پرواز بر فراز استخر گران قیمت موزه هنرهای معاصر


موزه هنرهای معاصر تهران شامگاه شنبه ۲۱ اسفندماه میزبان نمایشی حاشیه ای بود که بر اساس تصاویر منتشر شده زنگ خطر فرسودگی یکی از آثار هنری موزه هنرهای معاصر تهران را به صدا درآورد.

به گزارش خبرنگار تجسمی ایسنا، حاشیه به اجرای «گربه جاده ابریشم» برمی گردد. بخش اصلی نمایش این گروه شامل بازی در استخر معروف موزه هنرهای معاصر بود.

در زیر ویدئویی با این اجرا که باعث ریختن مایع درون اثر هنری شده است را مشاهده می کنید:

این حوض که در واقع یک اثر هنری ارزشمند است و سال هاست در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می شود توسط هنرمند ژاپنی به نام نوریوکی هاراگوچی ساخته شده است. او تابستان گذشته، سه سال قبل از مرگش درگذشت به ایران سفر کرد برای ترمیم کارش، با تعجب متوجه شد که اثرش پس از 40 سال هنوز پابرجا و کاملا سالم است.

در سال 1977، موزه هنرهای معاصر “ماده و اندیشه” هاراگوچی را خریداری کرد، یک ظرف فولادی جوش داده شده مربعی پر از روغن سیاه. برخلاف روغن، آب ثابت می ماند و خاصیت بازتابی دارد، این اثر شبیه به یک آینه سیاه بزرگ روی زمین است.

حال اتفاقی که با ساخت نمایش بر سر «امر و اندیشه» رخ داد، برخی از هنرمندان و کارشناسان حوزه سلامت را نگران کرده است.

منصوره بشیری پور، کارشناس اقتصاد هنرهای تجسمی با انتشار این ویدئو در صفحه اینستاگرام خود نوشت: جا دارد از مسئولانی که هر از گاهی با یک اتفاق فاجعه بار ما را غافلگیر می کنند تشکر کنیم. جا دارد از همه دست اندرکاران این برنامه که هر کدام در اجرا و هماهنگی آن (نباید چنین می شد) و عذرشان از گناه بدتر است تشکر و تشکر ویژه داشته باشیم و تشکر ویژه از همه فرهیختگانی که دعوت شدند. “آنها بدون اعتراض تماشا کردند، که مسلماً غم انگیزترین اتفاقی بود که تا به حال رخ داده است.”

سعید باباوند، منتقد هنری نیز با بازنشر این ویدئو انگشت خود را به سمت وزارت ارشاد و مسئولان فرهنگی نشانه رفته است.

یکی از کاربران فضای مجازی نیز نوشت: «موزه را با چادر سیرک اشتباه گرفتند؟ دوست دارم تاریخ موزه هنرهای معاصر تهران را بخواند و از گنجینه موجود در آن مطلع شود. موزه هنرهای معاصر خود یکی از پنج گنجینه تهران است.

به گزارش ایسنا، انتقادات از این اتفاق همچنان ادامه دارد و باید دید مسئولان چه برخوردی با آن خواهند داشت. ایسنا آماده انتشار هرگونه پاسخ از سوی مسئولان است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرکای طبیعت، بازوهای قوی منابع طبیعی برای حفاظت

ایسنا/ مازندران فرماندهی یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران نوشهر بیان کرد: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.