پاسخگویی به دغدغه های علوم انسانی اسلامی / نقش مقالات تبلیغاتی در مقررات جدید تبلیغاتی


وزیر علوم در خصوص معنای واژه علوم انسانی اسلامی گفت: اهمیت اسلامی شدن علوم انسانی این است که باید علوم انسانی را که مختص فرهنگ و اکوسیستم خاصی است بومی کنیم.

دکتر محمدعلی ذوالفیگل در گفت وگو با ایسنا وی در خصوص دغدغه برخی اساتید مبنی بر اسلامی شدن علوم انسانی گفت: ممکن است بخشی از علوم انسانی در دنیا مربوط به فرهنگ آن جوامع باشد. علوم انسانی اسلامی یعنی باید بخشی از علوم انسانی را که مختص فرهنگ و اکوسیستم خاصی است، بومی کنیم.

وی ادامه داد: این غیرمنطقی نیست. زیرا ممکن است در حوزه علوم انسانی در یک اکوسیستم بدون مشکل اقدام شود اما همین اقدام با فرهنگ ما همخوانی ندارد. ما باید از بخش های علمی خاص آن رشته با یک تعریف محلی در جامعه خود استفاده کنیم.

وزیر علوم با بیان اینکه مهم است علم در دست کیست، گفت: اگر علم در دست کسی با بینش اسلامی باشد، می تواند آن را با نوع بینش اسلامی ترویج و مطرح کند و اگر در آن باشد. دست های او دست کسی که ایمان نمی آورد، آری غیر از این می گوید.

نقش ترویج علم در مقررات جدید ترویج

ذوالفیگل در پاسخ به این سوال که چرا موضوع ترویج علم در کشور ما مغفول مانده و ارتباط جامعه علمی ما با متن جامعه ضعیف است، توضیح داد: و کم توجهی کردم. ما در ارزیابی های علمی خود به افرادی که در این زمینه فعالیت می کردند توجه چندانی نداشتیم و زیرساخت این نوع مجلات را ایجاد نکردیم و آنها را معرفی نکردیم.

وی با بیان اینکه این موضوع در آیین نامه ارتقای جدید لحاظ می شود، ادامه داد: ما در آیین نامه ارتقای جدید قطعا به این موضوع فکر خواهیم کرد زیرا هرکس می خواهد استادیار یا دانشیار شود باید مقالات علمی هم داشته باشد. تبلیغات

وزیر علوم گفت: یک استاد دانشگاه باید این هنر را داشته باشد که دانش تخصصی خود را به گونه ای بنویسد که مردم عادی بخوانند و بفهمند. بنابراین باید هم به تولید علم و هم به ترویج علم توجه کنیم. در این بخش علاوه بر وزارت علوم، صدا و سیما نیز می تواند نقش اساسی داشته باشد.

کسب علم سزارین و عمل آسانسور نیست

وی افزود: 440 انجمن علمی در وزارت علوم داریم. از صدا و سیما خواستم برنامه های علمی ثابتی تهیه کند چون برنامه ویژه فوتبال یا معرفی بازیگران دارد و انجمن علمی و کارکردهای یک حوزه را معرفی کند. هر هفته.” .

وی گفت: ما 20 میلیون تحصیلکرده در جامعه داریم.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ادارات بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان تعطیل شد

ایسنا/ بوشهر معاون عمرانی استاندار از تعطیلی شهرستان های بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.