سفر بایدن به عربستان سعودی پایه گذاری سلطنت محمد بن سلمان


یک کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه بن سلمان اقداماتی را برای تقویت جایگاه خود در منطقه دنبال می کند، تلاش می کند راه را برای جانشینی بن سلمان به عنوان پادشاه عربستان هموار کند.

حسن هانی زاده در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی اهداف محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در سفر به برخی از کشورهای منطقه از جمله قاهره و اردن، اظهار کرد: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در عربستان سعودی و در منطقه تا راه را برای جانشینی محمد بن سلمان پادشاه عربستان سعودی هموار کند.

وی افزود: پیش بینی آمریکا و برخی قدرت های غربی این است که در سال 2022 یک سری تغییرات در عربستان رخ دهد و این تغییرات باعث می شود بن سلمان خود را به عنوان رهبر مطلق و پادشاه عربستان معرفی کند. به عنوان مثال، او به بسیاری از رسانه ها در عربستان سعودی دستور داده است که تعدادی از این اسناد را تهیه کنند.

این کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: سفر بن سلمان به اردن و مصر نشان می دهد که حرکت های وی برای رسیدن به قدرت کاملا جدی است، ضمن اینکه کشورهای عربی منطقه نیز آماده پذیرش بن سلمان به عنوان پادشاه عربستان هستند. سفر بایدن نیز تاییدی بر این امر خواهد بود.

هانی زاده ادامه داد: صرف نظر از روش های تهاجمی و رفتاری که بن سلمان در این سال ها داشته است، به عنوان یکی از قوی ترین شاهزادگان سعودی، زمینه قدرت گرفتن در عربستان را به وی پیشنهاد می شود. پیش از این جو بایدن و تیمش با بن سلمان در عربستان به ویژه پرونده های او از جمله ترور جمال خاشقجی که نمره منفی در کارنامه بن سلمان محسوب می شود مخالفت کردند، اما اکنون نگرش آمریکا تغییر کرده و من از منافع آمریکا می پرسم. بن سلمان به قدرت برسد. از سوی دیگر عربستان تلاش می کند نگرش خود را نسبت به آمریکا تغییر دهد.

وی در خصوص موضع و رویکرد بن سلمان به روابط خود در منطقه به ویژه در ایران، گفت: از سوی وی بسیار جدی بوده و تغییر جدی در رویکرد خود نسبت به این موضوع ایجاد کرده است. شاهد نباشید

هانی زاده گفت: ایران و عربستان سعودی در یک سال گذشته در بغداد مذاکره کرده اند، اما به نظر می رسد بیشتر تلاش های عربستان برای خروج از انزوای سیاسی در سراسر جهان تاکتیکی بوده است، در غیر این صورت بعید است این اتفاق بیفتد. به نظر می رسد سیاست ها در قبال ایران به شدت تغییر کرده است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

برشکاری مقاطع فلزی به روش هوا برش اصفهان آهن

برشکاری مقاطع فلزی به روش هوا برش – اصفهان آهن برش لیزر آهن, برش لیزر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.