حجت الاسلام الویری: دین اسلام بر حفظ محیط زیست تاکید دارد


استاد دانشکده مطالعات تاریخی و سیاسی دانشگاه باقرالعلوم(ع) گفت: اسلام بر حفظ محیط زیست تاکید دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن الویری، استاد دانشکده تاریخ و مطالعات سیاسی دانشگاه باقرالعلوم(ع) در سخنرانی نوبت دوم خود در ایران: گفتگوی دینی ژاپن با موضوع «محیط زیست در اسلام و شینتو» هماهنگی رایزنی فرهنگی کشورمان در توکیو به منظور ارائه مقاله خود با عنوان «دانش، اخلاق و رفتار; حوزه های شناخت اسلام در مواجهه با محیط.

حجت الاسلام الویری گفت: شناخت اسلام در گرو آگاهی از آموزه های معرفتی و هنجاری متون دینی (قرآن و روایات) و همچنین شناخت سیره پیشوایان معصوم (ع) (به دور از گناه و خطا) است. . اما علاوه بر این، سنجش اثربخشی اسلام را می توان در زندگی فردی و اجتماعی پیروان اسلام ردیابی کرد.

وی با بررسی آموزه های معرفتی و هنجاری محیط زیست و ذکر شواهدی از سیره پیشوایان معصوم اسلام، گفت: دین مبین اسلام با نگاه مقدس به زمین و تلفیق آن با توصیه های اخلاقی و الزامات قانونی برای حفظ محیط زیست و حفظ محیط زیست و… پیروی از رهبران دینی عدم رعایت این نکات و الزامات می تواند با همراه داشتن مردم نمونه بزرگی از حفظ محیط زیست در حوزه تمدن اسلامی سابق باشد.

وی افزود: اکنون با تثبیت مجدد این نگاه مقدس به طبیعت به عنوان یک ایمان مشترک بین ادیان، می توانیم بار دیگر حرکت بزرگی را برای حفظ محیط زیست در پرتو آموزه های دینی ایجاد کنیم.

بر اساس این گزارش، دومین دور گفتگوهای مذهبی ایران و ژاپن با موضوع «محیط زیست در اسلام و شینتو» با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی ایمانی پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قهرمان سلیمانی، مدیر مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ساتوشی کاوانو، رئیس دانشگاه کوگاکان اوشییو، مدیر ارتباطات کشور در جینگا هونجو (سازمان معبد شینتو).

در این برنامه شخصیت های مختلفی از ایران و ژاپن از جمله حاج اسلام محسن الویری استاد دانشکده تاریخ و سیاسی دانشگاه باقرالعلوم(ع)، سید حسن اسلامی اردکانی استاد دانشگاه ادیان و مذاهب ابراهیم (تاتسوایچی) ساوادا، معاون پژوهشی دانشگاه مصطفی، ژاپن.

همچنین ماساناری ایتای، استاد شینتو در دانشکده ادبیات دانشگاه کوگاکان، ساتورو اوتووا، رئیس ارتباطات معبد ایسیس، مهمترین و مقدس ترین معبد شینتو و زیر نظر ایموشی، هیتوشی اوکایچی، رئیس جشنواره کسب و کار در مؤسسه تحقیقاتی Jingahuncho دانشگاه کوکاکولا و دکتر ساکورای، استاد دانشگاه کوکاکولا در ژاپن، در جلسات جداگانه سخنرانی و مقاله ارائه کردند.

علاوه بر سخنرانان، مجتبی نوروزی، مدیرکل اداره روابط عمومی و مدیریت عملکرد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی اکبر ضیایی، مدیرکل همکاری های علمی و دانشگاهی، حجت الاسلام والمسلمین مهدی زارع بی عیب ، مدیرکل مرکز بین المللی تبلیغات اسلامی، علی اصغر عامری گفت و گوی ادیان و فرهنگ ها، محمد جعفری ملک، رئیس گروه گفتگوی ادیان و آیین های شرقی، رستم آبادی، رئیس دفتر مسیحیان کاتولیک مرکز گفتگو. در این نشست ادیان و فرهنگ ها و … نیز حضور داشتند.

احسان جوانمردی و ساتوشی موریشیما به عنوان مشاور و هماهنگ کننده این نشست یک روزه شرکت کردند و برنامه را اجرا کردند.

پیش از این اولین دور گفت و گوی دینی ایران و ژاپن به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و نودمین سالگرد آغاز روابط رسمی ایران و ژاپن در بهمن ماه 1394 با عنوان «خانواده در اسلام». و شینتو» با حضور دانشمندان دو کشور در شهر مقدس عیسی توسط رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برگزار شد.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ادارات بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان تعطیل شد

ایسنا/ بوشهر معاون عمرانی استاندار از تعطیلی شهرستان های بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.