گشتی در موزه های ایلام – ایسنا


ایسنا/ ایلام در روز جهانی موزه، گشت و گذار در سه موزه مردم شناسی قلعه استاندار ایلام، موزه باستان شناسی شهر و موزه تاریخ کشاورزی یا کاخ فلاحتی ایلام خالی از لطف نیست.

موزه مردم شناسی

یکی از مهم ترین ویژگی های قلعه ایلام تبدیل شدن آن به موزه مردم شناسی است که طرح تبدیل قلعه ولی به موزه از سال 1364 آغاز شد و در چند مرحله تکمیل و مرمت شد.اشیایی از مناطق مختلف که عشایر استان را در بر می گیرد. ، مشاغلی مانند کشاورزی، نمد بافی، صنایع دستی، بتونه سازی، گلیم و نمد و جاجیم و قالی بافی، سیاه چادر، آیین های عروسی و تندیس های شخصیت های مختلف که در قرون گذشته می زیسته اند.

این گنجینه به دلیل تنوع غرفه ها و مضامین مورد توجه گردشگران و دوستداران فرهنگ ایرانی و ایلام قرار گرفت، زیرا موزه مردم شناسی نماد فرهنگی استان برای شناسایی ارزش ها، اعتقادات و اعتقادات فرهنگی، اجتماعی آن بود. مردم ایلام در گذشته

امروزه موزه مردم‌شناسی ایلام یکی از غنی‌ترین موزه‌های تخصصی مردم‌شناسی است که معرفی طوایف کرد، لر، لک و عرب به اتاق‌های قلعه ولی از بخش‌های مهم موزه است.

این موزه مردم شناسی دارای غرفه های مختلف مردم شناسی و نمایشگاه هایی از آیین ها و سنت های محلی و بومی است.

با اجرای این برنامه ها و با حمایت مسئولان در استفاده از توانمندی های مختلف استان از جمله قلعه ولی می توان آداب و رسوم ایلام قدیم را زنده نگه داشت و با برنامه ریزی مناسب در کنار مولفه های آب و هوایی در معرض دید گردشگران قرار داد. و مسافران.سنت و تاریخ مردمان این سرزمین تمدنی.

علاوه بر این قلعه تاریخی، موزه باستان شناسی دره شهر، قلعه هزار درب آبدانان، طاق های شیرین و فرهاد ایوان، سنگ نوشته آشوربان یپال ملکشاهی، شهر تاریخی سیروان، شهر تاریخی دره شهر، تپه علی کش و همگی نشان دهنده و دارای سابقه تاریخی هستند. استان ایلام.

موزه باستان شناسی شهر

اولین موزه باستان شناسی استان ایلام که به عنوان تنها موزه تخصصی باستان شناسی غرب کشور نیز شناخته می شود، در سال 1363 در درهشهر افتتاح شد.

در موزه باستان شناسی دره شهر مجموعه بسیار خوبی از اشیاء وجود دارد که برخی از آنها مربوط به دوران ساسانی و شهر تاریخی دره شهر و برخی مربوط به شهرهای دیگر استان است و در این موزه نگهداری می شود.

شاهکار آثار تاریخی دره شهر تاریخی سیمره است که امروزه به نماد تمدن و فرهنگ استان ایلام تبدیل شده است که حدود 200 هکتار اسرار پنهان تاریخی را در خود جای داده است.

سیمره نامی آشنا در تاریخ کهن مردم غرب کشور است و امروزه مهمترین آثار تاریخی مربوط به ادوار مختلف در کنار رودخانه سیمره و البته شهری به همین نام که در شهر دره شهر. .

شهر تاریخی سیمره امروزه یکی از آثار تاریخی مهم کشور است که در آثار جهان ثبت شده و البته اشیای تاریخی این شهر حکایت از تمدن مهم در این منطقه دارد.

در سال های اخیر آثار تاریخی مختلفی از شهرستان درهشهر به ویژه شهر تاریخی سیمره به دست آمده است که امروزه موزه باستان شناسی دره شهر تنها موزه باستان شناسی استان ایلام و تخصصی ترین موزه غرب کشور است.

موزه فلاحتی

موزه تاریخ کشاورزی در کاخ فلاحتی ایلام نیز دارای چهار فضای نمایشگاهی است که اولین آنها ابزار سنگی تپه علی کش است که مربوط به هشت هزار سال قبل از میلاد می باشد شامل تیغه های سنگ چخماق، میکرولمین ها و ساینده ها، ابسیدین. ، سنگ کوبه ای و معمولی نمایش داده می شود.

منطقه دوم شامل مراحل کاشت، داشت و برداشت است که در این بخش وضعیت کشاورزی در حدود 50 سال پیش که کشاورزی به صورت سنتی انجام می شد و بخش سوم و چهارم این موزه به ترتیب با گیاهان، داروها و اسناد کشاورزی ارائه می شود. . اراضی و نمایش برداشت و مهر. برداشت وقف شده است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

برشکاری مقاطع فلزی به روش هوا برش اصفهان آهن

برشکاری مقاطع فلزی به روش هوا برش – اصفهان آهن برش لیزر آهن, برش لیزر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.