هر لیتر بنزین برای هر شهروند چقدر است؟

اگرچه دولت و مجلس تاکنون بر عدم تغییر قیمت بنزین در سال آینده تاکید داشته اند، اما اگر قیمت جهانی نفت بالای 100 دلار باقی بماند و شکاف بین قیمت داخلی و بین المللی نفت بیشتر شود، سیاست تثبیت قیمت ها با مدل سهمیه بندی بنزین به نفع خواهد بود. اقتصاد و مردم ایران

به گزارش ایسنا، این روزنامه همشهری او نوشت: «خبر خوب. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران می گوید: طرح آزمایشی بازتوزیع یارانه بنزین مثبت بوده و در سه نقطه جزیره کیش به صورت آزمایشی با موفقیت اجرا شده است. برخلاف همه خبرهای خوب، ممکن است در روزهای اخیر و تحت تاثیر جنگ اوکراین، قیمت جهانی نفت و البته فرآورده های نفتی دوباره به شدت افزایش یافته باشد. در نتیجه، اگر دولت به جای خودرو، سهم بنزین را به هر شهروند اختصاص دهد، با توجه به افزایش قیمت جهانی بنزین، قیمت آزاد آن چقدر خواهد بود؟

تغییر معادله اختصاص سهم بنزین از خودروها به مردم محور چند ماه پیش با انتشار نامه محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور خبرساز شد اما پس از مدتی در فضای مجازی منتشر شد. اگرچه قرار بود این پروژه به صورت آزمایشی در دو جزیره کیش و قشم اجاره شود، اما در ابتدا با تاخیر به جزیره کیش محدود شد. هفته اول آذرماه اعلام شد که دولت تصمیم دارد در دو جزیره کیش و قشم به جای خودروها بنزین به مردم اختصاص دهد. حال سوال اصلی این است که آیا موفقیت این پروژه در یک جزیره موفقیت آن را در سراسر کشور تضمین می کند و آیا می تواند نتایج را در تمام استان ها گسترش دهد؟

جزئیات تست بنزین در کیش

کرامت ویسوکرمی، مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران می گوید:

وی می افزاید: ما به روشی متفاوت از سامانه هوشمند سوخت سوخت می گیریم که در آن به جای خودرو به افراد سهمیه اختصاص می دهیم.

وی توضیح می دهد: ایجاد زیرساخت های لازم در پایگاه ها و بخش های فنی و عملیاتی این طرح پایلوت و استقبال مردم از آن، نشان از مثبت بودن آن دارد. در این میان هدف اصلی و اصلی این طرح که تخصیص سوخت انسانی به جای خودرو است در حال آزمایش است و سایر ابعاد آن از جمله تاثیر بر مصرف سوخت نیز در حال بررسی است.

ویسکرمی درباره امکان اجرای این طرح در ایستگاه های دیگر گفت: پس از بررسی همه جوانب، قابل تعمیم به ایستگاه های دیگر خواهد بود و نتایج و برنامه ریزی هایی که در مورد آن وجود دارد اطلاع رسانی خواهد شد.

آیا قیمت بنزین تغییر می کند؟

اگرچه دولت و مجلس تاکنون بر عدم تغییر قیمت بنزین در سال آینده تاکید داشته اند، اما اگر قیمت جهانی نفت بالای 100 دلار باقی بماند و شکاف بین قیمت داخلی و بین المللی نفت بیشتر شود، سیاست تثبیت قیمت ها با مدل سهمیه بندی بنزین به نفع خواهد بود. اقتصاد و مردم ایران

برآوردهای همشهری نشان می دهد که تحقق قیمت بنزین آزاد در شرایط فعلی با احتساب 25 هزار تومانی، قیمت واقعی هر لیتر بنزین در ایران را معادل یک دلار آمریکا یعنی همان 25 هزار تومان می کند. تومان; یعنی دریافت 40 لیتر بنزین برای یک میلیون نفر هزینه دارد که بعید است مجلس و دولت چنین برنامه ای داشته باشند. بر اساس داده های جهانی، ایران پس از ونزوئلا و لیبی ارزان ترین بنزین جهان را دارد و البته شرایط معیشتی مردم به گونه ای نیست که بتوانند پذیرش قیمت واقعی بنزین را تحمل کنند. در چنین شرایطی شاید یکی از الگوهای احتمالی دولت سال آینده افزایش تدریجی قیمت بنزین و تغییر مدل سهمیه بندی خودرو به شهروند باشد، چرا که اقتصاد ایران دیگر تحمل فشار سنگین یارانه انرژی را نخواهد داشت.

سه خطر پیش روی اقتصاد ایران

همشهری برآورد می کند که با افزایش قیمت جهانی فرآورده های نفتی از جمله بنزین و گازوئیل، سه تهدید جدی برای اقتصاد ایران وجود خواهد داشت. اولاً اگر دولت بخواهد قیمت این محصولات را ثابت نگه دارد، باید یارانه های بیشتری و البته بدون جهت گیری بیشتری بپردازد و ثانیاً خطر قاچاق سوخت در کشورهای همسایه افزایش می یابد. علاوه بر این، ادامه وضعیت فعلی باعث افزایش مصرف بنزین می شود که در این صورت ریسک واردات مجدد بنزین پس از سال ها توقف افزایش می یابد و این بار ایران از باشگاه صادرکنندگان بنزین به باشگاه واردکنندگان می رود. از این فرآورده نفتی

برآورد رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد که تا عید نوروز سال آینده میزان مصرف و تولید بنزین ایران افزایش می‌یابد و با ادامه روند رو به رشد مصرف، ایران دوباره افزایش می‌یابد. گرفتار بنزین وارداتی شود. گزارش ها حاکی از آن است که در حوزه توزیع بنزین از ابتدای امسال تاکنون 86.3 میلیون لیتر در روز بوده که این میزان در سال گذشته 75 میلیون لیتر برآورد شده است. این ارقام حاکی از افزایش 15.2 درصدی مصرف این محصول در کشور است. پیش بینی می شود مصرف بنزین امسال به 100 میلیون لیتر برسد. در حالی که حداکثر ظرفیت تولید بنزین کشور 105 میلیون لیتر برآورد شده است. اگرچه دولت به تازگی ساخت یک پالایشگاه سوخت 300000 بشکه ای را برای جلوگیری از بحران بنزین در آینده آغاز کرده است، ساخت پالایشگاه ها و تبدیل نفت به کالا و مصرف بیشتر در داخل کشور همچنان یک تهدید جدی است.

هر لیتر بنزین برای هر شهروند چقدر است؟

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستور ویژه رئیس جمهور برای رفع ریزگردها

ایسنا/ آذربایجان غربی وزیر کشور گفت: رئیس جمهور در دستور ویژه ای خطاب به رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.