به زمین خواری و تصرف اراضی ملی در تهران رسیدگی می شود


فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان تهران با اینکه تاکید کرد برخی موارد توقیف کالا جزو موارد استثناست و نمی توانیم وارد آن شویم، گفت: بیشتر مواردی که با آن برخورد می کنیم ساخت و ساز در مراتع، ویلاسازی است. . ساخت و ساز و تغییر کاربری زمین …

به گزارش ایسنا، به مجموعه اعمال متقلبانه و غیرقانونی افراد، سازمان ها و گروه ها که منجر به تصرف و تعرض به اراضی عمومی و منابع طبیعی می شود، زمین خواری می گویند. زمین خواری یکی از بارزترین انواع تصرف غیرقانونی اراضی ملی است که وقوع آن در کشور می تواند مربوط به منابع طبیعی باشد.

موارد زیادی از زمین خواری در چهار منطقه تحت سرپرستی اداره کل محیط زیست استان تهران مانند خجیر، جاجرود و شمیرانات و … گزارش شده است. طبیعی در استان تهران در حال پیگیری است.

سرهنگ احمد ناصری نیکو در گفت وگو با ایسنا بیانیه نحوه برخورد با زمین خواری بر اساس تبصره ذیل ماده 55 قانون حفاظت و بهره برداری از منابع طبیعی و مراتع، «هرکس از منابع ملی موضوع ماده (1) قانون ملی شدن جنگل ها تخلف کند به یک تا سه سال حبس انتظامی محکوم می شود. زندان .” خواهد بود.” به این موضوع رسیدگی خواهد شد، اما نمی توانیم استثنا قائل شویم. طبق ماده 690 قانون مجازات اسلامی هر فردی که موجب تخریب محیط زیست و منابع طبیعی شود، قانون با این افراد با صدور حکمی برخورد خواهد کرد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان تهران در خصوص روند مبارزه با زمین خواری و اقدامات انجام شده در این خصوص گفت:

وی افزود: بیشتر مواردی که با آن برخورد می شود مرتع سازی، ویلاسازی و تغییر کاربری است نه کاربری ملی.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان تهران نیز گفت: گزارش ساخت و ساز و تغییر کاربری برای ما ارسال و بررسی می شود. بسیاری از این موارد مربوط به تغییر کاربری جهاد کشاورزی است که با آن سروکار داریم اما برخی موارد استثنا هستند و حق ورود به آن را نداریم.

وی ادامه داد: در مواردی که حق ورود به آنها را نداریم جهاد کشاورزی را اعلام می کنیم و اقدامات و نتایج لازم را به این وزارتخانه واگذار می کنیم.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان تهران با بیان اینکه برای حفاظت از اراضی ملی در برابر زمین خواری اقداماتی انجام شده است، تصریح کرد: موارد را بدون اتلاف وقت و با استناد به تبصره ذیل ماده 55 در اراضی ملی اعمال خواهیم کرد.

ناصری نیکو در پایان درباره آمار اقدامات انجام شده برای توقف زمین خواری در سال گذشته تصریح کرد: در سال 1400، 288 پرونده زمین خواری در زمینی به مساحت 399 هکتار، 161 پرونده در زمینی به مساحت 285 هکتار تشکیل شده است. اجرا و تبصره بعدی ماده 55 قانون است. بهره برداری و حفاظت از منابع طبیعی و مراتع 243 زمین خواری به مساحت 116 هکتار اجرا شده است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

برشکاری مقاطع فلزی به روش هوا برش اصفهان آهن

برشکاری مقاطع فلزی به روش هوا برش – اصفهان آهن برش لیزر آهن, برش لیزر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.