کاهش نرخ ارز چه تاثیری بر بورس دارد؟


در حالی که زمزمه ها درباره نتیجه مذاکرات سیاسی باعث کاهش نرخ ارز شده است، یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است این امر بلندمدت به نفع شرکت های بورسی و بازار سرمایه است.

مهدی توانگر در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه اگر مذاکرات سیاسی به پایان برسد، نرخ دلار در برابر ریال کاهش می یابد، اظهار کرد: این مشکل می تواند به همین نسبت به کاهش بورس منجر شود. اما از نظر اقتصادی، اگر مذاکرات به نتیجه برسد و توافقات به درستی اجرا شود و گشایش های سیاسی و اقتصادی صورت گیرد، باعث افزایش روابط اقتصادی بین شرکت های داخلی و خارجی و تسهیل در تولید و خدمات شرکت ها می شود.

وی ادامه داد: در صورت اجرایی شدن توافقات، فرآیند صادرات و بازاریابی به راحتی انجام می شود و بستر جذب سرمایه گذار خارجی فراهم می شود. همچنین در صورت پیوستن ایران به FATF علاوه بر توافقات سیاسی، انتقال پول به راحتی انجام می شود.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر لزوم نگاه بلندمدت به توافقات سیاسی، گفت: در مجموع اگر از منظر بنیادی و بلندمدت به این موضوع نگاه کنیم، برجام یا هر توافق بین المللی به شرکت ها امکان ارتباط بین المللی را می دهد. . وی افزود: توجه به این نکته ضروری است که بررسی قیمت دلار هیچ فایده ای برای اقتصاد ما ندارد مگر اینکه سرمایه گذار خارجی سرمایه گذاری کند و اقتصاد در گردش باشد.

توانگر تاکید کرد: اگر می‌خواهیم سرمایه‌گذاری کنیم باید به فکر ثبات در اقتصاد ایران باشیم اگر توافق‌هایی صورت می‌گیرد. زیرا افزایش و کاهش نرخ ارز گذرا است و زمانی که اقتصاد پویا نباشد اثر ارز بعد از دو ماه از بین می رود.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستور ویژه رئیس جمهور برای رفع ریزگردها

ایسنا/ آذربایجان غربی وزیر کشور گفت: رئیس جمهور در دستور ویژه ای خطاب به رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.