نقشه برداری سه بعدی از سطح ماه فقط با راه رفتن!

نسل بعدی کوله پشتی های ماه ناسا به فضانوردان اجازه می دهد تا با راه رفتن روی سطح ماه نقشه های سه بعدی از ماه تهیه کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل،KNaCK یک اسکنر موبایل است که کوله پشتی را می پوشاند و از نور و لیزر برای اندازه گیری دامنه استفاده می کند.

لیدار یک فناوری سنجش از دور است که با تابش لیزر به هدف و تجزیه و تحلیل نور منعکس شده، فاصله را اندازه گیری می کند. لیدار شبیه رادار است که گاهی اوقات رادار لیزری نیز نامیده می شود.

محققان ناسا و شرکای صنعتی آن دستگاهی ساخته اند که نه تنها می تواند به فضانوردان در فضای آزاد ماه کمک کند، بلکه می تواند در زمین نیز مورد استفاده قرار گیرد.

از کاربردهای آن می توان به استفاده از آن در هنگام کوهنوردی در مناطق ناشناخته اشاره کرد. کوهنوردان در این زمان فقط می توانند از یک کوله پشتی برای تهیه نقشه برای سایر همراهان و همچنین کسانی که ممکن است بعداً به منطقه بیایند استفاده کنند.

با استفاده از این کوله‌پشتی، فضانوردان می‌توانند مناطقی مانند دره‌های عمیق، کوه‌ها و غارها را در حین حرکت از سطحی به سطح دیگر و از پا به پا دیگر به دقت نقشه‌برداری کنند. آنها حتی می توانند مکان های مهم را برای ردیابی برچسب گذاری کنند.

KNaCK که مانند کوله پشتی کوهنوردی است، از نوعی سرب به نام «موج پیوسته مدوله شده فرکانس» به اختصار «FMCW» استفاده می کند.

دکتر مایکل زانتی، دانشمند سیاره‌شناسی که پروژه KNaCK را رهبری می‌کند، می‌گوید: این حسگر ابزاری برای ناوبری علمی و نقشه‌برداری از مناطق غیرمعمول است.

نقشه برداری سه بعدی از سطح ماه فقط با راه رفتن!

علاوه بر این، این دستگاه به اطمینان از ایمنی فضانوردان و فضانوردان در محیط‌های بدون GPS مانند ماه کمک می‌کند و فوراً به کاوشگران نشان می‌دهد که چقدر مسافت را طی کرده‌اند و چقدر باید به مقصد برسند.

لیدار حتی در تاریکی کامل نیز کار می کند و نیازی به حمل تیرهای نورپردازی سنگین توسط فضانوردان ندارد.

با استفاده از این کوله‌پشتی، فضانوردان می‌توانند مکان‌های خاصی را که در آن مواد معدنی یا سنگ‌های منحصربه‌فردی پیدا کرده‌اند علامت‌گذاری کنند تا دیگران بتوانند به راحتی برای مطالعه بیشتر به این مناطق بازگردند. این برای فضانوردان حیاتی است زیرا به دلیل منابع محدود اکسیژن، زمان کمی برای پوشیدن لباس دارند.

این سخت افزار در اواخر آوریل در موسسه تحقیقاتی کاوش مجازی SSERVI ناسا (SSERVI) آزمایش میدانی دیگری را در سالن کیلبورن، نیومکزیکو انجام خواهد داد.

محققان اخیراً از این سیستم برای بازسازی نقشه های سه بعدی یک مانع دریایی شش مایلی در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا استفاده کردند.

مهندسان مرکز فضایی کندی و مارشال به استفاده از KNaCK برای ارزیابی تأثیر طوفان ها بر فرسایش تپه های شنی و اطمینان از ایمنی ماموریت های آینده با بهبود بیشتر سیستم ادامه خواهند داد.

پس از آن، تیم KNaCK سعی خواهد کرد تا سخت افزار را کوچکتر کند. نمونه اولیه این کوله پشتی حدود 40 پوند (18 کیلوگرم) وزن دارد.

زانتی می گوید: «با استفاده از آخرین پیشرفت های فناوری Aeva، دستگاه پیشرفته ما به اندازه یک قوطی نوشابه خواهد بود. او قصد دارد آن را روی تردمیل یا کنار کلاه فضانوردی نصب کند.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستور ویژه رئیس جمهور برای رفع ریزگردها

ایسنا/ آذربایجان غربی وزیر کشور گفت: رئیس جمهور در دستور ویژه ای خطاب به رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.