تلسکوپ فضایی هابل بزرگترین دنباله دار تاریخ را تایید کرد


مشاهدات جدید تلسکوپ فضایی هابل تایید می کند که یک دنباله دار غول پیکر بزرگترین دنباله دار است که تاکنون دیده شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، بر اساس بیانیه ناسا که دیروز منتشر شد، هسته جامد این دنباله دار که به نام C / 2014 UN271 یا “Bernardinelli-Berstein” شناخته می شود، حدود 80 مایل (129 کیلومتر) است. هسته این دنباله دار حدود 50 برابر بزرگتر از حد متوسط ​​و بزرگتر از رود آیلند است.

دیوید جویت، نویسنده مطالعه جدیدی که اندازه دنباله دار را تایید می کند و استاد علوم سیاره ای و ستاره شناسی در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، می گوید: “این دنباله دار یکی از هزاران دنباله دار است که در منظومه شمسی قرار دارند.” و ضعیف تر از آن هستند که مورد توجه قرار گیرند. ما همیشه فکر می‌کردیم که این دنباله‌دار باید بسیار بزرگ باشد، زیرا در چنین فاصله‌ای بسیار درخشان است، و اکنون تأیید می‌کنیم که هست.

این دنباله دار در حال حاضر از زمین دور است و با سرعتی در حدود 35000 کیلومتر در ساعت به سمت زمین در حال حرکت است. دنباله‌دار برناردینی-برنشتاین بیش از یک میلیون سال است که به سمت خورشید می‌رود، اما لازم نیست نگران باشید، زیرا به گفته ناسا، نزدیک‌ترین فاصله این دنباله‌دار تا زمین حدود 1.6 میلیارد کیلومتر خواهد بود. تا سال 2031 محقق نخواهد شد.

پیش از این، دنباله C / 2002 VQ94 عنوان بزرگترین هسته را داشت. این دنباله دار که در سال 2002 مشاهده شد، هسته ای در حدود 96 کیلومتر داشت.

دنباله دار برناردینلی-برنشتاین برای اولین بار در سال 2014 مشاهده شد و از زمان کشف اولیه، این شی با استفاده از طیف وسیعی از ابزارها از جمله تلسکوپ های زمینی و تلسکوپ های فضایی مانند هابل مورد مطالعه قرار گرفته است. محققان کشف کرده اند که منشأ این دنباله دار از ابر اورت است. در زمان مشاهدات اولیه برناردینی-برنشتاین، به اندازه نپتون از ما دور بود و ستاره شناسان نمی توانستند اندازه آن را تعیین کنند. با نزدیک شدن تدریجی دنباله دار در سال های بعد، مشخص شد که به طور غیرعادی بزرگ است و محققان شروع به تخمین اندازه آن کردند و دریافتند که می تواند تا 370 کیلومتر عرض داشته باشد.

با مشاهدات هابل، محققان سرانجام توانستند اندازه این «گلوله برفی کثیف» را تأیید کنند.

اصطلاح “گلوله برفی کثیف” به دنباله دارها اطلاق می شود زیرا آنها از سنگ، یخ و سایر مواد و زباله های فضایی تشکیل شده اند، اگرچه این اجرام ممکن است از نظر ترکیب متفاوت باشند. دمای دنباله دار برناردینی-برنشتاین که تنها حدود 3.2 میلیارد کیلومتر از خورشید فاصله دارد، حدود منفی 211 درجه سانتیگراد است.

اگرچه هوا بسیار سرد است اما برای تصعید مونوکسید کربن کافی است. گاز مونوکسید کربن از سطح دنباله دار آزاد می شود و “کما” ایجاد می کند.

کلاه گیس، یا کما، نام پوشش فوق العاده ای است که هسته یک دنباله دار را احاطه کرده است. کلاه گیس زمانی شکل می گیرد که دنباله دار از نزدیکی خورشید در مدار بیضی شکل بسیار کشیده خود عبور می کند.

Man-To Hu، سرپرست تیم تحقیقاتی و محقق دانشگاه علم و صنعت ماکائو می گوید: “از آنجایی که دور از خورشید فعال است، یک وعده غذایی فوق العاده است.” ما انتظار داشتیم این دنباله دار بسیار بزرگ باشد، اما برای تایید این موضوع به بهترین داده ها نیاز داشتیم.

به همین دلیل است که تیم او از هابل برای ثبت پنج تصویر از این دنباله دار در 8 ژانویه 2022 استفاده کرد.

چالش اصلی تیم در بررسی اندازه هسته خود، تمایز بین هسته و کلاه گیس برناردینلی-برنشتاین بود. برناردینلی-برنشتاین برای هابل بسیار دور است و تلسکوپ نمی تواند اندازه دقیق هسته آن را تشخیص دهد، اما محققان با استفاده از تلسکوپ سیگنال نوری را شناسایی کرده اند که موقعیت دنباله دار را نشان می دهد. آنها سپس توانستند از مشاهدات هابل و تکنیک های مدل سازی کامپیوتری برای شناسایی کلاه گیس دنباله دار و تعیین اندازه هسته آن استفاده کنند. این تیم داده‌های خود را با مشاهدات قبلی تلسکوپ میلی‌متری بزرگ آتاکاما (ALMA) مقایسه کرد و دریافت که برآوردهای قبلی با استفاده از تلسکوپ آلما با یافته‌های جدید هابل مطابقت دارد.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستور ویژه رئیس جمهور برای رفع ریزگردها

ایسنا/ آذربایجان غربی وزیر کشور گفت: رئیس جمهور در دستور ویژه ای خطاب به رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.