پیشنهاد شورای شهر مبنی بر کاشت درخت در ازای تولید، واردات و تغییر پلاک هر خودرو

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران گفت: به دلیل اینکه خودروها یکی از مهم ترین و اصلی ترین منابع آلودگی هوای شهر هستند، پیشنهاد می شود خودروسازان و استفاده کنندگان خودرو در جبران بخشی کوچکی از آلودگی مشارکت داشته باشند. برای این منظور باید برای تولید هر خودرو یا واردات هر خودرو یک درخت کاشته شود و پلاک هر خودرو نیز تعویض شود.

به گزارش ایسنا، احمد صادقی ضمن گرامیداشت روز درختکاری و با تاکید بر اینکه کاشت درخت می تواند تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوا داشته باشد، اظهار کرد: بیشتر آلودگی هوای شهر ناشی از خودروهاست که با توجه به این موضوع می توان گفت: مسئولان شهرداری و سازمان محیط زیست حدود 60 تا 70 درصد آلودگی هوا (به استثنای آلودگی صوتی) را از این منابع تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: این در حالی است که هر موتورسیکلت حدود چهار برابر یک خودرو (با استاندارد قابل قبول) آلودگی دارد.

صادقی افزود: از سوی دیگر در فصول سرد سال با پدیده برگشت دما نیز مواجه هستیم که این موضوع نیز تاثیر بسزایی در افزایش آلودگی هوا دارد. البته هر ساله تصمیمات موقت و در واقع مسکن گرفته می شود. برای حل این مشکل.”

صادقی در تشریح پیشنهاد خود گفت: با توجه به اینکه وسایل نقلیه موتوری یکی از مهمترین و اصلی ترین منابع آلودگی هوای شهر هستند و همچنین بر اساس ماده 16 اعلامیه زیست محیطی ریو، جبران (پرداخت) بخشی از هزینه های زیست محیطی. آلودگی توسط ساز آلوده، شهرداری موظف است با هماهنگی دستگاه ها، نهادها و ارگان های ذیربط اعم از وزارت صمت، نیروی انتظامی و … نسبت به ایجاد پارکی ویژه جهت گسترش فضای سبز خود برای هر خودرو اقدام کند.

وی ادامه داد: مکان کارخانه باید با توجه به افزایش مستمر تعداد خودروها مشخص شود تا بتوان آن را برای سالیان متمادی توسعه داد.

این عضو شورای محلی شهر تهران افزود: برای تعداد سیلندر هر دستگاه تولیدی یا وارداتی (قبل از شماره گذاری)، نهال مناسب به تشخیص و تصمیم سازمان پارک ها تحویل داده شود تا در آنجا کاشته شود.

وی ادامه داد: هنگام تعویض پلاک به ازای هر خودرو یک نهال و برای موتورسیکلت دو برابر نهال تحویل داده شود.

صادقی افزود: شهرداری تهران باید در صورت تصویب این طرح، آیین نامه اجرایی این حوزه را بر اساس نیاز مشارکت خودروسازان و واردکنندگان ظرف مدت دو ماه تهیه و برای تصویب به شورای اسلامی شهر تهران ارسال کند.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ادارات بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان تعطیل شد

ایسنا/ بوشهر معاون عمرانی استاندار از تعطیلی شهرستان های بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.