صورت فلکی بسته ای برای معرفی تمدن ایران و لرستان است


ایسنا/ لرستان استاندار لرستان گفت: اگر قلعه تاریخی فلک الافلاک را در نظر بگیریم تنها بسته ای برای معرفی تمدن ایران، لرستان و جذب و رونق گردشگری است.

دکتر فرهاد زیویار در مراسم افتتاحیه جشنواره ملی فرهنگ اقوام خرم آباد با بیان اینکه داستان ایران داستانی طولانی با تاریخ کهن است که در طول تاریخ رنگین کمانی در دل خود دارد و بسته وصف ناپذیر و منحصر به فردی که شکل گرفته است، گفت: : کشور یک خرده فرهنگ است که برای منحصر به فرد بودن ایجاد شده و مجموع این خرده فرهنگ ها در قالب اقوام به یک فرهنگ رایج به نام ایران که زیر پرچم جمهوری اسلامی ایران است تبدیل شده است.

وی افزود: ایران که با مرزها و مرزهای خاص خود شاهد آن هستیم، پهناورتر از آن است که با مرزهای مصنوعی محدود شود و این فرهنگ مرزها را درنوردیده است یعنی اقوام با رنگ های مختلف در کنار هم معنا پیدا کرده و ملتی را تشکیل می دهند.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه قومیت در عین اصالت، ریشه، پایگاه و زیربنای همبستگی است، گفت: اگر این موضوع به قومیت گرایی تبدیل شود وجهه منفی خواهد داشت.

زیویار افزود: مولفه های هویت ملی روح معنویت و چتر غیر از اسلام که مشتمل بر علاقه به اهل بیت(ع) است نیست و ظاهر آن قومیت نیست، بلکه روحیه ای است که باعث ماندگاری، بقا و انسجام ملت».

نماینده عالی دولت در استان لرستان را سرزمین ایثار، گذشت، میهمان نوازی، فرهنگ، ادب و بناهای تاریخی دانست و ابراز امیدواری کرد که به عنوان میزبان بتوانیم جشنواره ملی فرهنگ اقوام را برگزار کنیم. آنطور که شایسته است. . جشنواره های نمایش آثار و فرهنگ استان های مختلف و موسیقی غنی آن ها نقش مهمی در معرفی قابلیت ها، قابلیت ها و جاذبه های طبیعی، تاریخی این کشور دارد.

وی گفت: اگر قلعه تاریخی فلک الافلاک به تنهایی در نظر گرفته شود بسته ای برای معرفی تمدن ایران و لرستان و جذب و رونق گردشگری است.

همگرایی و اتحاد بین اقوام هدف جشنواره فرهنگ اقوام است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در ادامه این جشنواره گفت: این استان سرشار از زیبایی و ذخایر تاریخی و یکی از مهمان نوازترین اقوام ایران است.

سید امین قاسمی هدف از برگزاری این جشنواره را ایجاد شور و نشاط و آگاهی اجتماعی پس از شیوع ویروس کرونا و همگرایی و وحدت بین اقوام مختلف عنوان کرد و افزود: هم اکنون در 30 استان کشور در حال برگزاری است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر حمایت از موسیقی آیینی، نمایشگاه آداب و سنن و نشست های علمی و تخصصی برپا شده است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ادارات بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان تعطیل شد

ایسنا/ بوشهر معاون عمرانی استاندار از تعطیلی شهرستان های بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.