کاهش 40 درصدی در شناسایی موارد مثبت عروق کرونر در هرمزگان


ایسنا/ هرمزگان سخنگوی دانشگاه علوم بهداشتی هرمزگان گفت: . ”

دکتر فاطمه نوروزیان صبح امروز (۹ اسفند) در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شاخص آزمایش و غربالگری ۴۰ درصد کاهش یافته است، افزود: ۴۰ درصد کاهش داشته است. کاهش درصد در شناسایی موارد مثبت. این یک شاخص بسیار خوب است که نشان می دهد روند نزولی بیشتر از هفته گذشته بوده است.

وی گفت: درصد مثبت شدن آزمایشات که در هفته گذشته 46 درصد بوده است؛ همین میزان در هفته جاری نیز ثبت می شود که با روند دائمی نگرانی ها همراه است و هفته گذشته کاهش 13 درصدی بستری های مثبت را داشتیم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: آمار فوتی ها در هفته گذشته 130 درصد بیشتر بود اما در این هفته شاهد کاهش 23 درصدی فوتی ها بودیم. در بستری‌های آی‌سی‌یو در این هفته ۲۲ درصد کاهش داشتیم که هفته گذشته ۸.۷ درصد کاهش داشت.

نوروزیان گفت: در مجموع می توان گفت که روند نزولی دارد اما این شرایط اصلا امن نیست و شکننده است و ممکن است موقتی باشد. با توجه به اینکه رعایت پروتکل ها و تزریق نوبت سوم واکسن اندکی در بین مردم افزایش یافته است، اما هنوز قابل قبول و ایده آل نیست، اما همچنان از شهروندان انتظار داریم که نوبت سوم واکسن را تزریق کنند و تاکید کرد: در صورت تداوم. عدم انطباق با پروتکل ها مجددا روند افزایشی خواهد داشت.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: 87 درصد از کسانی که در هفته گذشته جان خود را از دست دادند یا واکسن دریافت نکردند یا یک نوبت و یا اگر دو نوبت واکسن دریافت کردند، دوز دوم بالاتر از 6 بود. ماه پیش و ایمنی لازم در برابر بیماری را نداشت.

نوروزیان افزود: افراد باید واکسن اضافی خود را تزریق کنند و نوبت سوم را 3 ماه بعد از نوبت دوم تزریق کنند. پس منتظر پیام نباشید و برای واکسیناسیون به مراکز واکسیناسیون یکپارچه مراجعه کنید.

وی گفت: با آخرین اعلام وزارت بهداشت، وضعیت رنگ استان هرمزگان تغییر کرده و تعدادی از شهرستان های استان از وضعیت قرمز خارج شده اند.

نوروزیان گفت: در حال حاضر شهرهای بندرعباس، بستک، پارسیان، کیش و ابوموسی در وضعیت قرمز قرار دارند. شهرستان های میناب، رودان، سیریک، جاسک، حاجی آباد، بندرلنگه و بندرخمیر به رنگ نارنجی و دو شهرستان بشاگرد و قشم به رنگ زرد هستند. هفته گذشته همه شهرهای استان در وضعیت قرمز قرار داشتند و الان وضعیت نسبتا بهتر شده است.

وی با اشاره به شیوع این بیماری در بین کودکان گفت: هفته گذشته شاهد فوت دو کودک یک ساله بودیم در حالی که تعداد بستری شدن کودکان در این پیک افزایش چشمگیری داشته است.

نوروزیان با اشاره به افزایش تعداد بستری ها همزمان با شروع پیک امیرون در بهمن ماه، گفت: اگر بخواهیم میزان بستری مثبت قطعی کودکان در بهمن و دی امسال را با هم مقایسه کنیم، شاهد یکصد نفر هستیم. برابر بیشتر حتی اگر بخواهیم با اوج دلتا در ماه اوت مقایسه کنیم، افزایش می یابد. ما اکنون شاهد افزایش 44 درصدی در بستری شدن مثبت قطعی در کودکان هستیم که نشان می‌دهد سویه omicron کودکان را بیشتر از سایر سویه‌ها تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل است که ما باید مراقب کودکان باشیم و خانواده ها باید علیه کودکان واکسینه شوند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: روز گذشته وزیر بهداشت اعلام کرد که واکسیناسیون معیار بسیار مهمی برای سفر به نوروز خواهد بود و این به معنای محدودیت سفر است. هنگام برنامه ریزی برای سفر، خانواده ها باید توجه داشته باشند که کودکان بالای 5 تا 12 سال، نوجوانان بالای 12 سال و بزرگسالان باید واکسینه شوند.

نوروزیان خاطرنشان کرد: بسیاری از خانواده ها نگران هستند که به دلیل بیماری فرزندانشان واکسینه شوند و گاهی به دلیل اطلاعات نادرست در فضای مجازی می گویند این واکسن عوارض دارد. این واکسن هیچ عارضه جانبی جدی ندارد، بنابراین خاطرنشان می شود که بیماری عروق کرونر قلب می تواند مشکلات زیادی را در انسان ایجاد کند.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

ادارات بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان تعطیل شد

ایسنا/ بوشهر معاون عمرانی استاندار از تعطیلی شهرستان های بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.