برندگان دومین جایزه ملی داستان حماسی معرفی شدند

ایسنا/ خراسان رضوی برندگان دومین جایزه ملی داستان حماسی در دو بخش داستان نیمه بلند و رمان معرفی شدند.

در مراسم اختتامیه دومین جایزه ملی داستان حماسی که شب گذشته 26 اردیبهشت ماه در آرامگاه فردوسی مشهد برگزار شد، علیرضا محمودی ایرانمهر با داستان «عبور از رودخانه بهشت»، مرتضی فرجی با داستان «آب های گرمسیری». “. “و سودابه حیدری با داستان” الندشت “در بخش نیمه بلند به ترتیب مقام اول تا سوم را کسب کردند. در بخش رمان محمد مهدوی با رمان “چشمه سرخ” و حسین شمس آبادی با رمان “قرمز داغ” محمد. رضا آریانفر با رمان «موندو» و مینا سعادت پور با رمان «قورباغه ای که هیچکس نبود» نیز رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.

محمدرضا شرفی خبوشان، دبیر علمی دومین جایزه ملی داستان حماسی در این مراسم گفت: تمدن. که توانست فردی را از دوران کودکی تاریخی خود به دوران حکمت و تعالی در کالبد انسان خداباور و مؤمن برساند، رستگاری و سعادت را در آیینه هنر حماسی به نمایش گذاشت.

وی ادامه داد: اکنون رشد و شکوفایی حماسه در سیمای امروز و در متن ادبیات انقلاب اسلامی قابل مشاهده و مشاهده است چرا که انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و جریان های بعدی مفهوم و هویت حماسه را تداعی می کند. و طبیعتی بد و وفادار دارند قهرمانانه، مردمی، میهن پرست و آینده نگر.

دبیر علمی دومین جایزه ملی داستان حماسی گفت: خرسندیم که برگزاری، ایجاد و تداوم جایزه ملی حماسه با شناخت ماهیت انقلاب اسلامی، توانسته است ادبیات را شکوفا کند. انقلاب اسلامی به طور عام و داستان های پس از انقلاب به طور خاص.» برای هموار کردن راه.

شرفی خبوشان گفت: دبیر علمی و هیئت داوران دومین جایزه ملی داستان حماسی ضمن تقدیر و تجلیل از مرحوم سعید تشکری که با تلاش، دانش و دلسوزی وی توانسته جایزه داستان حماسی را به چنین سطح موفقی برساند، جایزه ملی را قدردانی می کند. داستان های حماسی

افزایش اندک همراه با افزایش کیفی لازم در آینده داستان حماسی

برندگان دومین جایزه ملی داستان حماسی معرفی شدند

وی افزود: ارسال 250 مقاله شامل 99 رمان و 151 نیمه بلند و داستان به دبیرخانه دومین جایزه ملی داستان حماسی، سطح قابل توجه و امیدوارکننده ای را نشان می دهد که این امید و رضایت زمانی افزایش می یابد که بگوییم افزایش با افزایش کیفیت همراه است.” این است؛ زیرا کیفیت اکثر آثار تعجب و تحسین هیئت داوران را برانگیخت. حضور بسیاری از نویسندگان سرشناس و نویسندگان حرفه ای داستان و رمان در کنار نویسندگان جدید و نویسندگان جوان نیز نشان از عظمت و اعتبار این جایزه در بین افراد داستانی دارد.

شرفی خبوشان گفت: کانون نویسندگان تقریباً در تمام استان های کشور و به نسبت تقریباً مساوی نویسندگان زن و مرد، گستردگی و اعتبار این جایزه را نشان می دهد. با توجه به تعداد و حجم زیاد آثار دریافتی، بررسی و داوری در مراحل مختلف ضروری بود. بدیهی است در مرحله اول، آثاری که از نظر فنی دارای ایرادات فنی بوده و یا اثری سنجیده داشته اند، اما هیچ ارتباطی با موضوع جایزه نداشته و یا ارتباط چندانی با آن نداشته اند، به مرحله دوم داوری نرسیده اند. در دور دوم داوران با وجود اینکه به دلیل کیفیت بالای اکثر آثار دریافتی نفر دوم و سوم توسط مدیر اجرایی به جایزه اضافه شد، مجبور به سخت گیری و اعمال ظرافت و فرآیندهای بیشتری شدند. کلامی بر اساس قضاوت خود نسبت به بسیاری از آثار دیگر اندازه اثر را انتخاب کردند.

دیدگاه ها و برداشت های متعدد در موضوع جشنواره

دبیر علمی جایزه ملی داستان حماسی گفت: با توجه به سطح فنی بالا و قابل تقدیر اکثر آثار، داوران باید به ارتباط آثار با موضوع جایزه توجه بیشتری می کردند. بنابراین آنها بین داستان های خوب و شایسته انتخاب کردند که از نظر فنی با داستان هایی که بیشترین ارتباط را با موضوع جایزه داشتند، همتراز بود.

وی گفت: بر همین اساس اگر اثر قابل توجهی از نویسنده سرشناس و صاحب نام به دست برندگان نمی رسید دلیل اصلی آن درصد ارتباط با موضوع جایزه بوده است. در بین 250 اثر ارسالی، دیدگاه ها و برداشت های متعددی از موضوع جشنواره وجود دارد. نوع برداشت از واقعه در داستان و نحوه پرداخت آن است که رابطه اثر را با موضوع حماسه دور یا نزدیک می کند. همچنین بازآفرینی‌ها و بازنویسی‌های داستان‌های حماسی، که اقتباس یا بازنویسی از داستان‌های شاهنامه هستند، دریافت می‌شود که نشان‌دهنده برداشت ویژه نویسندگان از برگزارکنندگان جایزه است.

برندگان دومین جایزه ملی داستان حماسی معرفی شدند

داستان حماسی می تواند خون تازه ای در رگ های داستان معاصر ما بریزد

شرفی خبوشان گفت: بر این اساس ممکن است به برگزارکنندگان پیشنهاد شود در دوره های آتی بخش های ویژه ای از جمله بازآفرینی و بازنویسی داستان های حماسی امروزی متون گذشته اضافه شود. این پیشنهاد شامل اضافه شدن بخشی برای کودکان و نوجوانان به جایزه ملی داستان های حماسی و همچنین بخش ویژه نویسندگان جوان از جمله آثار ارسالی کودکان و نوجوانان و همچنین آثار نویسندگان 12 تا 16 ساله است. می خورد.

دبیر علمی دومین جایزه ملی حماسه گفت: همه این موارد نشان از استقبال نویسندگان کشورمان از جایزه ملی حماسه دارد. این نویسندگان چه مرد باشند و چه زن، چه نویسنده باشند و چه تازه وارد در نویسندگی، موضوع و محتوای حماسه عنصر مهم داستانی ماست و با این استقبال و ارائه این موضوع. که داستان حماسی می‌تواند خون تازه‌ای را در رگ‌های داستان معاصر ما بریزد و به آن حیاتی قدرتمند، سرزنده و جان‌بخش ببخشد.

برندگان دومین جایزه ملی داستان حماسی معرفی شدند

جایزه حماسه گامی مهم در ماندگاری انقلاب اسلامی در طول تاریخ خواهد بود

وی ادامه داد: امیدواریم این جایزه موثر، مفید و ضروری را داشته باشیم که متشکل از تلاش و دانش مدیران و مدیران حوزه هنری خراسان رضوی و کمک و مساعدت سایر نهادها و همچنین حمایت هاست. و همکاری دانشگاهیان، کارشناسان و نویسندگان. با درک ضرورت و اهمیت آن در تأثیر اجتماعی، به ویژه در هنر حماسی، آن را بیابند و مورد قدردانی مسئولان فرهنگی کشور قرار گیرند.

شرفی خبوشان تاکید کرد: از هیئت داوران نیز تشکر ویژه ای دارم که با قضاوت و تلاش منصفانه و دقیق خود به نتیجه ای مطمئن و قابل اعتماد دست یافتند. از داوران این دوره از جایزه داستان حماسه از داوود امیریان، ساسان و علی اصغر عزتی پاک تشکر می کنم و در آخر بگویم که فردوسی این ساختار نیست. آنچه فردوسی و حماسه را تداعی می کند، کلام و متن است.

دبیر علمی دومین جایزه ملی داستان حماسه گفت: انقلاب اسلامی، تاریخ انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس به مدد کلام و روایت ماندگار خواهد بود. آنچه ما را در تاریخ ماندگار خواهد کرد روایت است و جایزه داستان حماسی گام مهمی در ماندگاری جریان انقلاب اسلامی در طول تاریخ خواهد بود. بیایید آن را جدی بگیریم و قدر آن را بدانیم و سعی کنیم آن را ادامه دهیم.

این مراسم با حضور حمیدرضا جعفریان معاونت سینمایی و سعید لشگری معاون هنری استان ها، میثم مرادی بیناباج مدیر شبکه یک سیما، حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد معاونت سینمایی استانداری خراسان رضوی، محمدحسین زاده مدیرکل فرهنگی استانداری خراسان رضوی برگزار شد. خراسان رضوی، مجید عسکری، مدیر حوزه هنری خراسان رضوی و جواد موسوی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

برشکاری مقاطع فلزی به روش هوا برش اصفهان آهن

برشکاری مقاطع فلزی به روش هوا برش – اصفهان آهن برش لیزر آهن, برش لیزر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.