دگم ارتباطات و رقابت آزاد


تبعات طرح حفاظت همچنان ادامه دارد و در آخرین دور تصمیمات مربوط به این موضوع دیروز اعلام شد که نمایندگان در جلسه غیرعلنی تصمیم گرفتند بازنگری طرح حفاظت در کمیسیون ویژه ماده 85 لغو و از پرونده خارج شوند. . به عموم

به گزارش ایسنا، محمدصادق جوادی حصار در ادامه یادداشت خود در روزنامه اعتماد نوشت: باید توجه داشت که یکی از اهرم های اصلی رشد چه از نظر فردی و چه از نظر اجتماعی رقابت سالم و برابر است. اگر المپیک ایران فقط با هم رقابت کند و فرصتی برای رقابت استعدادهای ایرانی با دیگر استعدادهای جهان و محک زدن خود باقی نماند، هیچکس به جایگاه ایرانی ها در عرصه جهانی پی نخواهد برد. همین روند در حوزه فناوری، فناوری های نوین علمی و تحقیقاتی، مسائل هسته ای، فناوری نانو و … حاکم است. عملاً هیچ راهی برای رشد در هیچ زمینه ای وجود ندارد، مگر رقابت در یک عرصه بین المللی با حضور قدرت های جهانی برای محک زدن قدرت هر گروه و کشوری. مثلاً در عرصه رقابت مشخص می شود که صنعت خودروی ایران در چه جایگاهی جهانی قرار دارد و تا چه اندازه از علم و فناوری روز عقب است.

ایران در عرصه سیاسی و حکومتی به چنین فضای رقابتی نیاز دارد. فضای رقابت سیاسی در داخل کشور باید آزاد، عادلانه و فراگیر باشد تا ایران بتواند الگوی حکومت داری خود را به عنوان یک الگوی آبرومند به جهانیان عرضه کند. فضای رقابت سیاسی را ببندید و از انواع روش‌های مشروع و نامشروع برای حذف رقبا و تشدید نظارت بر تایید رقیب استفاده کنید، مگر اینکه ایرانیان را از اصلاح اوضاع از طریق مسالمت‌آمیز و از راه‌های مسالمت‌آمیز دلسرد کنید. هیچ کمکی به کشور در مسیر رشد و توسعه نخواهد کرد. یکی از پیشنهاداتی که ایران همواره از آن حمایت کرده است، مقابله سالم و عادلانه با دیگر کشورها در موضوعات مختلف است. جوانان ایرانی باید بتوانند با خیال راحت از منابع مختلف اطلاعات، دانش جدید و حتی پورنوگرافی بیهوده و بیهوده در فضای مجازی عبور کنند.

این مقوله مستلزم فرهنگ سازی، شکل گیری مهارت ها و حرکت آزادانه اطلاعات در جامعه است. بدون این آزادی، سلامت شخصی و فرهنگ عملاً بی معنی است. بسته شدن فضاهای ارتباطی جدید به این بهانه که می تواند ذهن و ذهن جوانان ایرانی را تحت الشعاع قرار دهد، نه تنها سلامت افکار، رفتار و ذهن جوانان ایرانی را بهبود نمی بخشد، بلکه فضای مسموم را به وجود می آورد که دشمنان کشور از آن فرار می کنند. به دام افتاده افکار و عقاید.جوانان ایرانی انجام می دهند. این رویکرد که باید همه راه ها بسته شود تا جوانان ایرانی منحرف نشوند یک اشتباه استراتژیک بزرگ است. چگونه است که وقتی یک جوان ایرانی برای ادامه تحصیل به کشورهای غربی می رود و در معرض انواع اطلاعات، جو، پورنوگرافی و… قرار می گیرد، آنقدر عزت نفس و عزت نفس بالایی دارد که خود را در فضای مجازی نشان می دهد. تصویر یک فرد تحصیلکرده و آگاه، او ملت‌های توسعه یافته در بخش‌های مختلف را پرورش می‌دهد، اما برخی در ایران تلاش می‌کنند اینترنت و فضای مجازی را مسدود کنند تا از انحراف نسل‌های مختلف کشور جلوگیری کنند. آیا کسی در غرب تلاش می کند اینترنت و فضای مجازی را محدود کند یا رقابت های سیاسی و مدیریتی را مسدود کند؟ باید به گونه ای برنامه ریزی و پرورش داده شود که افراد بتوانند خود را از دیگران متمایز کنند و بدون نیاز به ابزارهای منفی، خویشتن داری داشته باشند. اگر کسی بخواهد در اوج محدودیت ها از سایت ها و شبکه های ناسالم سوء استفاده کند، به این سمت هم می رود.

اجرای طرح هایی مانند طرح حفاظتی تنها به هدر رفتن سرمایه های قابل توجه کشور در تجارت آنلاین و مجازی کمک می کند. رشد اخلاق و معرفت افراد با روش های سلبی امکان پذیر نیست. محدود کردن یا مسدود کردن اینترنت و فضای مجازی به دلیل به حاشیه راندن عده ای که به جمهوری اسلامی اعتقادی ندارند و از روی دشمنی با ایران و ایرانی آمده اند اشتباه است. این تصمیم هیچ فایده ای جز آسیب رساندن به تجارت ملت و جریان آزاد اطلاعات ندارد. از قدیم گفته اند: آهنگران کرد در بلخ / شوشتر توسط آهنگر/ مردم کتک خورده اند. اگر بازگشت طرح حمایتی به دادگاه باعث پیگیری مطالبات مردم از سوی نمایندگان شود، باید از آن استقبال کرد، اما اگر در مسیر جدیدی برای محدودسازی فضای مجازی پیش گرفته اند، باید نگران عواقب آن باشیم.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ادارات بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان تعطیل شد

ایسنا/ بوشهر معاون عمرانی استاندار از تعطیلی شهرستان های بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.