تشکیل کمیته دانش بنیان در کمیسیون اقتصادی مجلس


ایسنا/ کرمان رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: محور همه فعالیت های اقتصادی باید تولید باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا پورابراهیمی افزود:

وی بیان کرد: اثرات تولید در حوزه های مختلف اقتصادی نشان از بهبود همه شاخص های اقتصادی در بخش های مختلف دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر تولید کالا و خدمات در کشوری اتفاق بیفتد و روند آن رو به رشد باشد، نرخ رشد اقتصادی مثبتی به همراه خواهد داشت که باعث بهبود عملکرد شاخص ها در حوزه های مختلف می شود. بخش‌ها…”

وی ادامه داد: از این رو اهمیت تولید در اقتصاد کشور بر هیچکس پوشیده نیست و امسال رهبر معظم انقلاب اسلامی این رویکرد را برای تولید در حوزه دانش مطرح کردند که ناشی از آن است که کشور ما در دهه‌های اخیر با تلاش و کوشش علمی جوانان پیشکسوت و معلم توانسته‌اند در عرصه‌های علم و دانش به مقام‌های مهمی دست یابند.

وی ادامه داد: به نظر می رسد تبدیل علم به ثروت به عنوان یکی از مهم ترین مولفه های اقتصادی کشور در دنیا یکی از مهمترین و اساسی ترین مشکلات کشور باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران که در ابتدای پیروزی انقلاب هیچ شاخصی در حوزه علم و دانش نداشت و در تولید علمی رتبه ای نداشت، پانزدهمین شد. یا شانزدهمین تولید علمی جهان است.

وی گفت: شاخص های ارزیابی علمی جمهوری اسلامی ایران در بخش های مختلف نشان دهنده جایگاه علم و دانش در ایران است و این جایگاه که در رتبه پانزدهم قرار دارد، جایگاه بسیار مهمی است.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران توانسته است به یکی از شرکت های پیشرو در تولید علم در جهان تبدیل شود.

وی گفت: بعد از تولید علم در دنیا صحبت از تجاری سازی شده و تبدیل علم به ثروت از طریق تجاری سازی مهمترین موضوع در نظام اقتصادی دنیاست.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کشورهای دنیا با فناوری توانسته اند علم را به تولید ثروت برسانند.

وی گفت: در کشور ما شاخص نوآوری که در سال 2014 برآورد شد از این نظر در بین 140 کشور رتبه 120 را به خود اختصاص داد و این نشان داد که در بسیاری از زمینه‌های زیر شاخص نوآوری شرایط بسیار نامطلوبی داریم که به نظر می‌رسد. این یکی از مهمترین مسائل است.

پورابراهیمی بیان کرد: اکنون این رتبه به 60 رسیده است یعنی جایگاه ما در بین کشورهای دنیا به جایی رسیده که جایگاه خوبی نیست و باید بتوانیم به جایگاه بالاتری برسیم.

وی افزود: محرک های این جایگاه باید مورد بررسی و بازنگری قرار گیرد تا به محرک های نوآوری که مهم ترین مولفه نظام اقتصاد دانش بنیان است رسیدگی شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: گزارش هایی که در حوزه های مختلف داریم حاکی از این است که مسائلی مانند قوانین و مقررات و تامین مالی نظام بانکی و بروکراسی اداری و غیره حائز اهمیت است. عامل اصلی کاهش نرخ نوآوری در کشور باشد.» باید تلاش بیشتری برای شناسایی موانع با شناسایی نقاط ضعف صورت گیرد.

فعالیت 6500 شرکت دانش بنیان در کشور

پورابراهیمی گفت: در حال حاضر حدود 6 هزار و 500 شرکت دانش بنیان در کشور فعال هستند که البته 70 درصد این شرکت ها حاصل اتفاقات هستند و به عنوان موضوعات مهم توسط مردم و 30 درصد به عنوان توانمندی مطرح می شوند. که خودشان ایجاد می کنند.مسائل مهم را انجام داده و فعالانه در دستور کار قرار می دهند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: مهمترین موضوعی که می توان برای این 6500 شرکت دانش بنیان مطرح کرد این است که بتوانند از ظرفیت تخصصی خود به عنوان بنگاه اقتصادی استفاده کرده و آن را افزایش دهند. “

پورابراهیمی ادامه داد: البته مدل هایی که قبلا به صنعت و دانشگاه پیوند می خورد، مدل های سنتی بود که جواب نمی داد و ارتباط صنعت و دفاتر دانشگاه یک رابطه سنتی بود که از نظر ما کهنه شده بود و نمی توانست. در عمل اتفاق بیفتد.”

وی ادامه داد: این ارتباط در سال های اخیر در رویکردی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیشنهاد کرده است، به ارتباط معلمی با مراکز اقتصادی تبدیل شده است.

رئیس کمیسیون مشورتی اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هزاران اتفاق در کشور رخ می دهد، گفت: متفاوت شده است و خوشبختانه با توجه به توسعه اتفاقات، اکنون پروژه های بسیار مهمی حاصل اتفاقات علمی بوده است. و منجر به ارائه پروژه های بی نقصی در این زمینه شده است.

وی افزود: آنچه برای ما مهم است این است که این پروژه ها در قالب شرکت ها ارتباط خوبی با گروه های بزرگ اقتصادی تعریف می کنند که یکی از آنها بازار سرمایه است که با توجه به محدودیت های سال های اخیر. نیاز به بازنگری جدی دارد.

پورابراهیمی گفت: شرکت هایی که در بورس عرضه می شوند عملا مشابه شرکت های معمولی هستند و جایگاه آنها در این زمینه مشابه است اما از نظر محتوایی کاملا متفاوت هستند.

وی افزود: به نظر می رسد آنچه در این زمینه بسیار حائز اهمیت است این است که می توان ابتدا ساختار ارزیابی دوره های نامشهود در آنها را بر اساس تبیین استانداردهای جدید حسابداری بررسی کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: و ضمانت های لازم برای توسعه فعالیت های اقتصادی در این شرکت ها را به شیوه ای جدید تعریف و مشخص کند.

وی افزود: آنچه مسلم است در رابطه با دو نوع شرکت دانش بنیان که نوپا هستند که شرکت هایی هستند که صنایع خلاق دارند و گسترش و حجم فعالیت در این شرکت ها علاوه بر این شرکت هاست. مبتنی بر دانش هستند که عملا به عنوان اصلی ترین فعالیت شرکت های دانش بنیان در تولید ثروت مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر پورابراهیمی گفت: به نظر می رسد در این حوزه باید اقدامات ویژه ای انجام دهیم که در بالا به محورهای آن پرداخته شد.

وی گفت: در ارتباط با این شرکت‌ها، یکی از اقدامات مهم ما در سال 1401 باید پذیرش شرکت‌های جدید در بازار سرمایه کشور باشد و از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین سهام و مالکیت سرمایه‌گذاران استفاده شود. مسیر خاص. “

دکتر پورابراهیمی گفت: از دیگر اقداماتی که می توان انجام داد این است که امکان ورود فناوری در قالب شرکت های دانش بنیان فراهم شود که در شرکت های بزرگ صنعتی امکان پذیر است و این ظرفیت بسیار مهمی است که می توان به عنوان یکی از مهمترین مولفه های تاثیرگذار در زمینه توانمندسازی بنگاه ها و ابزارهای دانش بنیان در تولید محصولات و فرآیند تولید باید مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از محورهای دیگر تخصیص مجموعه ای از فعالیت های بازار سرمایه به شرکت های دانش بنیان است که جنسیت و برخورد آنها با شرکت های معمولی متفاوت است. و می تواند کمک کند که ذینفعان در بازار حضور داشته باشند و معیارهای ارزیابی این شرکت ها به طور ویژه مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: توانایی بعدی استفاده از توان ایرانیان مقیم خارج از کشور است که لازم نیست حضوری داشته باشیم تا در همکاری علمی مشترک با جمهوری اسلامی ایران شرکت کنند.

وی گفت: اولویت استفاده از دانشگاه های برتر دنیا و ظرفیت سازی است.

وی گفت: ایجاد یک شرکت بزرگ سرمایه گذاری خطرپذیر موضوع مهم بعدی است.

دکتر پورابراهیمی افزود: اگرچه در حال حاضر صندوق های ریسکی در حوزه فعالیت های اقتصادی وجود دارد، اما شرکت های سرمایه گذاری به عنوان شرکت هایی فعالیت می کنند که قابل عرضه در بازار بوده و از طریق شرکت های تابعه می توانند به شرکت تبدیل شوند. تبدیل شدن به یک شرکت مادر یا هلدینگ. این ظرفیت را از نظر اقتصادی بسیار بیشتر گسترش دهید.

وی گفت: آنچه در حوزه ساختار سنتی نیز به آن پرداخته ایم، تشکیل صندوق شکوفایی و نوآوری است که به نظر می رسد از مسیر اصلی خود فاصله گرفته و باید به مسیر اصلی خود بازگردد.

رئیس کمیسیون مشورتی اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: منابع اختصاص یافته به صندوق به جای مشارکت در پروژه های بزرگ شرکت های دانش بنیان و به جای کمک به اقتصاد دانش بنیان به تسهیلات تبدیل شده است. در سیستم بانکی کشور به سپرده تبدیل شده اند.» ما در ساخت این مجموعه به هیچ وجه قابل قبول نیستیم و در عمل این مجموعه نتوانسته کار سپرده بانکی را انجام دهد و بسیاری از مجموعه های اقتصادی می توانند این کار را انجام دهند و رسالتی که در سال های اخیر بر عهده این صندوق ها بوده است. جاده اصلی برداشته شده است که طبیعتاً در این زمینه نیاز به بازنگری دارد.

پورابراهیمی افزود: مهم ترین پیشنهاد ما تشکیل صندوقی در داخل صندوق شکوفایی و نوآوری بزرگترین مجموعه (VC) کشور یا یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر است و همه شرکت های دانش بنیان می توانند در آن شرکت کنند. وابسته. کارشناسان.» سرمایه گذاری های مربوطه باید تامین شود و شرکت پس از مدتی در بازار سرمایه عرضه شود.

وی گفت: کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی چند موضوع را در دستور کار قرار خواهد داد که اولین مورد زیرساخت های اقتصادی کشور به عنوان عوامل مهم و تاثیرگذار در حوزه شرکت های دانش بنیان است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: تامین مالی شرکت های دانش بنیان در این کمیسیون به عنوان یکی از مهم ترین چالش ها و موضوعات مطرح می شود و به راهکارها پرداخته شده است.

وی افزود: سال گذشته قانون شرکت های دانش بنیان به مجلس شورای اسلامی تعمیم داده شد و نظارت و اجرای قانون یکی از موضوعات مهم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در سال 1401 خواهد بود.

پورابراهیمی گفت: علاوه بر آن موضوعات مربوط به حل و فصل مسائل مالی و بانکی و بیمه ای، سه مقوله مهم و اساسی در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قرار می گیرد.

رئیس کمیته مشورتی اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اولین جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در سال جاری به موضوع اقتصاد دانش بنیان پرداخته و از معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و وزیر دعوت شد. اقتصاد حوزه اقتصاد دانش بنیان کشور به عنوان درخواست جدی مقام معظم رهبری و مردم از منظر ثروت آفرینی در نظام اقتصادی در قالب دو موضوع در حوزه قانون گذاری و نظارت مطرح می شود.

وی افزود: مقدمات تدوین مفاد مهم قانون برنامه هفتم توسعه به دستور کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است تا در لایحه نهایی مفاد کمیسیون اقتصادی بتوانیم موارد مثبت را لحاظ کنیم. تحولات در فصول و سیاست های مهم توسعه هفتم.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل تختخواب شو الیکار

  خرید مبل تختخواب شو الیکار تکامل صندلي‌هاي انتظار مدولار و همچنين روشي جديد براي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.