دلیل لغو سفر الحلبوسی به ایران / تحلیل رفع تحریم سپاه / انریکه مورا در تهران


لغو سفر الحلبوسی به ایران / سپاه پاسداران انقلاب اسلامی / برجامی / مذاکرات انریکه مورا در ایران و … یکی از پربازدیدترین و خبرسازترین موضوعات سرمقاله سیاسی ایسنا بود که مشروح آن به شرح زیر است.

به گزارش ایسنا، شرح دفتر رسانه رئیس پارلمان عراق لغو سفر وی به جمهوری اسلامی ایران در صدر اخبار مردمی امروز قرار گرفت.

در بیانیه دفتر مطبوعاتی محمد الحلبوسی آمده است که پاسخ الحلبوسی به دعوت رسمی همتای ایرانی خود محمدباقر قالیباف “به دلیل مطالبات قانونی و پارلمانی دو طرف و کسالت رئیس مجلس بوده است.” شورای اسلامی ایران به تعویق افتاد.

بیانیه اخیر وزارت خارجه آمریکا در خصوص حضور ایران در نمایشگاه نظامی دوحه در قطر نیز واکنش ایران را برانگیخت.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان وی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یکی از ارکان نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران نقش اساسی در ارتقای توان دفاعی کشور دارد، گفت: بدنام کردن اکثر مقامات واشنگتن.

اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص اظهارات اخیرش در خصوص توافق هسته ای و لغو تحریم های سپاه نیز از جمله اخباری بود که افکار عمومی به آن علاقه داشت.

حسین امیرعبداللهیان وی با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: توافق در وین تنها با احترام کامل به خطوط قرمز و بدیهیات چنین توافقی و در نتیجه تصور اغراق آمیز و بعید که برخی از مردم انجام می دادند، حاصل می شود. حرف های دیروز نادرست است.”

امیر عبداللهیان دیروز در گفت و گو با خبر گفت: مسئولان ارشد سپاه همیشه در وزارت امور خارجه نکته ای را به ما یادآوری می کنند و می گویند که هر کاری لازم است به نفع کشور انجام دهید و اگر به نقطه ای رسیدید این است. پرونده با سپاه.” نباید مانعی برای شما باشد. آنها می گویند و به نظر من مسئولان ارشد سپاه نوعی از خود گذشتگی نشان می دهند و ایثار خود را به بالاترین حد می رساند.

همچنین سید کمال خرازی در سخنانی در اجلاس دوحه در سال 2022، در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کنید واشنگتن سپاه را از لیست سازمان های تروریستی خارج کند و پاسخ ایران چه خواهد بود؟ وی گفت: سپاه باید از لیست خارج شود و این تنها مشکل نیست. بیش از 500 نهاد و فرد ایرانی تحت تحریم های آمریکا هستند که برخی از آنها تأثیر مستقیمی بر روابط ایران و غرب دارد.

به گفته رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، دستیابی به توافق قریب الوقوع است اما به اراده سیاسی آمریکا بستگی دارد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در نشست دوحه گفت: مطمئن نیستم که توافق هسته ای بین قدرت های غربی و ایران قریب الوقوع باشد. هر چه وفادارتر باشیم، بیشتر می توانیم روی او تمرکز کنیم تا به مسائل دیگر بین خود بپردازیم. و ایران و بین ایران و ایران.

رابرت مالی وی همچنین گفت که آمریکا حتی در صورت توافق برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌ها را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حفظ خواهد کرد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنان در تحریم باقی خواهد ماند.

فیصل بن فرحان در آستانه دیدار دوحه وزیر خارجه عربستان وی با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دیدار کرد.

در این دیدار همکاری های دوجانبه عربستان و آمریکا در موضوع هسته ای ایران و مذاکرات جاری بین المللی در این زمینه و تشدید تلاش های مشترک برای مقابله با آنچه «نقض توافق ها و معاهدات بین المللی از سوی ایران» خوانده می شود، مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین فؤاد حسین وزیر خارجه عراق اندرو پاراکیلیتی، خبرنگار المانیتور در نشست دوحه به المانیتور گفت: «عراق به ایفای نقش در تسهیل گفتگو و کاهش تنش بین واشنگتن ادامه می دهد.

انریکه مورا، معاون وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین نیز امروز در جریان سفر خود به ایران با مذاکره کننده ارشد و معاون وزیر امور خارجه دیدار کرد.

علی باقری وی در بخشی از این دیدار با یادآوری جدیت و عزم جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن توافق وین، تاکید کرد که در صورت واقع بین بودن طرف آمریکایی می توان به توافق رسید.

انریکه مورا وی همچنین ظهر امروز با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار کرد.

وی شب گذشته وارد تهران شد تا با مقامات ایرانی از جمله علی باقری کنی، رئیس تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین دیدار کند. مورا قرار است پس از دیدار با مقامات تهران به واشنگتن سفر کند.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ادارات بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان تعطیل شد

ایسنا/ بوشهر معاون عمرانی استاندار از تعطیلی شهرستان های بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.