رشیدی کوچی: برای حل ریزگردها باید دیپلماسی تقویت شود


یکی از اعضای کمیسیون امور داخلی مجلس و شوراهای پارلمانی تاکید کرد: اساسا منشأ معضل ریزگردها خشکسالی در عراق است که به دنبال ساخت سد در ترکیه رخ داد و باید برای رفع آن اقدام جدی صورت گیرد. این موضوع با تقویت دیپلماسی».

جلال رشیدی کوچی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر تقویت دیپلماسی برای مقابله با ریزگردها، اظهار کرد: مشخص شد منبع اصلی ریزگردها به کشورهای همسایه به ویژه عراق می رود که دلایل متعددی دارد. یکی از دلایل آن ساخت سدی در ترکیه است که باعث کاهش حجم آب جاری به رودخانه‌های دجله و فرات، دو رودخانه بزرگ عراق، شده است.

وی افزود: کاهش حجم آب ورودی به این دو رودخانه بزرگ عراق منجر به خشک شدن تالاب ها و گسترش خشکسالی شده است. این مشکل ایجاب می کند کشورهایی که از این مشکل آسیب دیده اند مانند کشور ما و عراق بنشینند و با تقویت دیپلماسی برای این مشکل چاره ای بیندیشند.

نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی گفت: قطعاً این درست نیست که کشوری آب را برای خود بگیرد و به کشورهای دیگر ندهد، باید از طریق دیپلماسی وارد این عرصه شد. این موضوع باید با گفتگو و توافق حل شود. در خیلی جاهای دیگر این مسائل از طریق دیپلماسی حل شده است.

رشیدی کوچی تاکید کرد: باید در نظر داشته باشیم که آب به عنوان یک نیاز اساسی در سال های آینده ممکن است بحث برانگیز باشد و در مقالات بسیاری بر حوزه جنگ آبی در آینده ای نه چندان دور تاکید شده است. به نظر من قبل از اینکه به این مرحله برسیم بهتر است مشکلات را از طریق گفتگو حل کنیم. اساسا منشا این ذرات گرد و غبار خشکسالی در عراق است و دولت باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشد.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل تختخواب شو الیکار

  خرید مبل تختخواب شو الیکار تکامل صندلي‌هاي انتظار مدولار و همچنين روشي جديد براي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.