یک راه جدید برای مطالعه بهتر بیماری ایجاد کنید


محققان موسسه تحقیقاتی اسکریپس در آمریکا در مطالعه اخیر خود از روش جدیدی برای شفافیت بافت (Tissue Transparent) خبر داده اند که می تواند گام مهمی در مطالعه دقیق تر بسیاری از بیماری ها باشد.

به گزارش ایسنا و به نقل از STDدانشمندان موسسه تحقیقاتی اسکریپت در جدیدترین یافته های خود از روش جدیدی برای پاکسازی بافت برای تفسیر نمونه های بیولوژیکی بزرگ رونمایی کرده اند.

روش جدیدی که توسط محققان موسسه تحقیقاتی اسکریپت توسعه یافته است، تجزیه و تحلیل فرآیندهای بیولوژیکی روی سطح بدن و بیماری‌هایی مانند کووید-19 را تسهیل می‌کند. این روش تجسم و مطالعه فرآیندهای بیولوژیکی سالم و مرتبط با بیماری را که در بسیاری از اندام‌ها اتفاق می‌افتد، برای دانشمندان آسان‌تر از همیشه می‌کند.

روش جدید محققان «هیبرید» (HYBRID) نامیده می شود و برای ایجاد این عناصر، محققان دو رویکرد قبلی را برای فناوری پاکسازی بافت ترکیب کرده اند. دکتر لی یه، نویسنده اصلی این مطالعه و استادیار علوم اعصاب در موسسه تحقیقاتی اسکریپس، گفت: “این یک روش ساده و جهانی برای پاکسازی بافت برای مطالعه قسمت های بزرگ بدن حیوان یا حتی کل بدن آن است.”

تمیز کردن بافت شامل استفاده از حلال ها برای حذف مولکول هایی مانند چربی است که بافت را پنهان می کند. روش جدید بافت را از نظر نوری شفاف می کند، در حالی که اکثر پروتئین ها و ساختارها را حفظ می کند.

دانشمندان اغلب از لامپ های فلورسنت کدگذاری شده ژنتیکی یا مرتبط با آنتی بادی برای سیگنال دادن به ژن های فعال یا مولکول های دیگر در حیوانات آزمایشگاهی استفاده می کنند و تمیز کردن بافت به این نورها اجازه می دهد تا کل حیوان را در یک لحظه تصور کنند.

حدود 15 سال پیش، دانشمندان شروع به توسعه تکنیک های پاکسازی بافت برای ردیابی اتصالات عصبی در سراسر مغز کردند. اگرچه این روش‌ها برای مغز خوب عمل می‌کنند، اما زمانی که برای سایر قسمت‌های بدن یا کل بدن که دارای ساختارهای پیچیده‌تری هستند، به کار می‌روند، چندان مفید نیستند.

تا کنون، حلال های آلی یا از حلال های آلی یا حلال های مبتنی بر آب استفاده کرده اند. روش‌های اول معمولا سریع‌تر و قوی‌تر هستند، اما تمایل به کاهش سیگنال‌های فلورسنت دارند. روش هایی که از حلال های مبتنی بر آب استفاده می کنند در حفظ فلورسانس بهتر هستند، اما در تمیز کردن بافت های غیر مغزی ضعیف هستند. علاوه بر این، هر دو روش نیاز به کار سخت و پر دردسر دارند که اغلب از مواد شیمیایی خطرناک استفاده می کنند.

یو وانگ، دانشجوی فارغ التحصیل در آزمایشگاه Yeh می گوید: «یک آزمایشگاه معمولی معمولاً نمی تواند از این روش ها در مقیاس بزرگ استفاده کند.

روش جدید که توسط Yeh و تیمش توسعه یافته است، از ترکیبی متوالی از حلال‌های آلی و شوینده‌های مبتنی بر آب استفاده می‌کند و از هیدروژل‌های مبتنی بر آب برای محافظت از مولکول‌های درون سلولی استفاده می‌کند. محققان سهولت و کاربرد روش جدید خود را در موارد مختلف نشان داده اند. آنها حتی با یک آزمایشگاه برای تجسم سلول های آلوده به ویروس کرونا مبتلا به سندرم تنفسی حاد 2 در سینه موش ها (برای اولین بار) کار کردند.

یافته های این مطالعه در مجله Nature Methods منتشر شده است.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دستور ویژه رئیس جمهور برای رفع ریزگردها

ایسنا/ آذربایجان غربی وزیر کشور گفت: رئیس جمهور در دستور ویژه ای خطاب به رئیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.