نقش تغییرات ژنتیکی در افزایش خطر ابتلا به سرطان در انسان


تحقیقات جدید نشان می دهد که یک تغییر کوچک در DNA ما، که پس از تکامل ما از پستانداران دیگر رخ داد، ما را مستعد ابتلا به سرطان کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، سرطان در سایر پستانداران نسبتاً نادر است. به عنوان مثال، نتایج کالبد شکافی 971 پستاندار که در باغ وحش فیلادلفیا در پنسیلوانیا بین سال‌های 1901 تا 1932 مرده‌اند، نشان می‌دهد که تنها هشت نفر تومور داشتند.

کریستین یاکوبوزیو-دوناهو از مرکز سرطان یادبود اسلون-کترینگ در نیویورک و همکارانش صدها ژن را بین انسان و 12 نخستی غیر انسانی مقایسه کردند تا دریابند چرا ما بیشتر مستعد ابتلا به سرطان هستیم.

آنها دریافتند که از زمان تکامل انسان، نسخه کمی متفاوت از ژنی به نام “BRCA2” در بدن آنها تکامل یافته است.

BRCA2 به عنوان یک ژن سرکوب کننده تومور شناخته می شود زیرا در ترمیم DNA نقش دارد. با این حال، محققان دریافتند که یک تغییر کوچک در DNA ژن BRCA2 انسانی، ترمیم DNA را 20 درصد بدتر از سایر پستانداران می کند که می تواند خطر ابتلا به سرطان را در انسان افزایش دهد.

این یافته به دانش موجود در مورد نقش BRCA2 در سرطان انسان می افزاید. به عنوان مثال، ما می دانیم که افراد دارای انواع خاصی از ژن BRCA2 در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان سینه و تخمدان هستند.

کریستین جاکوبوزیو-دوناهو گفت: «در حال حاضر نمی‌دانیم چرا BRCA2 در انسان نسبت به سایر نخستی‌ها کمتر فعال است. یک احتمال این است که کاهش فعالیت BRCA2 در انسان برای افزایش باروری انتخاب شده است، زیرا تحقیقات نشان می دهد که زنان مبتلا به انواع BRCA2 مرتبط با سرطان بیشتر احتمال دارد باردار شوند.

اگر چنین باشد، این افزایش باروری می تواند به قیمت افزایش بروز سرطان تمام شود. کشف این که جهش در ژن BRCA2 می تواند عامل اصلی سرطان در انسان باشد، می تواند به درمان های جدیدی منجر شود.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرکای طبیعت، بازوهای قوی منابع طبیعی برای حفاظت

ایسنا/ مازندران فرماندهی یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران نوشهر بیان کرد: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.