به والدین وبلاگ نویسانی که به دنبال “قلب قرمز” برای فرزند خود هستند هشدار دهید


نه برای تردد به دوراهی می روند و نه سطل های زباله را برای پول درآوردن واژگون می کنند. آن ها فرزندان والدینی هستند که پدران و مادرانشان با انتشار عکس ها و فیلم هایشان در فضای مجازی و افزایش تعداد فالوورهایشان سعی می کنند «قلب سرخ» بیشتری از مخاطبانشان بگیرند؛ پدیده ای که فعالان حوزه کودک آن را «کار آنلاین کودکان» می دانند و نسبت به تأثیرات آن بر روان این کودکان هشدار می دهند.

به گزارش ایسنا، در حالی که فعالان کودک انتشار تصاویر کودکان را نقض حقوق آنها توصیف می کنند، برخی از والدین تصاویری از زندگی کودک خود را در فضای مجازی از جمله اینستاگرام منتشر می کنند، در حالی که مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری یکی از این موارد است. فاجعه بارترین موارد: خبرنامه ها و وب سایت ها و صفحات شخصی اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله والدین. وی گفت: این اقدام علاوه بر تجاوز به حریم خصوصی کودکان، غفلت از مصلحت آنها محسوب می شود و می تواند در آینده کودکان را در معرض خطرات و آسیب های جسمی و روحی قرار دهد.

در نتیجه و با توجه به تداوم این تصاویر به ویژه در فضای مجازی، تصمیم امروز مبنی بر انتشار تصویر کودک به هر شکلی که ممکن است مضر یا ناراضی از انتشار بعدی باشد، برخلاف حق کودک در کرامت انسانی، خشونت، منتشر شود. علیه کودکان حق تعیین سرنوشت نیز به دلیل آسیب های روحی، جسمی و غیره بر خلاف منافع کودکان است. بنابراین هرگونه انتشار تصاویر کودکان ممنوع است و این نقض آشکار حقوق آنهاست.

به این ترتیب مینا جندقی، فعال کودک در گفت وگو با ایسنا، وی با اشاره به حضور کودکانی که به واسطه وبلاگ والدین در فضای مجازی حضور دارند، گفت: گسترش فضای مجازی در سال های اخیر پدیده هایی را به وجود آورده که هنوز آمادگی مقابله با آنها را ندارند. یکی از این پدیده ها اشتراک گذاری عکس ها، فیلم ها و اطلاعات کودکان توسط والدین است. این موضوع تا آنجا پیش رفته است که اکنون برخی از والدین با به اشتراک گذاشتن رویدادهای زندگی روزمره فرزندانشان در فضای مجازی درآمد زیادی به دست می آورند.

وی گفت: این پدیده می تواند به دلایل و اشکال مختلفی رخ دهد. فقط برای ارتباط در فضای مجازی، گرفتن لایک، فالوور و … از فرزندتان در فضای مجازی تبلیغ یا منتشر کنید.

این فعال حوزه کودک ادامه داد: به هر حال و به هر دلیلی اگر این کار انجام شود در نهایت منجر به آسیب دیدگی کودک می شود و هر چیزی که مخالف مصلحت کودک باشد «تضییع حقوق او» است.

جندقی با اشاره به نقض حریم خصوصی کودکان گفت: در حال حاضر تصاویر و فیلم هایی با کودکان بدون رضایت آگاهانه آنها در فضای مجازی منتشر می شود در حالی که ممکن است کودک در بزرگسالی نسبت به انتشار این عکس ها و اطلاعات در فضای مجازی اعتراض کند. .

وی افزود: این پدیده همچنین می تواند باعث آسیب و تعرض آنها در دوران نوجوانی شود. والدین این کار را برای فرزندشان انجام می دهند که گاهی حتی نمی تواند راه برود. آنها اثر انگشت را به ارث می برند و در واقع از فرصت کودک استفاده می کنند تا بعداً در سن و رشد مناسب بتوانند به میل خود بازی کنند. او داستان زندگی خود را تعریف می کند.

جندقی با تاکید بر اینکه هر انسانی حق انتخاب دارد که چه چیزی را در زندگی خود به اشتراک بگذارد، خاطرنشان کرد: این کودکان از ابتدا و گاهی در شکم مادر به دنیا می آیند. از این حق محروم هستند.

این فعال حقوق کودک در ادامه به تاثیر این رفتار بر سلامت روان کودکان پرداخت و گفت: گاهی اوقات این کودکان معتقدند که محبت و علاقه والدینشان در گرو حفظ این توجه مجازی، بهتر و مفرح بودن و در واقع دریافت بیشتر است. قدردانی. و من تحت فشار هستم.” من یک مشکل دائمی هستم از طرفی در فضای مجازی می توان در مدت زمان کوتاهی توجه کودکان را به خود جلب کرد اما به مرور زمان از این توجه کاسته می شود و این باعث می شود کودک احساس ناکارآمدی و اضطراب شدید کند.

جندقی خاطرنشان کرد: علاوه بر این، از آنجایی که والدین این کودکان همواره به دنبال قدردانی، تایید و نظرات مثبت هستند، ممکن است این کودکان نیز رفتارهای تاییدی پیدا کنند. در واقع این والدین در شکل گیری یک خودانگاره سالم از کودک دخالت می کنند.

این فعال حقوق کودک در ادامه به تأثیر انتشار تصاویر کودکان در فضای مجازی بر تربیت آنان تاکید کرد و افزود: موضوع «خودآیینی جسمانی» را باید از سنین پایین به کودکان آموزش داد. آیا این به این معنی است که کودک از سنین پایین حق انتخاب دارد که چه کسی را نوازش کند، به چه کسی نزدیک شود، چه بپوشد؟ و … و کم کم با رعایت این انتخاب ها این خودمختاری در کودک ایجاد و تقویت می شود. در واقع با به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد کودک بدون رضایت و رضایت آگاهانه او، این پیام را به کودک می دهیم که “شما در اطراف خود حریم خصوصی ندارید و هرکسی می تواند بدون رضایت شما از مرزهای شما عبور کند.”

جندقی با تاکید بر اینکه والدین نسل جدید باید توجه ویژه ای به آموزش دیجیتال داشته باشند، گفت: والدین باید فرزندان خود را با اصول و قوانین فضای دیجیتال آشنا کرده و راه درست را به آنها نشان دهند بدون شک حریم خصوصی کودک را زیر پا بگذارند. «این الگوی خوبی برای او نخواهد بود.

این فعال حقوق کودک در ادامه با اشاره به «ایمنی کودکان» بیان کرد: به اشتراک گذاری تصاویر و اطلاعات کودکان در اینترنت می تواند امنیت آنها را به خطر بیندازد و آنها را در معرض کودک آزاری و… قرار دهد.

جندقی ادامه داد: وقتی صحبت از منافع اقتصادی انتشار تصاویر با کودکان می شود، بحث کار مجازی کودک مطرح می شود و شاید به دلیل تفاوت این نوع کار با سایر اشکال کار کودک که بیشتر شناخته شده و آشناست. به جامعه؛ به اندازه کافی به آن پرداخته نشده است. مشارکت کودک در هر گونه فعالیت اقتصادی که برای رشد عمومی او مضر باشد. نمونه ای از کار کودکان است.

وی با اشاره به «کودک کار آنلاین» گفت: کودک کار اینترنتی مانع از وقوع طبیعی دوران کودکی نمی شود و می تواند مصداق کودک آزاری نیز باشد.

جندقی ادامه داد: همچنین باید در نظر داشت که اگر کودک به سنی رسید که توانسته است آگاهانه پیامدهای حضور در فضای مجازی را بررسی کند و تمایل به حضور در آن فضا داشته باشد، باید فضای کافی را در اختیار او قرار دهیم. و فضایی برای آموزش و نظارت.» به آنها فرصت دهید تا با توجه به سن و سطح پیشرفت خود کار کنند، زیرا همان طور که فضای مجازی دارای معایبی است، مزایایی نیز دارد و می تواند فضای رشد و مشارکت را برای نسل جدید فراهم کند.

وی گفت: تصمیم گیرندگان به جای منفی بودن باید با آموزش والدین در مورد تهدیدات سایبری علیه کودکان و وضع قوانینی برای حمایت از آنها از کودک آزاری و بهره کشی جلوگیری کنند. برای مثال در فرانسه قوانین سختگیرانه ای برای حمایت از حقوق کودکان در دنیای دیجیتال وضع شده است. کودکان نیز طبق قانون «حق فراموش شدن» خواهند داشت. به این معنی که اگر کودک بخواهد محتوا حذف شود، پلتفرم های مجازی ملزم به انجام این کار هستند. حفظ حقوق کودکان در فضای مجازی بسیار مهم و حساس است. اگر والدین منافع کودک را در اولویت قرار دهند و قبل از انتشار تصاویر از عواقب آن آگاه باشند، تصمیمات بهتری خواهند گرفت.

مونیکا نادی، حقوقدان و فعال حقوق کودک با بررسی ابعاد حقوقی این پدیده، انتشار تصاویری از حقوق کودکان را تضییع حقوق آنها می داند. وی گفت: به طور کلی انتشار عکس خصوصی افراد از نظر قانون جرم انگاری است. از سوی دیگر، انتشار تصویر کودکان می‌تواند منجر به تضییع کرامت انسانی و حریم خصوصی آنها شود و از آنجایی که این موضوع می‌تواند آسیب‌های روحی و روانی به کودکان وارد کند، این امر می‌تواند تخلف کودک آزاری تلقی شود و از آنجایی که کودک مجازات می‌شود. مرتکب آزار روانی و از کودک محافظت کرد.

وی گفت: متاسفانه آنچه در حال حاضر شاهد آن هستیم این است که برخلاف مصلحت کودکان، کرامت انسانی و حریم خصوصی آنها، هر روز بر تعداد کودکان آزاری در فضای مجازی افزوده می شود. به این ترتیب این کودکان در معرض تمام لحظات خصوصی خود قرار می گیرند و البته این مشکل می تواند اثرات منفی برای آنها داشته باشد.

این وکیل دادگستری با اشاره به تاثیر انتشار تصاویر کودکان بر شخصیت آنها افزود: بزرگ شدن.» خواهد بود.

این فعال حقوق کودک با اشاره به افرادی که با سوء استفاده از تصاویر کودکان درآمد کسب می کنند و تبلیغ می کنند، این عمل را نوعی کار کودک در فضای مجازی عنوان کرد.

نادی گفت: بنابراین طبق قوانین کلی در مورد کودک آزاری ممکن است تحریم هایی اعمال شود.

نادی در پاسخ به این سوال که چرا قانون با این افراد برخورد نمی کند، گفت: کودک آزاری جرم عمومی است و نیاز به شاکی خصوصی ندارد و هرکسی می تواند شکایت کند و دادستان می تواند ورود کند.

این فعال حقوق کودک با بیان اینکه هر جرمی دارای عناصری است، می گوید: یکی از این عناصر عنصر «مادی» است. یعنی فعل مادی که شخص انجام می دهد. یکی دیگر از عناصر ضروری “روانی” است، به این معنی که شما باید بد باشید. در بسیاری از موارد که شاهد استفاده از تصاویر کودکان هستیم، این شر وجود ندارد. مثلاً مادر به دلیل عدم مهارت والدین و ناآشنایی با حقوق کودک، تمام لحظات زندگی خصوصی فرزند خود را بدون آگاهی و سوء نیت نشان می دهد و عملاً مرتکب جرم نمی شود، بلکه به فرزند خود آسیب می رساند. در این موارد قانونگذار کمتر وارد می شود و آنچه اهمیت بیشتری دارد فرهنگ سازی و آگاهی از عواقب این اقدام است.

نادی می گوید: اما در مواردی که کودک آزاری اتفاق می افتد و کودک درآمد و آزار و اذیت و آسیب روحی و روانی دریافت می کند، می توان این موضوع را به عنوان پرونده قضایی و رسیدگی کیفری معرفی کرد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه از منظر حقوقی می توان به این موضوع ورود کرد، خاطرنشان می کند: قانون جرایم سایبری استفاده از کودکان و نوجوانان را نیز جرم انگاری کرده است و از این حیث شاهد ورود جدی تری به این موضوع هستیم. قوه قضائیه.

این فعال حقوق کودک معتقد است: باید علاوه بر برخورد قانونی با افرادی که مرتکب این جرایم علیه کودکان می شوند، آگاهی بخشی و فعالیت هایی برای ارتقای سواد فضای مجازی و افزایش مهارت کودکان و والدین در این فضا صورت گیرد. همچنین باید از آن مراقبت و حمایت کرد.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ادارات بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان تعطیل شد

ایسنا/ بوشهر معاون عمرانی استاندار از تعطیلی شهرستان های بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.