به دنبال آب “کارست” نباشید. بهینه سازی مصرف کوهرنگ / خشک کردن بعد از زاینده رود!

کرسی یونسکو در بازیافت آب گفت: به جای جستجوی آب های عمیق و منابع آبی جدید که تأثیر عمده ای بر محیط زیست دارند، باید بر توسعه فناوری آب و بهبود بهره وری تمرکز کنیم.

به گزارش ایسنا، ایرانیان باستان هر سال در روز سیزدهم ابوالهول که «نوروز ابها» نامیده می شد به چشمه ها و رودخانه ها می رفتند و این روز را با مراسم خاصی جشن می گرفتند.

همچنین در تاریخ باستان روز «نوروز رودوس» را داشتیم که مصادف با 19 اسفند بود که «روز فروردین» نام داشت و در این روز ایرانیان رودخانه‌ها، معادن معدنی و چشمه‌ها را لایروبی و پاکسازی می‌کردند و این عید بود. همراه با اسپری عطر و گلاب بر روی رودخانه ها و اطراف آن است که نشان از توجه ایرانیان به زیبایی و سلامت محیط دارد.

همه این سنت های حسنه اکنون به فراموشی سپرده شده اند و در سایه عدم مدیریت منابع آب، شهرنشینی و توسعه صنعتی با چالش های جبران ناپذیری مواجه هستیم که ناشی از “تنش آبی” و بر اساس آخرین مطالعات انجام شده در مدت 13 سال است. . قدیمی در برخی استخرها؛ 4 برابر آب ورودی به دشت به روش های مختلف برداشت شد!

همچنین 10 استان «مازندران»، «فارس»، «اصفهان»، «خوزستان»، «همدان»، «کرمان»، «سیستان و بلوچستان»، «خراسان رضوی»، «هرمزگان» و «یزد» هستند. بیشتر در معرض استرس هستند آبی ها در کشور هستند، اما این استان مازندران علاوه بر نام استان هایی مانند اصفهان، یزد و سیستان و بلوچستان جای تامل دارد.

اما بدتر از همه اینکه پس از خشک شدن زاینده رود شاهد بودیم که چشمه کوهرنگ که آب شرب 5 شهر و 34 روستا را تامین می کرد، با کاهش شدید دبی مواجه شد و تمام آب وارد خط انتقال آب به شهرکرد و شهرکرد شد. جریان چشمه کاملاً خشک است. کوهرنگ مکانی در چهارمحال و بختیاری است که هم به آب معدنی و هم به دشت واژگون شده توسط لاله های بهاری معروف است. گفته می شود 10 درصد از کل آب کشور از جمله سرچشمه دو رودخانه بزرگ و حیاتی زاینده رود و کارون در این شهرستان از قله های مرتفع زردکوه بختیاری تامین می شود.

مراقب آب باش "ریل زمینی" نوریم;  بهینه سازی مصرف کوهرنگ / خشک کردن بعد از زاینده رود!

دلایل خشکسالی چشمه امسال با کاهش بارندگی آغاز می شود و تا پایان یخچال های زردکوه و حفر تونل 3 کوهرنگ ادامه دارد.

اگرچه کشور با تغییرات اقلیمی و کاهش بارندگی مواجه است، اما محققان بر این باورند که با مدیریت منابع آب و بازیافت آنها باید بتوانیم با خیال راحت بر اثرات تغییرات اقلیمی غلبه کنیم، به همین دلیل مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1992، 22 مارس را به عنوان روز جهانی نامگذاری کرد. دنیای آب به دنیا تاکید کنیم که ما منابع آبی سالمی داریم که باید آنها را سالم به نسل بعدی منتقل کنیم.

در ایران نیز «روز ملی آب» داریم که پس از تأسیس مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران در سال 1394، در 13 اسفندماه سال جاری به مناسبت عید نوروز تقویمی به نام «روز ملی آب» نام گرفت و اکنون جشنواره ای بین روز ملی آب و روز جهانی آب برگزار می کنیم تا آنچه را که باید می کردیم و از آن غفلت می کردیم مرور کنیم.

روز جهانی آب

دکتر محمدحسین صراف زاده، رئیس اداره بازیافت آب یونسکو در گفت وگو با ایسنا، وی با اشاره به چالش های پیش روی کشور در حوزه آب، با تاکید بر لزوم جلب توجه افکار عمومی و جامعه و بخش دولتی به این موضوع، افزود: در این راستا ما در اداره یونسکو هر ساله روز ملی آب را که مصادف با 13 اسفند ماه است، جشن می گیریم و در سه سال گذشته سعی کرده ایم برنامه خوبی در حوزه آب داشته باشیم و در فاصله روز ملی آب (13 اسفند) تا روز جهانی آب برنامه خوبی داشته باشیم. آب (22 مارس)، 2 آوریل) برای سازماندهی جشنواره.

وی گفت: این جشنواره از روز ملی آب تا نوروز با حضور سازمان ها، نهادها و دانشگاه های مختلف برگزار می شود و این برنامه ها وضعیت آب در کشور را تبیین می کند.

صراف زاده با اشاره به جزئیات برنامه های جشنواره آب امسال تاکید کرد: افتتاحیه این برنامه با عنوان “کوهرنگ مادر آب” در کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد. چرا که وضعیت آب این چشمه در سال های اخیر بسیار نگران کننده بوده است.

رئیس اداره بازیافت آب یونسکو گفت: حمید نظری .. بر اساس مطالب علمی که ارائه کرد، این کرسی به ما نشان داد که آب در زمینه هایی مانند تغییر اقلیم و تمدن ما چگونه عمل می کند.

وی با اشاره به برنامه های روز جهانی آب مصادف با روز دوم فروردین 1401 یادآور شد: در این روز در سراسر جهان برنامه هایی در زمینه آب تدارک دیده شد.

بازیافت آب و مدیریت منابع راه خروج از تنش آبی است

صراف زاده با تاکید بر اینکه وضعیت آب در کشور تا حد زیادی به اقلیم بستگی دارد، اظهار کرد: آب در حوزه هایی مانند انرژی و مواد غذایی نیز تاثیرگذار است، به طور کلی سیستم جامعه جهانی به گونه ای است که هر طرف بر طرف دیگر شرق تاثیر می گذارد.

وی افزود: پدیده گرد و غبار ناشی از خشک شدن دریاچه ها و مناطقی است که به دلیل مشکلات ریشه ای در فعالیت های صنعتی و انسانی به تدریج خشک شده و در نتیجه با پدیده گرد و غبار مواجه شده ایم. از طرفی وقتی آلودگی هوا وجود دارد به نوعی آب را تحت تأثیر قرار می دهد و باران اسیدی نمونه ای از این پدیده است که آلودگی هوا توسط آب باران جذب شده و در نتیجه وارد منابع آبی می شود.

رئیس کرسی یونسکو در بازیافت آب ادامه داد: به تبع رویکرد ما در کرسی یونسکو در آب این است که حوزه هایی که در کشور دیده می شود و در مقوله اقتصاد دوار، زمینه علمی آن در فرآیندهای بازیافت آب دیده شود. .

وی با تاکید بر اینکه رویکردهای آبی نباید خطی باشد، گفت: برای رهایی از وضعیت فعلی باید به سمت بازیافت آب رفت و چرخه هایی ایجاد کرد که در آن پساب و پساب به عنوان ضایعات تلقی نشوند، بلکه به عنوان ضایعات به عنوان منابع آبی نامتعارف دیده شوند. . و این منابع آبی را بازیافت کنیم.

صراف زاده خاطرنشان کرد: نهضت «بازیافت آب» در 8 سال گذشته مورد توجه سیاستمداران قرار گرفته و برنامه هایی در این زمینه اجرا شده است، اما به اندازه ای که این برنامه ها کم و بیش مورد توجه قرار گرفته است. طی چند سال پیشرفت خوبی در این زمینه حاصل شده است.

وی توسعه فناوری های بازیافت آب را یکی از پیشرفت های کشور در این زمینه خواند.

دپارتمان استفاده از آبهای عمیق یونسکو

صراف زاده در پاسخ به این سوال که آیا توجه به آب کارست راه خوبی برای جبران کم آبی است، توضیح داد: به جای اینکه مدام به دنبال منابع جدید آب باشیم، باید به دنبال مدیریت آب باشیم. چرا هرچه بتوانیم آب بیشتری تهیه کنیم، مصرف کنندگان بیشتری وجود دارد، بنابراین لازم است برنامه های مدیریتی در بخش مصرف تدوین شود.

رئیس اداره بازیافت آب یونسکو تاکید کرد: در این برنامه ریزی اولویت با مصرف کنندگانی باشد که آب را بهینه تر مصرف کنند.

وی وضعیت بهره وری آب کشور را نامناسب توصیف کرد و افزود: این امر به گونه ای است که در حوزه کشاورزی میزان آب مصرفی به ازای هر کیلوگرم محصول تولیدی نامتناسب است. ما از میانگین جهانی عقب هستیم، اما برخی کار می کنند. این میدان در حال ساخت است که می تواند این تاخیر را جبران کند و در حوزه صنعتی باید بررسی کرد که به ازای هر تن فولاد تولیدی، به ازای هر بشکه نفت یا یک بطری شیر چقدر آب مصرف می شود و با این مطالعه متوجه می شویم. که حتی در این زمینه ها نیز بهره وری چندانی نداشته ایم و مناسب است بهره وری آب را توسعه دهیم.

وی گفت: در حوزه شهری نیز وضعیت به همین منوال است. به جای رفتن به سمت آب های عمیق و منابع آبی جدید که تأثیر زیادی بر محیط زیست دارند، باید بر توسعه فناوری آب و بهبود بهره وری تمرکز کنیم.» .

صراف زاده خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که آب های کارست معمولاً غیر قابل دسترس و در عمق زمین هستند. بنابراین استخراج آنها نیاز به انرژی دارد، بنابراین تولید آب از این طریق هزینه بر خواهد داشت.

رئیس اداره بازیافت آب یونسکو افزود: این صندلی در یونسکو است گردش آب تمرکز آن بر افزایش بهره وری آب است، به این معنی که به جای استفاده از یک بار، چندین بار از آب استفاده کنید، و آن بهره وری آب است. زیرا از این طریق می توان در هر لیتر آب محصولات بیشتری تولید کرد و آب کمتری در بخش کشاورزی مصرف کرد و این همان افزایش بهره وری آب است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل تختخواب شو الیکار

  خرید مبل تختخواب شو الیکار تکامل صندلي‌هاي انتظار مدولار و همچنين روشي جديد براي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.