فرودگاه مهرآباد میزبان رصدگران بی آسمان است/ ضرورت تعیین نجوم آماتوری

مدیرعامل انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به برنامه های روز و هفته جهانی نجوم گفت: این انجمن به مناسبت روز جهانی نجوم روز شنبه (18 اردیبهشت) رصد عمومی را در فرودگاه مهرآباد برگزار می کند.

به گزارش ایسنا، نزدیک به نیم قرن پیش، در سال 1973، داگ برگر، ستاره شناس آماتور آمریکایی، تلسکوپ خود را در معرض دید عموم قرار داد و ایده اولیه روزی به نام “روز نجوم” را مطرح کرد و به ایالت های مختلف ایالات متحده پیوست. ، ابتدا در سطح ملی و با پیوستن گروه های نجومی جهان به یک حرکت بین المللی تبدیل شده است که اهمیت بسیار بیشتری دارد.

روش انتخاب این روز و این هفته نجومی است و با برپایی مناسبت های دیگر در طول سال که ثابت است تفاوت زیادی دارد. بدین ترتیب برای اولین بار «روز نجوم» در روز شنبه از اواسط آوریل تا اواسط اردیبهشت (26 آوریل – 25 می هر سال) در نظر گرفته شد و انتخاب شد که به اولین شماره گیری ماه نزدیک بود و دلیل آن انتخاب این لحظه این است که ماه به عنوان همسایه زمین و میز زمین دوست، ویژگی های زیبایی برای مشاهده تلسکوپ و حتی با چشم غیر مسلح دارد.

خوشبختانه پس از اطلاع از روز جهانی نجوم در جهان از جمله در کشور ما، هفته جهانی نجوم نیز توسط سازمان لیگ مربوطه برپا شد و به چندین گروه و انجمن نجومی فرصت ارتقای دانش را در طول یک هفته و نه تنها در یک روز داد. برای نجوم بپردازید.

تعطیلات رسمی هفته نجوم را نیز می توان برای این منظور در نظر گرفت، هرچند روزهای کاری از جمله روز جهانی نجوم برای برنامه های مدارس، دانشگاه ها، ادارات و فضاهای رسمی بسیار مناسب تر است.

از سال 2007، لیگ جهانی، به استثنای یک روز بهاری (مانند سال های گذشته)، یک روز پاییزی را برای بزرگداشت روز جهانی نجوم در نظر گرفته است و در صدد افزایش این فرصت ها برای گسترش فرهنگ این دانش کهن بوده است.

روز و هفته نجوم را در ایران جشن می گیریم

مهندس مسعود عتیقی در گفت وگو با ایسنا، یکی از این فعالیت های علمی-ترویجی در حوزه نجوم را روز و هفته جهانی «نجوم» عنوان کرد.نجوم آماتوری.

او گفت: قطعا یک روز جهانی با یک روز ملی متفاوت است. زیرا در یک مناسبت جهانی، مردم جهان در یک روز خاص یا در یک شعار واحد به دنبال فرهنگ سازی برای رسیدن به یک موضوع خاص هستند و این یکی از زیبایی های مناسبت های بین المللی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

عتیقی در ادامه با تاکید بر اینکه هدف روز جهانی نجوم این است که «تلسکوپ مردم را بیاوریم و تصمیم بگیریم که آسمان را با همه دوست داشته باشیم» گفت: بنابراین این روز و هفته جهانی فرصت بسیار خوبی برای مردم خوب ماست که در مجموع به اما امکانات کافی برای آشنا شدن با حقایق علمی و ترسیم مرز بین خرافات و شبه علم معرفت را برای آنها ندارند، اما این نیز با شر همراه است.

برنامه های کشوری روز و هفته جهانی نجوم پس از یک وقفه دو ساله

مدیرعامل انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به جزئیات برنامه های روز جهانی نجوم و هفته ایران گفت: بدون مرز و محدودیت.

وی افزود: امسال طبق تقویم مندرج در بروشور به همین مناسبت، از دوشنبه 12 تا یکشنبه 18 می سال جاری (2 تا 8 می 2022) هفته جهانی نجوم و شنبه 17 می (7 می) روز جهانی نجوم در سال 1401 و شعار امسال ما به عنوان هفته جهانی نجوم 1401 (2022) “نجوم، دانش برای همه” نامگذاری شده است.

عتیقی تاکید کرد: باز هم جا دارد مانند سال‌های اخیر و در زمان همه‌گیری کووید-۱۹ از کادر درمانی و پزشکان عزیز کشورمان برای کمک به مردم برای کنترل بیماری‌های عروق کرونر قدردانی کنیم. ما همچنان سپاسگزاریم. برای فداکاری کادر پزشکی.» کادر درمانی قابل تحسین در سال های اخیر و همچنین واکسیناسیون جهانی، امسال در اوایل قرن پانزدهم به جای بازگشت به فعالیت های فضای مجازی، شاهد گسترش فعالیت های ترویجی علمی و برنامه های حضوری (با ملاحظات سلامت) خواهیم بود. ) زیرا اجرای برنامه های علمی ترویجی حضوری بدون شک در توسعه نجوم آماتوری موثرتر است.

وی تاکید کرد: انجمن نجوم ایران روز جهانی نجوم آماتوری به عنوان یک روز و هم صدا با جامعه جهانی، برنامه رصد همگانی را مانند همیشه رایگان شامگاه شنبه 15 اردیبهشت ماه در برنامه عمومی “رصد آسمان بیکران” در ترمینال 1 مهرآباد برگزار کرد. فرودگاه بین ساعت 19:00 تا 22:00 انجام می شود.

فرودگاه مهرآباد میزبان رصدگران بی آسمان است/ ضرورت تعیین نجوم آماتوری

ضرورت تعیین جایگاه نجوم آماتوری در کشور

مدیرعامل انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: گروه ها و مراکز و در دهه 90 علاقه مند بودیم در سطح وسیعی فراهم شد.

وی ابراز امیدواری کرد در سال های آینده شاهد رفع خلاء قانونی به منظور تسهیل در فعالیت علاقه مندان کشور و حمایت کافی از مراکز فعال نجومی باشیم. از آنجایی که این مراکز در طول سال در برنامه های مختلف علمی و ترویجی نقش اساسی دارند، دولت باید بیش از هر زمان دیگری به اهمیت حمایت رسمی و اساسی از این گروه ها فکر کند.

عتیقی یادآور شد: به دلیل اینکه فرهنگ مقدم بر علم است و به همین دلیل به اهمیت اقدامات علمی- ترویجی پی برده ایم که در سال های اخیر منجر به رویکرد حداکثری برای ادامه تحصیل در رشته های علوم پایه به ویژه نجوم در بین جوانان شده است، اما متاسفانه ایشان کمتر به آن توجه کردند. به آن موقعیت در کشور ما! تا جایی که به عنوان مثال در دهه های اخیر و رشد فعالیت های نجومی در ایران و تلاش های انجمن نجوم آماتوری ایران و گروه های مختلف که به صورت خودجوش دانش کهن و جذاب نجوم را در شهرهای مختلف معرفی کردند، مورد توجه زیربنایی و مراجع ذیربط قرار گرفت. آیا نتوانسته اند به توسعه این فعالیت ها کمک کنند و به نوعی از طراوت علمی در جامعه کاسته شده و غفلت از این گونه فعالیت ها به حدی است که این تلاش ها و مراکز فعال آن نادیده گرفته شده و از بین رفته است.

وی گفت: بدیهی است که کار آکادمیک وظیفه دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر دنیاست و قطعا باید رشته های آماتوری و دانشگاهی را از یکدیگر جدا و به رسمیت شناخت و حرکت های علمی خودجوش را به دور از تایید و رد سلیقه ها موضع داد. باید جدی گرفته شود.»

ضرورت توجه به روز ملی نجوم ایران

مدیرعامل انجمن نجوم آماتوری ایران بر لزوم توجه به روز ملی نجوم تاکید کرد و افزود: از آنجایی که این مناسبت با عنوان جهانی و فراتر از مرزها مطرح شده است، باید به واژه جهانی توجه ویژه شود. زیرا هدف از چنین نامی بیشتر این است که مردم دنیا در یک روز درخواست های خاص را بیان کنند و این موضوع کاملاً جدا از «روز ملی» است.

وی گفت: اساسا هنر همگامی با جامعه جهانی می تواند نشانه فرهنگ و تمدن فرهنگ شرق از جمله مردم کشور عزیزمان ایران باشد، در حالی که شایسته است به دهکده کوچک جهانی بافته شده نگاه کنیم. جدا از جامعه ما در سطح بین المللی نمی دانیم.

عتیقی افزود: از سوی دیگر، خوب است با وجود مشاهیری چون ابوریحان بیرونی که روز بزرگداشت او ۱۳ شهریور هر سال است، در اوقات فراغت خود به روز ملی نیز توجه شود. تابستان هوای آسمانی نسبت به بقیه ایام سال بسیار هموارتر است و شب های با هوای معتدل می تواند الگویی برای اعلام «روز ملی نجوم» در این زمینه باشد که از سوی این مرکز ملی به جامعه نجومی پیشنهاد شده است. در سالهای اخیر.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستور ویژه رئیس جمهور برای رفع ریزگردها

ایسنا/ آذربایجان غربی وزیر کشور گفت: رئیس جمهور در دستور ویژه ای خطاب به رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.