منشا گرد و غبار فعلی خارجی است / غبار داخلی خرداد در راه است


ایسنا/ البرز یکی از اعضای هیئت علمی و دانشیار گروه محیط زیست پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران گفت: گرد و غباری که اکنون کشور را فرا گرفته منشأ خارجی دارد اما خشکسالی و بارندگی کم در ایران نیز شدت گرفته است.

مظاهر معین الدینی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه به طور کلی دو دسته گرد و غبار کشور ایران را فراگرفته است، گفت: خرداد ماه به ادامه می رسد. گرد و غبار کشورهای همسایه مانند عراق، اردن، سوریه و عربستان سعودی وجود دارد که فرسایش‌پذیر بادی محسوب می‌شوند و به دلیل جریان‌های باد شدید در آن دوره می‌توانند به ایران نیز برسند و مناطق خاصی از کشور را تحت تأثیر قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه از خرداد ماه تا شروع بارندگی یعنی حوالی مهر و آبان ماه گرد و غبار در کشور بیشتر منشاء داخلی دارد، خاطرنشان کرد: این گرد و غبار در کشور بیشتر منشا داخلی دارد. وی افزود: فصلی که کشور تحت تاثیر گرد و غبار خارجی قرار می گیرد، فصل بارندگی محسوب می شود، بنابراین اگر در این مدت میزان بارندگی کمتر از حد معینی باشد، منشا گرد و غبار داخلی آن را تحت تاثیر قرار داده و باعث بیشتر شدن آن می شود.

دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران گفت: خشکسالی و بارندگی کم که از دو سال گذشته به طور مرتب در کشور رخ می دهد، منجر به فعال شدن تعدادی از مراکز داخلی شده است، اما بیشتر گرد و غبار که جریانی که به ایران رسید مربوط به گرد و غباری است که در عراق شکل گرفت و با جریانات شدید به مناطق مرکزی، شمالی و شمال شرقی ایران رسید.

وی ادامه داد: با توجه به پیش بینی های انجام شده در خصوص گرد و غبار وارد شده به کشور، این گرد و غبار با توجه به مواجهه زاگرس با آن تقریباً به محض ورود از کرمانشاه یا ایلام به ایران منشعب شد.

معین الدینی تصریح کرد: شاخه ای از این گرد و غبار وارد فلات مرکزی ایران مانند تهران و قزوین و همچنین نواحی شمالی کشور مانند آذربایجان شرقی و غربی و گیلان شده و مسیر را به سمت شمال ادامه می دهد. استان های سمنان، خراسان شمالی و خراسان و همچنین رضوی، شاخه دیگری از این گرد و غبار که در امتداد زاگرس به سمت جنوب آمده بود را درگیر کرد. استان های خوزستان و بوشهر را تحت تاثیر قرار داد.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل تختخواب شو الیکار

  خرید مبل تختخواب شو الیکار تکامل صندلي‌هاي انتظار مدولار و همچنين روشي جديد براي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.