نمایندگان مجلس به دنبال بهترین راه برای بیمه زنان خانه دار هستند


طرح بیمه خانوار یکی از آرزوهای دیرینه زنانی است که هر روز بدون پشتوانه خانه داری می کنند و در صورت نگاه مهربانانه تر باید به عنوان شغل در جامعه پذیرفته شود.

به گزارش ایسنا، یکی از انتظارات هر فردی که در یک موسسه، سازمان، موسسه، شرکت و … مشغول به کار است. دریافت مزایایی مانند بیمه است تا بتوانند پس از بازنشستگی و بازنشستگی از این مزایا برخوردار شوند، از جمله مستمری استفاده شود و به قول خودشان نهر نازکی آب برای ایام پیری و ازکارافتادگی داشته باشند.

بر این اساس طرح بیمه زنان خانه دار از آذرماه 87 آغاز شد و متقاضی می تواند برای بهره مندی از خدمات بیمه اجتماعی با پرداخت حق بیمه مقرر نسبت به عقد قرارداد بیمه شخصی بر اساس خود اظهاری اقدام کند. حال اگر خانه داری را با توجه به سختی هایی که روزانه و بدون هیچ چشم داشتی برای خانم های خانه دار متحمل می شوند شغلی بدانیم، قطعا داشتن بیمه و استفاده از مزایای آن یکی از راه های شناخت کارهای خانه است.

بر اساس اصل 29 قانون اساسی «تامین تامین اجتماعی در امور بازنشستگی، بیکاری، کهولت، ازکارافتادگی، بی سرپرستی، ازکارافتادگی، حوادث و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت های بهداشتی در قالب بیمه و غیره. این یک حق جهانی است. . . دولت موظف است طبق قانون خدمات و حمایت های مالی فوق را از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردمی به افراد کشور ارائه دهد. حال بر اساس این اصل قانون اساسی، ایجاد بیمه برای زنان خانه دار می تواند یکی از مصادیق این حق باشد.

بیمه خانوار نیز در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده و از جمله طرح هایی است که از سال ها پیش مطرح شده است که بر اساس آن زنان خانه دار 18 تا 50 سال فاقد شغل می توانند با پرداخت حق بیمه مزایای بیمه اجتماعی را پرداخت کنند.

اگرچه سال‌ها از اجرای طرح بیمه زنان خانه‌دار می‌گذرد، اما اجرای کامل این طرح همچنان درگیر کارهای زیادی برای انجام و عدم انجام آن است که به گفته برخی از مسئولان و نمایندگان می‌تواند دلیل اصلی این موضوع باشد. عدم. منابع مالی خاص برای اجرای کامل آن.

بی توجهی به الزامات بودجه ای و نهادی مهم ترین عامل در اجرای نادرست بیمه زنان خانه دار است.

بر این اساس فاطمه قاسم پور رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلسوی گفت: مهمترین عامل در اجرای نادرست بیمه زنان خانه دار عدم رعایت الزامات بودجه ای و نهادی است.

وی درباره موضوع «بیمه خانه داری که سال هاست مطرح بوده است» گفت: بحث بیمه خانه داری از اوایل دهه 80 مطرح شد و از آن زمان به بعد در قانون و بودجه بالا رفت. سیاست گذاری در موضوعات مختلف، برنامه ریزی نادرست مشکل، شناسایی ابعاد دقیق آن، کارشناسی صحیح و موثر، ایجاد اجماع نخبگان و متقاعد ساختن جامعه هدف و در نهایت عدم رعایت الزامات بودجه ای و نهادی می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. در مورد بیمه خانه داری نیز همین اتفاق افتاد و در سال های اخیر نیروی انتظامی همیشه نتوانسته ساختار مناسبی برای اجرای آن تعریف کند.

رئیس حوزه زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی افزود: در حالی که برنامه ریزان بودجه نتوانستند بودجه را به خوبی تامین کنند. از سوی دیگر بیمه خانه داری خواسته بخش مهمی از جامعه زنان است و تصمیم گیران و برنامه ریزان باید به نحوی به این خواسته پاسخ دهند.

مشکل اصلی در اجرای بیمه خانوار تامین مالی است نه انکار سیستمی

قاسم پور درباره مشکلات تدوین و اجرای طرح بیمه زنان خانه دار نیز گفت: مشکل اصلی مربوط به تامین مالی است نه منکر سیستمی. اگر دستگاه ها تاکنون نتوانسته اند به این وظیفه به درستی پاسخ دهند، بیشتر ناشی از کمبود بودجه است نه سهل انگاری یا امتناع از این کار.

وی افزود: در مقطعی مقرر شد در مرحله اول بیمه برای زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شود و یک عدد اولیه برای این امر در نظر گرفته شد که انجام شد. در حال حاضر بیمه زنان سرپرست خانوار ادامه دارد اما به دلیل بار مالی نتوانسته ایم جامعه هدف را توسعه دهیم و سایر اقشار را تحت پوشش قرار دهیم و شاهد هوشیاری زیادی هستیم. در واقع خانه داری مستلزم به کارگیری اصول تامین اجتماعی از جمله مشارکت، پایداری منابع، اثربخشی، اجتماعی، همبستگی بین نسلی و اصل لزوم اقدام موثر اجتماعی و نیز شرایط اجتماعی و اقتصادی مانند اتکای بیش از حد به شرکت های بیمه است. در مورد بودجه های عمومی

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس درباره اینکه آیا فراکسیون برای اجابت این درخواست اقدام خواهد کرد؟ وی گفت: با توجه به مسائل متعدد در فراکسیون زنان و خانواده تصمیم گرفته شد که به این موضوع ورود کنیم. قبل از هر چیز، خانه داری در حفظ تعادل خانواده، حمایت از خانواده زنان و استقلال و رفاه اعضای خانواده مهم است.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی مشکل دوم «طرح بیمه خانه داری» را این است که بعد از این همه سال بیمه خانه داری به مطالبه قشر بزرگی از جامعه زنان تبدیل شده است و باید به آن پاسخ دهیم. آن . . لذا این شرایط باعث شد که در مرحله اول در تعامل با کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس و طی جلسات متعدد سناریوهایی برای تحقق بهینه بیمه زنان خانه دار طراحی و هر سناریو به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

طرح بیمه زنان خانه دار اما همچنان با بحث هایی از جمله اجرای کامل آن مواجه است، چرا که این طرح حمایت کامل دولت را در بر نمی گیرد و در واقع زنان 18 و 50 ساله کسانی هستند که پرداخت را انتخاب می کنند. درصدی از اول آیا مزایای بیمه است؟

فاطمه رحمانی نایب رئیس گروه زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی وی در خصوص موضوع «بیمه خانه» می گوید آنچه در مورد بیمه خانه گفته می شد به 10 سال پیش برمی گردد که خانه داری یک حرفه محسوب می شد و زنان می توانستند خود را بیمه کنند. و از این طرح بهره مند شوید. با توجه به حق بیمه های 12، 14 و 18 درصدی که پرداخت کردند.

به دنبال ایجاد پشتیبانی برای برخی از لایه ها با توجه به اولویت بیمه هستیم

وی مزایای این طرح ها را متفاوت توصیف می کند و می گوید: به این ترتیب بیمه 12 درصدی تنها شامل مستمری، 14 درصد مستمری و فوت و 18 درصد طرح است که نسبت به دو روش دیگر امتیاز بیشتری دارد اما از کارافتادگی نیز برخوردار است. البته این بحث جدیدی نیست و قبلا تصویب شده و الان هم تبلیغ می شود که خانم های خانه دار می توانند خودشان را بیمه کنند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث بیمه مسکن علاوه بر خودبیمه ای به دنبال ایجاد بیمه حمایتی برای برخی مقاطع و بیمه فراگیر چند لایه و برخی دیگر هستیم. سناریویی روی میز داریم که مشکلات را بررسی می کنیم و انشالله نتیجه را اعلام می کنیم.

از سال 2008 تاکنون تنها 400000 نفر در طرح بیمه خانوار شرکت کرده اند

فاطمه رحمانی، رئیس کمیسیون زنان و خانواده کمیسیون اجتماعی یازدهم مجلس نیز در جلسه علنی روز سه شنبه 5 بهمن 1392 در بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه زنان گفت: تبدیل شدن. تامین امنیت اقتصادی زنان زمینه ساز آرامش و تعالی در خانواده است. موضوع بیمه زنان خانه دار میراثی است که از مجالس گذشته به جا مانده است که در قوه مقننه مورد توجه قرار گرفت اما محقق نشد.

وی گفت: بیمه خانوار از سال 1387 مطرح شد اما اکنون تنها 400 هزار زن ایرانی در این طرح شرکت کرده اند و عدم توانایی در پرداخت حق بیمه یکی از دلایل عدم استقبال است. در برنامه ششم توسعه بیمه زنان خانه دار نیز لحاظ شده بود اما آن طور که باید اجرا نشد.

در زمینه بیمه خانه هنوز در نقطه صفر هستیم

رئیس کمیسیون زنان و خانواده کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی می گوید: بیمه خانه داری باید الزامات وزارت رفاه اجتماعی را به عنوان اولین گام در تعریف برنامه اجتماعی چند لایه خانه داری برآورده کند. . آیا این موضوع را با الگوی حمایت از زنان سرپرست خانوار برای تامین حداقل استانداردهای زندگی دنبال می کنند یا بر اساس الگوی شهروندی برای همه زنان خانه دار این موضوع را دنبال کرده اند؟

رحمانی همچنین معتقد است هنوز در بیمه زنان خانه دار در نقطه صفر هستیم و هیچ چشم انداز توسعه ای پیش بینی نشده است. خانه داری را باید به عنوان شغل پذیرفت.

حدود 5 میلیون زن سرپرست خانوار داریم که 52 درصد آنها فاقد بیمه و مستمری هستند

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی وی در بررسی اقدامات انجام شده در حوزه زنان در حوزه توانمندسازی زنان و بیمه زنان، گفت: امروز موضوع زنان و خانواده تاثیر مستقیمی بر پویایی و پیشرفت کشور دارد.

وی گفت: امروز حدود 5 میلیون زن سرپرست خانوار داریم که 52 درصد آنها بیمه و مستمری ندارند، 38 درصد آنها در سه دهه پایین جامعه هستند و 19 درصد یعنی نزدیک به یک میلیون نفر ندارند. پوشیده شده اند. از طریق هر رسانه ای در این شرایط سخت اقتصادی که زن و مرد در کنار هم برای حل مشکلات اقتصادی تلاش می کنند، یک زن سرپرست خانوار چگونه می تواند مشکلات اقتصادی را حل کند؟

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس برنامه ششم توسعه وظیفه راهبری، هماهنگی و تدوین شاخص ها بر عهده معاونت زنان است.

بیمه زنان سرپرست خانوار یکی از موضوعاتی است که مغفول مانده است

قالیباف همچنین گفت: بیمه زنان سرپرست خانوار از مواردی است که مغفول مانده است و باید در بودجه 1401 و برنامه هفتم توسعه مورد توجه قرار گیرد. تبصره 16 بودجه امسال نیز رقم قابل توجهی را در این زمینه نشان می داد که کمیته امداد و سازمان بهزیستی به آن توجهی نکردند، 50 درصد این مبالغ باید به زنان سرپرست خانوار تعلق می گرفت.

تصویب طرح بیمه زنان خانه دار در قالب بودجه 1401

ولی کیومرث سرمدی واله عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامیوی اخیرا در گفت وگو با ایسنا از تصویب طرح بیمه زنان خانه دار در لایحه بودجه ۱۴۰۱ خبر داد.

وی در خصوص وضعیت طرح بیمه خانه داری گفت: بحث حمایت از زنان خانه دار در همه حوزه ها به ویژه بیمه آنها دغدغه مجلس به ویژه کمیسیون اجتماعی است.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه معتقدم با نگاه مثبت به این موضوع، قطعاً در قالب بودجه 1401 و در صحن علنی تصویب خواهد شد، گفت:

با وجود همه این اظهارنظرها، بیمه زنان سرپرست خانوار همچنان محور موضوعات مطرح شده از جمله تامین منابع مالی است و باید دید با توجه به تاکید نمایندگان مجلس و نمایندگان مجلس، روشنایی تامین می شود یا خیر. پایان سال 1400. آیا در بودجه 1401 امیدی به این امر وجود خواهد داشت؟

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستور ویژه رئیس جمهور برای رفع ریزگردها

ایسنا/ آذربایجان غربی وزیر کشور گفت: رئیس جمهور در دستور ویژه ای خطاب به رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.