96 درصد سقط جنین ها در ایران مربوط به ازدواج های رسمی است


ایسنا/ قزوین دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت گفت: سالانه حداقل 370 هزار سقط جنین در کشور انجام می شود که از این تعداد 95 درصد سقط های القایی و سقط های اختیاری بر خلاف تصور عموم تنها 4 درصد از سقط ها به دلیل روابط نامشروع و 96 درصد سقط جنین ها به دلیل روابط نامشروع است. سقط جنین مربوط به ازدواج رسمی و مشروع است.

صالح قاسمی در مراسم افتتاحیه قرارگاه خانواده و جمعیت که روز پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401 در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات قزوین برگزار شد، گفت: در سال 1365 در اولین سرشماری پس از انقلاب، جمعیت کشور افزایش یافت. . این نرخ 3.9 درصد بود، سال‌های بعد کاهش یافت، با نرخ رشد 1.29 درصد در سال 1990. همچنین در سال ۱۳۷۷ برای اولین بار در تاریخ ایران نرخ رشد جمعیت ایران به کمتر از یک درصد رسید و اکنون این نرخ رشد ۷ دهم درصد است.

رئیس کارگروه جمعیت مرکز اجرای سیاست های کلی اجرای نظام تصریح کرد: بر اساس مدل های تحقیقاتی آتی به ترتیب از سال 1415 تا 1420 نرخ رشد جمعیت صفر درصد و سپس نرخ رشد خواهد بود. منفی باشد، جمعیت ایران به 92 میلیون نفر می رسد، نشان می دهد که وضعیت رشد کشور مساعد نیست.

وی گفت: شاهد کاهش بی سابقه نرخ باروری هستیم، در حالی که در گذشته نرخ باروری به ازای هر زن 5 بود، اکنون این نرخ به زیر 2 رسیده که پایین ترین نرخ باروری در غرب آسیا است. همچنین نرخ زاد و ولد در کشور با کاهش چشمگیری مواجه است که این کاهش در استان قزوین محسوس است.

قاسمی یادآور شد: با ادامه این روند در سه دهه آینده رکورد افزایش سالمندان را در کشور به ثبت خواهیم رساند و شاهد افسردگی و رها شدن سالمندان در کشور خواهیم بود که این آمار در کشور به 30 درصد خواهد رسید. سه بعدی دهه ها، یعنی در 30 سال آینده، از یک جامعه 92 میلیونی، تقریبا 30 میلیون نفر بالای 60 سال خواهند بود. استان قزوین در حال حاضر 11.3 درصد سالمندان دارد که بالاتر از میانگین کشوری است.

وی تاکید کرد: 47 متغیر بر الگوی تولد تاثیر می گذارد، بنابراین رفع مشکلات جمعیت نیازمند همکاری و همراهی همه دستگاه های اجرایی حتی طراحی خودرو برای خانواده های بالای چهار نفر است.

دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت کشور گفت: در حال حاضر حدود 20 تا 22 درصد ناباروری در کشور وجود دارد، علم ناباروری در ایران وجود دارد اما زیرساخت های کافی برای درمان 20 درصد زوج های نابارور وجود ندارد. . در کشور؛ بخش مهمی از مشکلات ناباروری هزینه بالای درمان است، در حالی که در بسیاری از کشورها بیشتر این هزینه توسط دولت پرداخت می شود.

وی یادآور شد: سقط جنین یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در جمعیت است، سالانه حداقل 370 هزار سقط جنین در کشور انجام می شود که از این تعداد 2 درصد خود به خود و حدود 3 درصد طبق توصیه های حقوقی انجام می شود. 95 درصد سقط جنین ها القایی و اختیاری است، برخلاف تصور عموم، تنها 4 درصد سقط ها به دلیل روابط نامشروع و 96 درصد سقط ها مربوط به ازدواج های رسمی و قانونی است.

قاسمی گفت: بیشتر سقط جنین ها به دلیل باردار شدن ناخواسته زوجین است، از طرفی دسترسی به داروها و قرص های مربوط به سقط جنین بسیار آسان است و برخلاف پزشکان اخلاق حرفه ای را زیر پا می گذارند و سقط می کنند. این میزان سقط جنین در کشور اسلامی افکار را برانگیخته است.

وی افزود: سن بارداری ایمن 19 تا 41 سال است، در حالی که در کشور ما اگر خانمی بالای 34 سال سن داشته باشد، حاملگی پرخطر محسوب می شود که باعث اضطراب و استرس زیادی برای مادر می شود که شاید در پایان. منجر به ختم بارداری می شود.» بودن.

دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت یادآور شد: استان قزوین سومین استان از نظر گسترش آپارتمان است.

وی گفت: موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد خانواده های تک نفره است یعنی جوانان ازدواج نمی کنند و به طور مستقل به زندگی خود ادامه می دهند یا اینکه فرد ازدواج کند و سپس به دلیل طلاق یا فوت شوهر تنها زندگی کند. همچنین خطرناک است، زنان پس از طلاق تمایل بیشتری به ازدواج ندارند.

قاسمی در پایان گفت: با توجه به پنجره جمعیتی پنج سال فرصت داریم تا به این پنجره جمعیتی دست پیدا کنیم و در این مدت باید بر افزایش نرخ باروری متولدین دهه 60 تمرکز کنیم.

انتهای پیام/


sorces

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

برشکاری مقاطع فلزی به روش هوا برش اصفهان آهن

برشکاری مقاطع فلزی به روش هوا برش – اصفهان آهن برش لیزر آهن, برش لیزر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.