«مرکز تحقیقات گرد و غبار» مراکز خاکی غیرفعال فعال در خوزستان!


ایسنا/ خوزستان اولین مرکز تحقیقات ذرات در دانشگاه شهید چمران اهواز تأسیس شد. خبری است که تیرماه سال 90 در مطبوعات منتشر شد اما حدود دو سه سالی است که مرکز به دلیل مشکلات مالی غیر فعال است.

به گزارش ایسنا، این در حالی است که این مرکز می توانست قبل از فعال شدن مجدد کانون های ریزگردها هشدارهای لازم را به مراجع مختلف استان خوزستان از جمله استانداری بدهد تا امروز شاهد مفقود شدن نهال ها از کانون های گرد و غبار ماهشهر باشیم. کانون های گرد و غبار فوق بحرانی شرق اهواز و تپه های ماسه ای دشت آزادگان و … نباشند.

یکی از موانع اصلی کار محققان و دانشمندان ایرانی، یعنی «عدم حمایت»، اکنون بیش از هر زمان دیگری مشهود است. مانعی که به دلیل کمبود اعتبار سالانه تنها 200 میلیون تومان گریبان کانون غبارآلود دانشگاه شهید چمران اهواز را گرفته، سرنوشت ده ها مرکز و پژوهشکده دیگر در دانشگاه های کشور را رقم زده است.

اما به نظر می رسد مرکز تحقیقات گرد و غبار و دانشگاه ارتباط چندانی با اعتبار بسیار زیاد کنترل لکه های گرد و غبار ندارند.

در حال حاضر با توجه به فعال شدن مرکز فوق بحرانی شرق اهواز شانس آزمون و خطا زیاد نیست و باید برنامه را از دید دولتی خارج کرد و در تعامل با دانشگاه و نخبگان گام برداشت. برای کاهش اثر گرد و غبار.

به گفته معاون سابق پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز، اگرچه دانشگاه تمام تلاش خود را برای حفظ این مرکز به کار گرفته است، اما ارائه خدمات تا زمانی که «متقاضی» نباشد عملاً بی فایده است.

برای جزئیات بیشتر با معاون سابق پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز صحبت کردم که در ادامه می خوانید:

تعطیلی مرکزی به دلیل عدم عرضه 200 میلیون تومان بحرانی است!

دکتر علی حقیقی، معاون سابق پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: به طوری که اعتبار دانشگاه حدود 200 میلیون تومان برای مرکز تحقیقات گرد و غبار تعیین شد، اما اعتباری پرداخت نشد. با حمایت استانداری، جهاد کشاورزی، سازمان آب و برق و سایر نهادها که به نوعی درگیر موضوع ریزگردها شدند. .

وی افزود: با وجود اینکه بودجه کلانی از سوی دولت برای مقابله با ریزگردها پرداخت شده است، اما برای پژوهش چیزی به دانشگاه پرداخت نشده است. حتی سعی کردیم برای این مرکز وام بگیریم تا تجهیزات لازم و با تکنولوژی بالا را تهیه کنیم و وزارت علوم هم همکاری خوبی داشت اما متاسفانه با تشدید تحریم ها مواجه شدیم.

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اجرای پروژه هایی در بودجه دانشگاه گفت: از بودجه پژوهشی دانشگاه پروژه های غبار آلودی را اجرا کردم اما عملاً زمانی که بودم از خارج از مجموعه پولی پرداخت نشد. معلوم است که قبلا نبوده است.

وی گفت: شاید به عنوان یک پروژه کوچک توسط همکاران خارج از مرکز حمایت شده باشد اما برای مرکز تحقیقات گرد و غبار هزینه ای پرداخت نشده و حمایتی صورت نگرفته است.

سهم مرکز تحقیقات گرد و غبار در اعتبار بسیار زیاد کنترل گرد و غبار چه بوده است؟

حقیقی با اشاره به اینکه این اعتبار باید طبیعتاً توسط استان تامین می شد، خاطرنشان کرد: پژوهشی.

وی گفت: البته برخی از همکاران پروژه های خود را اجرا می کردند که هزینه کمی داشت اما برای تجهیز پژوهشکده، خرید تجهیزات آزمایشگاهی و اجرای طرح بزرگی با موضوع ریزگردها در دانشگاه هزینه ای در بر نداشت. “

وضعیت سایر مراکز و موسسات تحقیقاتی چگونه است؟

معاون سابق پژوهشی و فناوری دانشگاه شاه چمران اهواز درباره وضعیت سایر مراکز تحقیقاتی این دانشگاه در ارتباط با سازمان‌ها گفت: تقریباً همه پژوهشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های دانشگاه همین وضعیت را دارند. اعضای هیات علمی کسانی هستند که پروژه را از سازمان ها تحویل گرفته و در قالب این مراکز اجرا می کنند. اکنون پژوهشکده میادین و تجهیزات نفتی در حال انجام پروژه های بزرگ است اما عملاً به بقیه مراکز تحقیقاتی توجهی نمی شود.

بودجه سالانه مراکز تحقیقاتی اندک است

وی با تاکید بر اینکه مرکز تحقیقات گرد و غبار دانشگاه شهید چمران اهواز در نهایت به 200 میلیون تومان در سال نیاز داشت که از محل بودجه دانشگاه و بودجه پژوهشی دانشگاه تامین می شد، افزود: البته من سال ها به این موضوع اشاره می کنم. که در آن مسئولیت داشتم ; دو یا سه پروژه که برای ریزگردها انجام شده بود توسط همکاران انجام شد و در قالب یک پروژه مرتبط با صنعت انجام شد، اما هیچ بودجه سیستماتیکی برای تجهیزات، راه اندازی و تحقیق در اختیار مرکز تحقیقات قرار نگرفت.

حقیقی در پایان با اشاره به دانشگاه‌های مسئله‌محور گفت: در اینکه دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه‌های مسئله‌محور حرکت کرده‌اند، شکی نیست، اما متأسفانه هیچ رابطه سیستماتیک و مشخصی وجود ندارد که نهادها و سازمان‌ها نیازها یا حمایت‌های خود را مطرح کنند، زیرا معتقد به کشور. ” ما بسیار کم هستیم و به همین دلیل پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی در این زمینه عملا ناکارآمد هستند و اگر دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه در این سال ها رشد کرده است به دلیل حمایت دانشگاه است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل تختخواب شو الیکار

  خرید مبل تختخواب شو الیکار تکامل صندلي‌هاي انتظار مدولار و همچنين روشي جديد براي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.