چیلر و انواع چیلر

امروزه با وجود بحران های مختلف محیط زیستی و همچنین قیمت بالای انرژی شرکت های تولید کننده این نوع سیستم ها با به کار گیری علم و تلکولوژی روز دنیا در تلاش برای تولید محصولاتی با کیفیت و راندمان بالا و در عین حال کم مصرف هستند و منطقی است بقای شرکت های تولید کننده در راستای رسیدن به این اهداف با هزینه کمتر است تا بتوانند محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمت پایین عرضه کنند و رضایت مشتری را جلب کنند.

فن کویل مینی چیلر

از آنجایی که نصب و قرار گیری فن کویل زمینی بسیار مناسب تر از سایر نمونه های مشابه آن است می توان آن را در دسته پرفروش ترین نوع فن کوئل به لحاظ کاربرد و استفاده قرار داد.

مینی چیلر فن کویل

در واقع تهویه مطبوع شاخه ای از علم مکانیک است که به مجموعه عملیات هایی بر روی هوا گفته می شود که با هدف تامین هوای مطلوب ، بهداشتی و دلپذیر برای زندگی ، کار و نگهداری مواد یا محصول گفته می شود .

یکی از انواع دستگاه های فن کویل ،فن کویل های کانالی می باشد که دارای فشار استاتیک خارجی بالایی بوده و در مکان هایی که امکان کانل کشی و تهویه هوای یک منطقه با یک سیستم را دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

فن المانی چیلر

9. فیلتر درایر یا صافی رطوبت گیر: وجود مواد جامد و رطوبت در دستگاه تبرید موجب بروز اشکالاتی میگردد که برای جلوگیری آن از وسیلهای به نام فیلتر برای گرفتن مواد جامد و درایر برای گرفتن رطوبت موجود در سیستم استفاده میشود.

در ادامه شما را با انواع چیلر و مبرد مورد استفاده جهت خنک سازی، عملکرد چیلرها و سیکل تبرید درون هریک از آنها، اجزاء چیلر و قیمت آشنا خواهیم نمود.

فن سه فاز چیلر

چیلرهای ظرفیت متوسط می توانند هم به صورت آب خنک (همراه با برج خنک کن) و هم به صورت هواخنک تولید شوند.

فن کویل (Fan Coil) از جمله سیستم های تهویه مطبوع (HVAC) برای تولید و توزیع هوای مطلوب در سازههای با کاربری تجاری، اداری و مسکونی به شمار می رود.

به طور کلی ، تهویه مطبوع باید بتواند سه فاکتور، رطوبت ، دما و سرعت جریان هوا را کنترل کند.

برای تمام دستگاههای، نصب سوئیچ تفاضلی اختلاف Differential Pressure Switch فشار الزامی است که سیستم کنترل بتواند از کمبود آب در اواپراتور آگاه شود و در نهایت از یخ زدگی احتمالی دستگاه جلوگیری به عمل آید.

چیلر یا فن کویل

برای آشنایی با سیستم های تهویه مطبوع بهتر است ابتدا به معرفی فرآیند تهوبه مطبوع بپردازیم و بدانیم که اساسا تهویه مطبوع به معنی است؟

چيلر جذبی بخار، دارای مولد حرارتی بوده که با بخار داغ، تغذيه می شود. یک برج مدار باز، دارای برخورد مستقیم هوا با آب است.

سیستم تهویه مطبوع هوا در انواع مختلفی و با عملکردهای متفاوتی در بازار موجود است که هر کدام دارای مشخصات فنی و ویژگی های خاص خود است .

چیلر و فن کویل چیست

با این توضیحات توقع می رود که هر روز شاهد بهبود کیفیت و بالا رفتن راندمان محصولات و یا تولید دستگاه های تهویه مطبوع با عملکرد جدید و ویژگی های جدید باشیم که تا به حال ندیده ایم.

فن کویل و چیلر

اجزای سیستم تهویه مطبوع چیست ؟ به این ترتیب تمام این سیستم ها بر یک اصل استوارند که گرما و سرما را به محل مورد نظر منتقل میکنند.

چیلر فن کویل

توجه به راهنمای خرید چیلر، برای کسانی که قصد انتخاب یک دستگاه سرماساز در صنایع را دارند، بسیار توصیه می شود.

چیلر فن کویل سقفی

در چرخه یک مبرد(گاز و سیال تبریدکننده) باید توجه داشت که هدف چیلر کمپرس(فشرده سازی) یا افزایش فشار در مبرد و کاهش دمای آب جهت هدایت به فن کویل و خنکسازی محیط میباشد.

چیلر فن دار

البته باید مد نظر داشت که شناخت ، آگاهی از نحوه ی عملکرد و مشخصات فنی و اجزای آن ها و در نهایت مقایسه آن ها با یکدیگر اگر برای شما امکان پذیر هم باشد بسیار زمان بر است و ممکن است باعث سر درگمی شما در انتخاب شود لذا پیشنهاد می شود در این خصوص حتما با فراد با تجربه و متخصص مشورت کنید .

مزیت این مدل در صدای بسیار کم و بدون لرزش آن است. فن کویل کانالی ظرفیت بالاتری نسبت به مدل های دیگر دارد.

به طور کلی عملکرد فن کویل یوراما مانند فن کویل های دیگر از طریق پرتاب باد به وسیله ی بلوور، آن را از روی کویل های آب گرم و سرد عبور می دهد و با این کار سرمایش و گرمایش محیط را تامین می کند.

قیمت فن چیلر

مبدلهای حرارتی کویل معمولاً از منبع آب گرم و یا سرد که از دیگهای بخار و چیلرهای ساختمان توزیع میشود استفاده میکنند.  Da᠎ta has be en g​enerat᠎ed  by GSA C onte nt Generator ᠎DEMO!

چیلر فن کویل چیست

فیلتر: از دیگر اجزای فن کویل فیلتر می باشد که در مسیر ورودی کویل قرار دارد. از دیگر انواع فن کویل ها می توان به مدل زمینی اشاره کرد.

فن کویل ها به طور کلی هوا را به طور مستقیم تخلیه می کنند هر چند برخی شاید به کانال های کوتاه نصب شوند فن کویل ها به منظور سادگی اقتصادی تر از استفاده از سیستم های کانالی یا حرارت مرکزی که بوسیله هواساز کار می کنند، می باشند.

اگر نوع سیالی که گرم می شود مایع باشد به آن دیگ می گویند و در صورتی که منبع حرارتی وظیفه گرم کردن گاز را بر عهده داشته باشد کوره نامیده می شود.

پمپ ها در دستگاه های تهویه هوا در دو نوع جریان محوری و جریان عمودی وظیفه به حرکت درآوردن سیال را به عهده دارند.

همچنین هواکشها از مهمترین اجزای هر سیستم تهویه مطبوع به حساب می آید که در دو نوع هوا کش های گریز از مرکز و یا جریان محوری در دستگاه های تهویه مطبوع به کار رفته اند.

«هواساز» (Air Handler)، یکی از مهمترین بخشهای تاسیسات سرمایشی و به طور کلی سیستمهای حراتی و برودتی است که به منظور تنظیم بارهای حرارتی/برودتی، تمیزی هوا، رطوبت و دیگر پارامترهای موثر بر تهیه مطبوع مورد استفاده قرار میگیرد.

این نگرانیها شامل، کارایی، بازده، تعمیر و نگهداری، آسیبپذیریهای محیطی است. مولد در این نوع چیلر توسط آب گرم تغذیه می شود.

در مدل شعله مستقیم، محلول توسط سوخت مایع، گرم می شود. در این مدل چیلر، آب عامل انتقال حرارت و تقطیر مبرد می باشد.

عدم سرد کردن چیلر، به ظاهر میتواند مشکل بزرگی به نظر برسد و کاربران را نگران کند. بسته به فصل آب سرد (در تابستان) و آب گرم (در زمستان) به درون لولههای مسی (کویل) جریان مییابد و فن به اطراف کویل و لا به لای لولهها هوا میدمد و موجب برخورد با سطح سرد یا داغ کویل میگردد، سپس هوای سرد یا گرم به فضای ساختمان توزیع میشود.

این مدل چیلر، از فاضلاب کارخانجات اطراف و نیروگاه ها استفاده نموده و عملیات سرمایش وگرمایش را به وسیله این منابع حرارتی انجام می دهد.

5. پس از ورود مبرد به کویل اواپراتور، گرمای آب اطراف کویل اواپراتور توسط این مایع مبرد جذب می شود.

به عبارت دیگر سیکل تبرید و مایع مبرد از درون هواسازها و فن کویل ها عبور می کند. بعضی از واحدها فقط گرم میکنند، برخی فقط خنککننده هستند و برخی دیگر هم از قابلیت گرمایش و هم از قابلیت خنکسازی برخوردار هستند.

قابلیت اتصال به سیستم مدیریت ساختمان که در مواقع تغییرات شرایط محیطی، تغییرات لازم را به طور خودکار اعمال می نماید.

تامین هوای سرد در اثر تبخیر مبرد که معمولا در حالت گاز شکل است انجام می شود. این چیلر دارای راندمان بالایی بوده و از نظر قیمت بهینه تر است.

4. صنایع چاپ و چاپخانه ها: دستگاه های چاپ به دلیل چرخش بسیار بالا و اصطکاک بالایی که دارند باعث ایجاد حرارت و دمای بسیار زیادی می شوند.

همچنین طرح v شکل کندانسور باعث افزایش توربولانس (اغتشاش) در جریان هوای عبوری از مبدل حرارتی (کویل فین و لوله) شده و حداکثر نرخ انتقال حرارت را در بین طرح های متداول کندانسور دارد.

هواکش ها وظیفه ی جابجایی هوای گرم یا سرد عبوری از کویلهای و همچنین هوای تمیز شده توسط فیلترها را در دستگاههای تهویه مطبوع به عهده دارند.

اجزای سیستم تهویه مطبوع به نوع سیستم بستگی دارد و بر اساس نوع دستگاه متفاوت است اما به طور کلی تمامی این سیستم ها برای تامین هوای گرم در زمستان و هوای سرد در تابستان دارای 4 بخش می باشند.

نصب فلوسوئیچ از اهمیت زیادی برخوردار است. چیلرهای تراکمی را میتوان در هر اقلیم و شرایطی نصب کرده و بکار گرفت.

در چیلر تراکمی از انرژی الکتریکی برای تولید سرما استفاده می شود. در چیلر های تراکمی ابتدا گاز مبرد ما به داخل کمپرسور منتقل شده و در آنجل متراکم می شود و برای خنک شدن به داخل کندانسور می رود .

در این مدل نیازی به آب برای خنک کردن مبرد و کندانسور نیست و می توان در هر فضای بازی مانند پشت بام، بالکن، حیاط آن را نصب نمود.

این روش استفاده از آب گرم پکیج و یا موتورخانه و انتقال آن به دستگاه های داخلی است.استفاده از این سیستم برای انواع کاربری های اداری ، تجاری ، مسکونی و..قابل استفاده است.

مینی چیلر همانطور که از نامش پیداست چیلری با ابعاد کوچکتر از نمونههای صنعتی است که برای مصارف خانگی و اداری به منظور خنک سازی فضا مورد استفاده قرار میگیرد.

البته زمانی که هر واحد یک مینی چیلر داشته باشد مدیریت مصرف برق آسان تر خواهد شد و خیلی مواقع به دلیل همین موضوع ترجیح داده می شود برای هر واحد از یک مینی چیلر استفاده شود.

چیلر عموما در ترکیب با هواساز یا فن کویل استفاده می شود. پمپهای حلزونی سیال مایع و فن یا بادزن سیال گازی را به حرکت در می آورند.

کمپرسور فشار گاز را افزایش داده تا وارد کندانسور شود و در آنجا حرارت خود را از دست می دهد و به مایع تبدیل می گردد.

هر چند تا همین امروز هم تنوع محصولات و دستگاه های تهویه مطبوع به قدری بالاست که برای انتخاب و خرید آن ها دچار مشکل می شویم و تنها راه پیش رو ، شناخت انواع سیستم های تهویه مطبوع ، که چیست و چگونه کار می کند و آشنایی با مشخصات فنی آن هاست تا بتوانیم با مقایسه سیستم های تهویه مطبوع موجود و متناسب با نیازهای خود بهترین انتخاب را داشته باشیم.

این مولدها به وسیله یک سیال و گاز دمای تولیدی خود را عرضه میکنند و حال نیاز است که دما از عامل و حامل دما تبدیل و به فضای مورد نیاز وارد شوند .

میزان مصرف برق و گاز در سیستمهای GHP بسیار پایین است و به همین دلیل استفاده از این سیستمهای تهویه مطبوع در ساختمان به میزان قابل توجهی مصرف انرژی را پایین میآورد.

سیستم تهویه مطبوع هوا چیست ؟ بخش منبع ، بخش توزیع ، بخش تحویل و المان های کنترلی اجزای اصلی تشکیل دهنده سیستم های تهویه مطبوع هوا به شمار می آیند که در ادمه به توضیحات بیشتری در مورد نقش هر یک از اجزا در این سیستم ها می پردازیم.

چیلر نوعی منبع برودت شناخته می شود که در دو نوع ضربه ای و جذبی وجود دارد. منابع حرارت با نام هایی همچون دیگ آبگرم و یا کوره نیز شناخته می شود که همانطور که نامش مشخص است با مصرف سوخت یا الکتریسیته حرارت تولید میکنند.

است. کویل در واقع از لوله های مسی خمیده تشکیل شده است که تبادل حرارت در سیستمها در آن ها اتفاق می افتد.

اما منابع برودت برای عملکرد سرمایشی سیستم های تهویه مطبوع لازم است. پاسخ این پرسش می تواند تعریفی از سیستم های تهویه مطبوع نیز ارائه دهد.

غالباً در سیستم فن کویل در این حالت، فن نیز خاموش می شود. هر چه سرعت تبخیر بیشتر باشد میزان سرمایش نیز بیشتر می شود.

پس از این فرآیند ، گاز تبخیر با قدرت مکش به کمپرسور برمی گردد و چرخه ادامه می یابد. با این تعریف دستگاه هایی نظیر کولر گازی ، داکت اسپلیت ، چیلر و مینی چیلر و بسیاری دیگر، سیستم های تهویه مطبوع به حساب می آیند.

آب مصرفی کویل یا هواساز در سیستم تهویه مطبوع، به وسیله چیلر جذبی خنک می گردد. سپس با کاهش دما و فشار، توسط شیر انبساط وارد اپراتور شده و در نهایت محیط را خنک می کند.

در این نوع دستگاه، با تراکم گاز مبرد، هوا خنک می شود. در محیط های با متراژ بالا معمولاً این فن کویل را جهت سرمایش و گرمایش پیشنهاد نمیشود و حتماً سعی کنید از سیستم تهویه مطبوع دیگری استفاده نمایید.

منبع ها در دستگاه های تهویه هوا به دو نوع منابع حرارتی و منابع برودت تقسیم بندی می شوند. در این چیلر، مبرد داخل کندانسور توسط هوا خنک می شود.

در چیلر هوا خنک هنگام قطع آب، دستگاه از کار نمی افتد. همچنین این کمپرسور ها میتوانند به صورت دائمی کار کنند.

اگر شما این مقاله آموزنده را دوست داشتید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد فن چیلر لطفا از سایت ما دیدن کنید.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

خرید مبل تختخواب شو الیکار

  خرید مبل تختخواب شو الیکار تکامل صندلي‌هاي انتظار مدولار و همچنين روشي جديد براي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.