ورودی مرکز پژوهش های مجلس در مورد خشونت علیه زنان


رئیس مرکز پژوهش های مجلس از بررسی لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت خبر داد.

بابک نگهداری در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به کشته شدن اخیر یک زن اهوازی، گفت: موضوع حادثه اهواز و کشته شدن یک جوان اهوازی توسط همسرش غیرقابل قبول و ضربه ای به امنیت روانی و اجتماعی تلقی می شود. وی ادامه داد: البته نقض امنیت زنان پدیده ای است که در جوامع مختلف و به اشکال مختلف رخ می دهد و در کشور ما منحصر به فرد نیست اما جایگاه والای زنان در ایران و آثار مخرب فراوانی که چنین پدیده هایی بر خانواده می گذارد. و جامعه، لزوم مداخله مناسب و به موقع دولت برای جلوگیری از تکرار این گونه جرائم در قالب فرهنگ سازی، حمایت از فرد آزار دیده، مداخله قانونی را نیز می طلبد.

نگهداری بیان کرد: با وجود اینکه احقاق حقوق دینی زنان در همه زمینه ها و بر اساس اصل 21 قانون اساسی مورد توجه قرار گرفته است، اما ایجاد شرایط مساعد برای رشد شخصیت زنان و احیای حقوق مادی و معنوی باید همواره مورد توجه دولت قرار گیرد. حکومتداری سیستم ها و قوانینی برای حمایت از زنان و جلوگیری از رفتارهای خشونت آمیز و تحقیرآمیز به ویژه در زمینه خشونت اجتماعی به تصویب رسیده است، اما برخی خلاءهای قانونی از جمله خشونت خانگی و همچنین برخی از اشکال جدید خشونت از جمله ایمنی زنان در محل کار باید اقدامات پیشگیرانه برای تامین امنیت زنان و در گام بعدی حمایت از زنان خشن دوچندان شود.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس ادامه داد: در همین راستا طرح «حمایت، عزت و امنیت زنان در برابر خشونت» در زمستان 1399 و لایحه «حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت» ابلاغ شد. در بهار 1400 مرکز پژوهش های مجلس به عنوان بازوی کارشناسی مجلس شورای اسلامی بررسی این متون را در دستور کار فروردین 1400 قرار داد و ضمن تشکیل کارگروهی متشکل از موسسات حقوقی، فرهنگی، آموزشی و مطالعات اجتماعی طی جلسات متعدد با مسئولان اجرایی، دادگستری و فعالان حوزه زنان و خانواده به بررسی اصل موضوع و ارزیابی مواد این لایحه پرداخته است. همچنین مقایسه تطبیقی ​​پیش نویس و مواد لایحه، بررسی وضعیت فعلی خشونت خانگی در ایران، الزامات تصویب و بررسی لایحه، بررسی ساختار نظارتی و نظارتی بر مواد لایحه و ، در نهایت، ارائه پیش نویس. اصلاحیه آن جزو گزارشات است که به صورت تخصصی توسط کارشناسان این مرکز سفارش داده شده و مراحل پایانی خود را طی می کند.

نگهداری افزود: آنچه مسلم است با توجه به قانون اساسی و بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم پیشگیری از ظلم به زنان و همچنین برخی خلاءهای قانونی به ویژه در زمینه خشونت خانگی و لزوم ساماندهی مداخلات اجتماعی، متخصصان نظر مرکز پژوهشی پیش نویس قانون به طور کلی مورد تصویب قرار می گیرد، هرچند محتوای آن مستلزم تغییراتی صوری، ماهوی و ساختاری است.

رئیس مرکز تحقیقات در پایان گفت: امیدواریم با تصویب این لایحه مانند قانون حمایت از کودکان و نوجوانان خلأهای قانونی در این حوزه کاهش یابد و شاهد ارتقای سطح سلامت زنان باشیم. امنیت در خانواده و جامعه و در نتیجه خانواده و جامعه سالم تر.» .

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستور ویژه رئیس جمهور برای رفع ریزگردها

ایسنا/ آذربایجان غربی وزیر کشور گفت: رئیس جمهور در دستور ویژه ای خطاب به رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.