تیرهای اشتباه! / عروسی که تبدیل به عزا می شود


ایسنا/ چهارمحال و بختیاری خبر کشته شدن یا مجروح شدن فرد یا افرادی در مراسم عروسی یا عزاداری بر اثر شلیک گلوله موضوع بسیار تاسف بار و دردناکی است که بارها شنیده ام و قطعا عروسی و شادی را به عزا یا شخصی تبدیل کرده است. مرگ در مراسم ترحیم باعث تکثیر خانواده می شود که یکی از پیامدهای ناگوار فرهنگ غلط استفاده از سلاح در مراسم مختلف است.

به گزارش ایسنا، استفاده از تیراندازی در مراسم های مختلف مانند عروسی و عزا یکی از آداب و رسوم قدیمی برخی از اقوام ایرانی است، اما بیشتر این فرهنگ متعلق به منطقه لرنشین و بختیاری هاست که متأسفانه امروزه نیز چنین می کنند. اثرات غرامت شکست ناپذیری همراه با آن بود.

بسیاری از مردم چهارمحال و بختیاری به دلیل شرایط زندگی خود مجبور به نگهداری اسلحه هستند، مانند شرایط زندگی عشایر عشایر که در صورت داشتن مجوزهای لازم منعی ندارد، اما گاهی اوقات داشتن این سلاح زمانی مشکل ساز و خطرناک می شود. در حال استفاده اشکال نادرست و نامتعارف بر کسی پوشیده نیست که باید اسلحه را در مکانی امن و دور از دسترس کودکان نگهداری کرد، اما متاسفانه گاهی اوقات بزرگسالان نیز از این ابزار خطرناک سوء استفاده می کنند.

متأسفانه تیراندازی در مجالس عروسی و عزا سابقه دیرینه ای دارد و به همین دلیل حذف آن از مراسم ها نیازمند فرهنگ سازی است که تشریفات کمک شایانی می کند.

استفاده از اسلحه و تیراندازی در مراسم تا به امروز اثرات جبران ناپذیری داشته است، مثلاً مرگ یا فوت داماد یا داماد در عروسی یا یکی از اقوام و مهمانان مهمانی آنها موضوع تکان دهنده ای است، من بارها آن را دیده ام. شلیک گلوله عروسی و شادی تبدیل مردم به یک بیماری تلخ یا مجروح شدن یا کشته شدن یک نفر در مراسم عزاداری در اثر تیراندازی می تواند درد ناشی از مرگ یکی از عزیزان را چند برابر کند و تحمل گرما را دشوارتر کند. این مشکلات همچنین می تواند اثرات روانی زیادی بر روی عزیزان بگذارد، همچنین ممکن است در اثر استفاده از سلاح در مراسم انفرادی آسیب ببیند و تا پایان عمر با معلولیت زندگی کند. برنده شدن در این فرهنگ هشدار دهنده اشتباه است.

تا به امروز تیراندازی در عروسی و مراسم عزاداری عواقب جبران ناپذیری داشته است.

مرتضی زمانپور فرماندار کوهرنگ در گفت وگو با ایسنا، درباره فرهنگ تیراندازی در مجالس عروسی و عزا گفت: فرهنگ اقوام بختیاری است.

وی افزود: در گذشته زمانی که افراد مسن یا افراد شکارچی و مشاهیر جان خود را از دست می دادند، در مراسم تشییع وی از تیراندازی استفاده می شد، اما امروزه متاسفانه تیراندازی در اکثر مجالس عزاداری انجام می شود.

زمانپور ادامه داد: کارهای زیادی برای جلوگیری از تیراندازی در مراسم انجام شده و در جلسات متعدد شورای تامین و شوراهای مردمی این موضوع مطرح شده است. همچنین یک فرهنگ محلی به نام “جهنم” در بین افرادی که سعی در اجتناب از آن داشتند وجود دارد. فیلمبرداری در مراسم در مجامع عمومی با استفاده از این فرهنگ.

فرماندار کوهرنگ گفت: خوشبختانه در برخی از مناطق کوهرنگ تیراندازی عروسی و مراسم عزاداری نسبت به گذشته کاهش یافته است اما در برخی مناطق این مشکل همچنان ادامه دارد که می تواند عواقب ناگواری داشته باشد.

وی افزود: متأسفانه تا به امروز تیراندازی در عروسی و مراسم عزاداری آثار جبران ناپذیری داشته است، به عنوان مثال کشتن جوانان روس یا جوانان در عروسی و تبدیل عروسی به عزا از آثار مخرب این معضل است. کشتار مردم در مراسم ها مشکلات زیادی بین طایفه و طایفه وجود دارد که مشکلات اجتماعی زیادی را نیز به دنبال دارد.

زمانپور افزود: به همین دلیل است که استفاده از سلاح و تیراندازی در مجالس عروسی و عزا عواقب بسیار خطرناکی دارد. مثلاً در گذشته تجربه‌های تلخی وجود داشته که پدر عروس عروس یا داماد را آزار داده یا کشته است، بنابراین توصیه می‌شود.» مردم فرهنگ استفاده از سلاح در مراسم خود را فراموش کرده و از بروز حوادث جلوگیری می کنند.

فرماندار کوهرنگ یادآور شد: در بین بختیاری ها فرهنگ های بسیار غنی و خوبی وجود دارد، به عنوان مثال آیین کمک که به آن هدیه دادن در اعیاد می گویند، همچنین آیین های بسیار زیبایی در اعیاد این ایل یا آیین سرباره از آنجا رایج است. مراسم عزاداری است یا در این مجالس شرکت مردم، همکاری و معاشرت آنها با سوگوار بسیار زیاد است، اما تیراندازی و استفاده از سلاح در این مجالس کار خوبی نیست، زیرا آثار جبران ناپذیری دارد.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته مواردی وجود داشته است که افرادی که در این مراسم تیراندازی کرده اند شناسایی و تحت درمان قرار گرفته اند. این افراد نیز مواردی داشته اند که مجوز سلاح آنها باطل شده است اما به دلیل عمیق بودن فرهنگ استفاده از سلاح. ریشه در مراسم در میان مردم دارد. حذف این محصول زمان می برد.

داماد لردگانی بر اثر تیراندازی در مراسم عروسی جان باخت

لرد بابامیر، فرمانده لردگان در گفت وگو با ایسنا، درباره فرهنگ رایج تیراندازی در مجالس عروسی و عزا اظهار کرد: لردگان وقتی می میرد فرهنگ غلطی است که می گویند این فرد شکارچی، جنگجو، معروف است. یا مرد قوی که فرهنگ غلطی است اما این مشکل در این شهر محدود است.

او گفت: «بیشتر اربابان سلاح دارند. “بیشتر این سلاح ها دارای مجوز هستند، اما ممکن است درصد کمی از آنها بدون مجوز و بدون مجوز باشد. استفاده از این سلاح ها و تیراندازی بیشتر رایج است. لردگان برای یافتن راهی برای کاهش استفاده از سلاح در مراسم و … موضوع پیشگیری در آینده پیگیری خواهد شد.

فرماندار لردگان ادامه داد: اقدامات قانونی برای استفاده و ضبط سلاح و یا دستگیری افراد مسلح در مراسم آسیب های اجتماعی در حال انجام است. مثلاً وقتی در عروسی از اسلحه استفاده می شود، طبق برخی مقررات، پلیس وارد عمل نمی شود، زیرا به دلیل ازدحام زیاد و داشتن تعداد زیادی اسلحه در این مراسم می تواند باعث ایجاد تنش و ایجاد تنش شود. مشکلات و عواقب بسیاری دارد اما این افراد شناسایی شده و طی چند روز آینده به کلانتری فراخوانده می شوند و به آنها اطلاع داده می شود، اما چون استفاده از سلاح یک فرهنگ فراگیر است، این هشدارها تاکنون تاثیر چندانی نداشته است.

بابامیر گفت: متاسفانه چند سال پیش دامادی در مراسم عروسی در لردگان بر اثر تیراندازی جان باخت و این موضوع بارها در مراسم مختلف تکرار شده است. متأسفانه به دلیل فرهنگ غلط عروسی، به عزا تبدیل می شود و یا انسان صدمه دیده است.» آنچه تا پایان عمر او را همراهی می کند، البته این آسیب در تمام مناطق چهارمحال و بختیاری رخ می دهد و محدود به اربابان یا شهر خاصی نیست.

وی افزود: حتی ممکن است شخصی با فرد دیگری دشمنی و دشمنی داشته باشد و عزاداری و عزاداری را فرصتی برای تنظیم شخصی و استفاده از سلاح برای ایجاد درگیری و اغتشاش در مجالس عزاداری و برای مردم بداند. به شهرستان لردگان و تمامی شهروندان چهارمحال و بختیاری، سالمندان، سالمندان، تحصیلکرده ها و … توصیه می شود برنامه ریزی و آموزش های لازم را برای جلوگیری از استفاده از سلاح در مراسمات مختلف از جمله عروسی و عزا داشته باشند.در مقایسه با لردگان. شهر

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل تختخواب شو الیکار

  خرید مبل تختخواب شو الیکار تکامل صندلي‌هاي انتظار مدولار و همچنين روشي جديد براي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.