سوپرلیگ آسیا بدون تیم های ایرانی چگونه خواهد بود؟


به نظر می رسد سوپرلیگ آسیا طی دو سال آینده با حضور تیم های مطرح آسیایی و البته بدون ایرانی برگزار شود.

به گزارش ایسنا، همچنان در محافل فوتبالی در سراسر قاره شایعاتی مبنی بر احتمال برگزاری سوپرلیگ آسیا به گوش می رسد. برخی گزارش ها حاکی از آن است که چنین مسابقاتی با حضور تیم های برتر آسیایی می تواند به موقع برای فصل 2024-25 آغاز شود.

سال‌هاست که صحبت از سوپرلیگ در فوتبال آسیا می‌شود – اگرچه این برچسبی است که AFC در این مرحله حاضر است از آن دوری کند – سال‌ها و بدون نتیجه، این بار می‌تواند نتیجه متفاوتی داشته باشد. پس از نشست کمیته اجرایی کنفدراسیون در قطر هفته گذشته، شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه، رئیس کنفدراسیون، اعلام کرد که اعضا برای بررسی راه‌هایی برای بهبود رقابت باشگاهی در آسیا به توافق رسیده‌اند.

وی گفت: “خوشحالم اعلام کنم که در حال راه اندازی یک مسابقه گروهی ویژه برای تیم های برتر هستیم که وظیفه دارد راه هایی را برای ما ایجاد کند تا فوتبال باشگاهی خود را به صحنه ای جذاب تر برای بهبود عملکرد فنی، افزایش ارزش تجاری و اشتیاق تبدیل کنیم.” . . سرمایه گذاران آماده هستند تا مسابقات باشگاهی ما را تبلیغ کنند.

در حال حاضر دو رقابت بزرگ منطقه ای برای باشگاه های آسیایی برگزار می شود: لیگ قهرمانان آسیا که یک تورنمنت بزرگ است و جام AFC که به کشورهای در حال توسعه اختصاص دارد. تعهد AFC به بالا بردن استانداردهای منطبق برای ساختن آینده ای بهتر و روشن تر از همیشه قوی تر است و آینده امیدوارکننده ای برای AFC و اعضای آن است.

این کارگروه شامل نمایندگانی از منطقه شرق از جمله فدراسیون فوتبال استرالیا، اتحادیه فوتبال چین، اتحادیه فوتبال ژاپن و اتحادیه فوتبال کره خواهد بود. نمایندگان جنوب غرب آسیا شامل فدراسیون فوتبال عربستان، اتحادیه فوتبال قطر، اتحادیه فوتبال امارات متحده عربی و اتحادیه فوتبال ازبکستان هستند.

علاوه بر راه اندازی یک گروه کاری، توافق شد که مقامات کشورهای عضو، معرفی یک رقابت جدید باشگاهی نخبگان را در نظر بگیرند. در کنفدراسیون فوتبال آسیا و انجمن های عضو آن بحث هایی وجود دارد که آیا این همان چیزی است که فوتبال آسیا به آن نیاز دارد یا خیر، اما به نظر می رسد حداقل یک توافق کلی وجود دارد که بهتر است پس از تجزیه و تحلیل به آن بپردازیم.

حامیان پرونده او تلاش کرده اند تا رونوشت واقعی این بیانیه را به صورت آنلاین در دسترس قرار دهند. این استدلال نشان می دهد که همانطور که یوفا لیگ کنفرانس را به عنوان یک رقابت باشگاهی درجه سوم اروپایی معرفی کرد، آسیا نیز می تواند لیگ جدیدی برای بزرگترین و بهترین باشگاه های خود ایجاد کند. تئوری این است که رقابت در سطح بالاتر برای شرکت ها و پخش کنندگان، حامیان مالی، رسانه ها و هواداران جذابیت بیشتری خواهد داشت و از همه مهمتر درآمد بیشتری در قالب هزینه های مشارکت و همچنین جوایز برای باشگاه ها فراهم می کند.

این در حالی است که این نگرانی وجود دارد که لیگ قهرمانان آسیا که سال گذشته از 32 به 40 رسید، نتوانسته انتظارات هواداران را در بزرگترین بازارهای فوتبال برآورده کند. علاوه بر این، شکایاتی در مورد جوایز نقدی ناکافی وجود دارد که اخیراً باعث شد باشگاه چانگ‌چون چین از رقابت‌ها کنار بکشد زیرا برای رسیدن به مرحله پلی‌آف و مرحله گروهی تلاش می‌کرد.

با توجه به جزئیات این ایده که هنوز ناقص است و حداقل دو سال دیگر باقی مانده است، باید دید که این رقابت برای باشگاه های عربستانی که رابطه خوبی با رهبران فعلی AFC دارند، چه معنایی دارد. الهلال در دو فصل از سه فصل گذشته پیروز شده است و بازی های هر پنج نیمه غربی مسابقات 2022 در ریاض جده و دمام عربستان سعودی برگزار می شود.

یکی از بزرگترین سوالات در مورد یک رقابت جدید این است که چند تیم با هم رقابت خواهند کرد. صحبت از 20 یا 24 تیم شد. کشورهای بزرگتر فوتبال چهار تیم در لیگ قهرمانان اروپا دارند و در این میان تمایلی به کاهش سهمیه رتبه های اول جدول وجود ندارد. یکی دیگر از موانع اصلی این است که تیم ها چگونه شانس رقابت را به دست می آورند.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستور ویژه رئیس جمهور برای رفع ریزگردها

ایسنا/ آذربایجان غربی وزیر کشور گفت: رئیس جمهور در دستور ویژه ای خطاب به رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.