جزئیات گواهینامه بورسیه برای دریافت وام بانکی


معاون توسعه فناوری و نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی جزئیات تاییدیه بورس برای اخذ وام بانکی را اعلام کرد.

محمود حسنلو در گفت وگو با ایسنا، از فراهم شدن زیرساخت ها برای تایید صلاحیت سهام برای اخذ وام از بانک ها خبر داد و افزود: تمام تلاش شرکت سپرده گذاری مرکزی بر این است که این فرآیند نیاز به مراجعه حضوری نداشته باشد. تنها شرط این است که شخص در سجام ثبت نام و احراز هویت کرده باشد. همچنین روند پیش‌بینی شده توسط شرکت به این صورت است که سهامدار به درخواست‌های بانکی یا شعب بانک‌ها مراجعه کرده و درخواست تایید سهام خود را ارائه می‌کند. پس از آن فرد از طریق سامانه SJAM احراز هویت می شود.

وی ادامه داد: پس از تکمیل فرآیند مذکور، شرکت سپرده گذاری مرکزی دارایی های وثیقه متقاضی را به بانک اعلام می کند و بانک در درخواست به سهامدار نشان می دهد. سهامدار می تواند نمادهایی را که قصد احراز هویت دارند انتخاب و تایید کند. پس از کلیک روی دکمه تایید، مانند خرید آنلاین که شخص به صفحه شاپرک فرستاده می شود، شخص به صفحه احراز هویت هدایت می شود. در واقع شرکت سپرده درخواست دریافتی از بانک را به سهامدار نمایش می دهد و پس از احراز هویت، مجدداً درخواست متقاضی ثبت می شود و پس از انجام معاملات، فرآیند احراز هویت انجام می شود. سپس بانک می تواند نتیجه را از شرکت سپرده جویا شود و در صورت موفقیت، روند تسهیلات ادامه یابد.

معاون توسعه فناوری و نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی در پاسخ به این سوال که بانک ها با توجه به متغیر بودن قیمت سهام چگونه میزان وثیقه مورد نیاز را تعیین می کنند؟ وی پاسخ داد: بانک ها احتمالاً 70 درصد ارزش سهام را وام می گیرند و 30 درصد مارجین می گیرند. البته در این مدت قیمت سهام نزدیک به کف است و پیش بینی نمی شود بیشتر از این کاهش یابد. از طرفی امکان افزایش احراز هویت در حال بررسی است. در واقع، اگر بانک متوجه شود که ریسک می کند و ارزش احراز هویت کمتر از حاشیه است، می تواند به مشتری اطلاع دهد و از مشتری بخواهد که احراز هویت را افزایش دهد تا بانک سهام را به فرد نفروشد. .

حسنلو با بیان اینکه امکان تبادل وثیقه نیز در نظر گرفته شد، تصریح کرد: یعنی ضامن می تواند مجدداً فرآیند ضمانت را انجام دهد و سایر اقدامات را برای آزادسازی بانک سهامدار قبلی تعهد کند.

وی در پاسخ به این سوال که بازپرداخت چگونه خواهد بود؟ وی گفت: این در بانکداری است و هر بانکی می تواند سیاست های خاص خود را داشته باشد.

به گفته معاون توسعه فناوری و نوآوری، سپرده گذاری مرکزی زیرساخت آماده است. شرکت سپرده گذاری این طرح را با چند بانک خصوصی و دولتی به صورت آزمایشی اجرا می کند و متقاضیان می توانند هر زمان که تکمیل و اعلام شود اقدام کنند.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ادارات بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان تعطیل شد

ایسنا/ بوشهر معاون عمرانی استاندار از تعطیلی شهرستان های بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.