزه با جرم سرقت از هر نوع وجود ندارد، اما آنچه مهمتر از مجازات است، شناخت علل اجتماعی و اقتصادی جرم سرقت و رفع آنهاست. هدف از پیشگیری از جرم باید شامل اقداماتی برای حذف یا کاهش علل جرم باشد. اقدام صحیح برای پیشگیری از جرم یکی از وظایف دادگستری است و زمانی انجام می شود که عوامل وقوع جرم شناسایی و از بین بروند.

آل محمد با بیان اینکه حقیقت این است که بیکاری، تورم و فقر و گرانی از عوامل موثر در وقوع جرم سرقت است که باید با آنها برخورد مناسب شود، در نهایت گفت: در رابطه با جرم سرقت و مجازات سارقان با با توجه به مجازات تعزیری، ما با هیچ گونه نقص یا نقص قانونی مواجه نیستیم، اما در خصوص نحوه مبارزه با این جرم و نحوه مبارزه با عوامل و جلوگیری از وقوع آن در جامعه، باید اقدامات علمی لازم انجام شود.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل تختخواب شو الیکار

  خرید مبل تختخواب شو الیکار تکامل صندلي‌هاي انتظار مدولار و همچنين روشي جديد براي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.