چگونه از سرقت آثار هنری شهری جلوگیری کنیم؟


سازمان زیباسازی شهر تهران هر ساله المان های بیشتری به فضای شهری می افزاید و از سوی دیگر در طول سال شنیده می شود تعدادی از این آثار به سرقت رفته است. شلوغی عناصر و آثار حجمی شهر از دیگر دغدغه های هنرمندان و کارشناسان است.

در همین راستا بر آن شدیم تا با مجید قادری معاون فرهنگی هنری سازمان زیباسازی شهر تهران درباره تهدیداتی که برای جلوگیری از سرقت آثار هنری انجام داده اند و در مورد برنامه ساخت، نصب و ساماندهی این سازمان گفتگویی داشته باشیم. آثار هنری سال آینده از اقدامات آنها در سال 1400 نیز بپرسیم.

وی درباره برنامه سازمان زیبایی برای جلوگیری از سرقت آثار هنری شهری به ایسنا گفت: می خواهیم کمترین سرقت را داشته باشیم اما اقدامات انجام شده برای جلوگیری از سرقت آثار هنری شهری صفر درصد نیست و امنیت صددرصد است. حتی برای بانک ها هم قابل تصور نیست. این در حالی است که اگر به آمار نگاه کنیم، سرقت ها نسبت به 10-15 سال گذشته کاهش یافته است. ما تا آنجا که می توانیم برای محافظت از آثار ارزشمند و نصب دوربین در اطراف آنها محافظت می کنیم. این در حالی است که وظیفه ما فقط نصب و مکان یابی این آثار است و حفاظت از آنها از محل قرارگیری آثار متعلق به مسئولان است.

در ادامه از وی در خصوص برنامه سال آینده سازمان برای نصب و تولید المان های جدید هنر شهری و تعمیر آنها خواهیم پرسید. وی می گوید: سازمان وظیفه دارد آثار هنری ساخته شده توسط هنرمندان را به صورت مستمر و با برنامه ریزی منظم مرمت کند که طی سالیان متمادی به تناوب انجام شده است. در سال 1401 بر آن شدیم تا شهر را از منظر عناصر شهری به طور عمیق مورد بررسی قرار دهیم تا هم آثار موجود که ممکن است استانداردهای لازم را نداشته باشند از سطح شهر و هم آثاری که قرار است مرمت شوند. در اسرع وقت.

قادری بیان می کند: در نظر داریم در سال جدید المان های مفرغی باشکوه شهر را گسترش دهیم و مطمئناً در سال 1401 آثار فاخری به مجموعه گنجینه تهران اضافه می شود. همچنین در میدان ها و پاساژها عناصر حجمی مختلفی ساخته می شود و برگزاری سمپوزیوم های حجمی در دستور کار سال 1401 قرار دارد.

از او می پرسیم که چقدر برای اجرای این برنامه ها با همکاری انجمن مجسمه سازان برنامه ریزی کرده است؟ او می گوید: «هنرمندان اولویت ما هستند، اما تا جایی که بتوانیم از ظرفیت انجمن ها استفاده می کنیم تا مردم شاهد اتفاقات هنری خوبی در شهر باشند.

بهتر نیست المان های شهری با همکاری انجمن ها ساخته شود؟ پاسخ می دهد: لازم نیست هنرمندانی که انجمن معرفی می کند چیزی بسازند که صد در صد مورد تایید باشد یا اگر انجمن معرفی نکند کار بدی انجام می شود. این یک امر میانی است و در نهایت هنرمندان پیشکسوت سبک و سیاق خاص خود را دارند و حتی اگر در انجمن ها عضویت نداشته باشند باید از هنر آنها استفاده کرد.

وی درباره اقدامات آنها در چهار ماه گذشته گفت: در چهار ماه گذشته بیش از 30 ماهی ساردین و حدود 30 المان حجمی به شهر اضافه شده است. البته نمادهای حجم مناسب نیز در دستور کار ما قرار دارد. مثلاً انار شب یلدا یا تخم نورزوی نمادهای حجمی هستند که به راحتی در سطح شهر نصب می شوند. همچنین بر اساس اولویت آثار و همکاری هنرمندان ماهانه به طور میانگین پنج تا 10 اثر مرمت می شود.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

شرکای طبیعت، بازوهای قوی منابع طبیعی برای حفاظت

ایسنا/ مازندران فرماندهی یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران نوشهر بیان کرد: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.